Nemusíte být fakír, abyste se bezbolestně prošli po horkých střepech. Na sluncem vyhřáté Skleněné pláži (v originále Glass Beach) u města Fort Bragg v severní Kalifornii máte možnost se v kouscích skla pohybovat podle libosti. Nutno ale podotknout, že jeho hrany už bezpečně ztupil Tichý oceán, který břehy Kalifornie omývá.

Historie této neobyčejné pláže je vskutku bizarní. Původně na zdejším pobřeží fungovala černá skládka, kam místní vozili vysloužilé domácí spotřebiče i jiný odpad, včetně toho skleněného. Až ke konci 60. let minulého století byla pláž uzavřena a posléze bylo odsud veškeré smetí odklizeno.

V roce 2002 pláž koupila Soustava kalifornských národních parků. Už vyčištěná mohla být konečně zpřístupněna dychtivým turistům, protože zprávy o lesklých skleněných oblázcích se rychle rozšířily. Pláž je součástí státního parku MacKerricher, který se skládá z rozmanitých přírodních území, mezi nimiž jsou i lesy a mokřady.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Havajská pláž je pokrytá skleněnými oblázky

Přestože by se mohla kalifornská skleněná pláž jevit jako absolutní rarita, obdobnou lze navštívit také na havajském ostrově Kauai. I tam cestovatelé mezi zrnky písku a drobnými kamínky nacházejí barevné „drobečky” skla, které vlny oceánu dokonale vyhladily.