Volnější režim v národních parcích by dovolovala novela zákona z roku 1992. „Ta rozdělí první zóny na klidová území, kde je opravdu co chránit. Ale pak existují i první zóny, kam se zatím vstupovat nesmí, i když tam člověk nikoho a nic neruší," uvedl Brabec.

Ministr dodal, že úprava zákona by rovněž měla vytvořit z šumavského národního parku stabilnější území. „Navrhujeme revoluční princip moratoria na změny zonace, kdy po jejím nastavení nebudou smět být 15 let realizovány v tomto směru žádné změny," řekl Brabec.

Takto nastavený status quo podle něj podpoří stabilitu Šumavy. Dodal, že na úpravě nových pravidel se budou podílet i dotčené obce na území národního parku. Novelu zákona však musí ještě schválit parlament.

Platnost od 2017

Brabec uvedl, že v Poslanecké sněmovně tento návrh už vyvolal bouřlivou debatu. Podle něj by mohla novela nabýt účinnosti od 1. ledna 2017. „Ale to je v případě, že by všechno šlo skutečně dobře. Jinak počítáme s tím, že by pak platnost nastala v průběhu roku 2017," uvedl.

Ministerstvo životního prostředí čeká ve Sněmovně desítky návrhů úprav k předloze, která mění pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Některým se nebude bránit, nesmějí ale porušit podstatu novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Předloha v lednovém úvodním kole přestála v dolní komoře návrhy poslanců ODS, KSČM a ČSSD na zamítnutí a nyní ji čeká projednání ve výborech.