Sklep jsem zastihl na začátku sezóny při akci Ze století do století. Než vás podzemí úplně pohltí, zaplatíte vstupné, ve kterém je neomezená konzumace kvalitních vín a jídla. Kdo přišel v dobových kostýmech, měl výraznou slevu.

Ale hurá na víno a snoubení tohoto lahodného moku s jídlem, jak bylo slíbeno. Sklenička mi přistála v ruce, ani nevím jak. Chutnám vzorek hodně suchého veltlínu a vydávám se do labyrintu sklepů a chodeb.

Tanec u cimbálky v dobových kostýmech

Tanec u cimbálky v dobových kostýmech

FOTO: Renata Hasilová

Mapa mi začíná být k ničemu, orientuju se podle krbů v jednotlivých sklepech. Jen co si ale myslíte, že už se začínáte orientovat, začne vám vypitý alkohol házet klacky pod nohy a bloudíte zase.

Kam se tedy vydat? Františkánský sklep, Velká, Malá kolonáda, Diana nebo Zpovědna? Jdeme už konečně snoubit ty chutě.

Snoubení jídla a vína

Snoubení jídla a vína

FOTO: Renata Hasilová

Na jednom místě ochutnáváme sladší vína k sýrům, pak zase sušší vína se šouletem, no místní restauratéři a kuchaři se prostě chtějí pochlubit.

S postupujícím časem si více všímám kostýmů, seznamování je jednodušší, atmosféra uvolněná. K pultu přichází žena v dobových šatech, v rukou Babičku. Samozřejmě že to knižní dílo... I kdybych toho vypil víc, bylo by mi jasné, kdo přede mnou stojí. Začali jsme probírat život této slavné autorky. No, bylo už po 22. hodině. Začínám být přejedený a unavený, nastal čas jít spát.

Kostýmy jako z pohádky

Kostýmy jako z pohádky

FOTO: Renata Hasilová

Valtické Podzemí je soubor dědictví historických vinných sklepů, které se daří díky vinařům postupně odhalovat, sanovat a posléze i zpřístupnit veřejnosti. Historie těchto podzemních prostor sahá před rok 1270, ale pravděpodobně čekají ve Valtickém Podzemí ještě další, dosud neobjevená místa.

Sabráž sektu sekerou. Skvělá podívaná

Sabráž sektu sekerou. Skvělá podívaná

FOTO: Renata Hasilová

Ve Valtickém Podzemí můžete napočítat přes 1,2 miliónu historických a znakových cihel až několik set let starých, z toho bylo zpětně dodáno více než 150 tisíc původních znakových cihel. Celkově bylo vyvezeno 4000 tun naplavené hmoty a zeminy z průkopů, rekonstrukcí a dostaveb. Veškerý materiál byl při obnově vyvážen a vynášen do i z podzemí ručně, stejně jako v historických dobách pomocí koleček, vozíků a věder.

Akcí jsou v těchto prostorách desítky, například v červnu Noc otevřených sklepů nebo na podzim Dýňobraní.

Může se Vám hodit na službě Firmy.cz: