Tajemno turisty přitahuje jako magnet – své by o tom mohli vyprávět hoteliéři v okolí skotského jezera Loch Ness. Ti dokonce čelí podezření, že zprávy o Lochnesce sami přiživují. Jsou ale i tvorové, kteří jsou neméně tajemní, stejně děsiví a příliš o nich nevíme – slyšeli jste někdy o Kongamato?

Kongamato – africký přízrak smrti

Domorodci věří, že pohled na tvora, kterému říkají Kongamato, přináší smrt. Do bažin Džiundu, kde prý žije, odmítají chodit a k roli průvodce vědeckých výprav se nenechají přemluvit ani za nic. Strach je silnější než cokoli jiného.

Máte rádi tajemno? Nejzáhadnější místa světa: kde najdete olgoj chorchoj nebo Oblast 51 

Kongamato je přízrak, který děsí obyvatele na hranicích Angoly, Zambie a Demokratické republiky Kongo. Vypadá prý jako obrovský netopýr s lysým tělem, rozpětím křídel okolo dvou metrů a s hlavou, která prý připomíná lidskou lebku s prázdnými očními důlky, oči má Kongamato hluboce zapadlé. Těžko říct, co z toho je pravda a co výsledek dlouholetého vyprávění z úst zdejších stařešinů.

Ostatně skeptici hovoří o tom, že právě stařešinové stojí za rozšířením tohoto kultu – prý takto odrazují od cesty do nebezpečných močálů. Další teorie pak hovoří o spatřeném a následně špatně identifikovaném velkém čápovi nebo netopýrovi… Nicméně Kongamato byl několikrát spatřen i Evropany.

Tam, kde se objeví tajemný tvor, vznikne téměř okamžitě svébytný druh turistického průmyslu.

Tam, kde se objeví tajemný tvor, vznikne téměř okamžitě svébytný druh turistického průmyslu.

FOTO: Wayne Parrack

Čupakabra – americký vysávač koz

Několik hlubokých ranek a kozí tělo bez jediné kapičky krve – to je prý poznávací znamení řádění čupakabry. Poprvé se zmínka o tomto tajemném živočichovi objevila až v roce 1995 v Mexiku. Od té doby čupakabra vysála stovky a stovky zvířat.

Ti, co ji spatřili, se shodují v tom, že měla obrovské tesáky, lysou kůži a děsivě inteligentní veliké oči. Dál už se ale popis velmi často různí – někteří pozorovatelé odpřisáhli, že měla křídla, jiní si byli jistí schopností měnit barvy. Několikrát bylo zvíře podobné čupakabře uloveno – vědci nicméně vždy dospěli k názoru, že jde o psa s kožní chorobou, nebo o kojota napadeného parazity.

Co je to kryptid?

Nebojte, nejde o nadávku. Za kryptidy považujeme všechny tvory, o kterých v článku hovoříme. Jde o živočichy, jejichž existence není vědecky doložena, na druhou stranu se ale velmi často objevují v legendách, historických pramenech, ve vyprávění domorodců i v zážitcích cestovatelů a obyčejných lidí. Kryptidem může být zvíře, které je považováno za vyhynulé, zvíře doposud neobjevené, zvíře vědecky neprokázané.

Lovelandský žabí muž

Neznalého člověka, který do městečka Loveland v Ohiu zabloudí jen náhodou, obří podobizny žab u vjezdu do města asi překvapí. Ti obeznámení nicméně vědí, že jde o takzvaného Lovelandského žabáka – přízrak, který tu čas od času někdo spatří, přízrak, který z jinak nudného městečka udělal tahák.

Přečtěte si více o symbolu USA: Fascinující Grand Canyon: Srazila se nad ním letadla a překonal ho provazochodec

Na Zemi je ještě spousta míst, která jsme nestihli prozkoumat.

Na Zemi je ještě spousta míst, která jsme nestihli prozkoumat.

FOTO: ESO travel

Poprvé se postava o výšce zhruba šestiletého dítěte objevila v roce 1955. Svědci ji popsali jako vzpřímenou zelenou postavu s plovacími blanami na rukou i nohou, nicméně s lidským obličejem. Přidali i doušku o tom, že silně zapáchala. Zpráva byla senzací. Jenže dalších dvacet let se „žabák“ neobjevil. V roce 1972 ho prý zpozoroval místní policista, na „žabáka“ narazil na silnici za městem, pak prý zmizel v noční tmě. Poslední pozorování se datuje do roku 2000.

Loveland z této záhady stále těží – i přesto, že nejsou známá přesná jména pozorovatelů, že chybí jakékoli, byť nekvalitní záznamy, což celou existenci „žabáka“ značně zpochybňuje.

Jak je to se slavnou Nessie?

Záhadný tvor z jezera Loch Ness je mezi kryptidy skutečnou celebritou. Jezero bylo několikrát důkladně prozkoumáno (včetně dvouletého pátrání BBC) a nikdy se nic nenašlo. Podle některých proto, že se Nessie ukrývá v podvodní jeskyni, podle skeptiků pak prostě proto, že jde o geniální marketingový tah zdejších hoteliérů. Ti si podle této teorie Lochnesku vymysleli a dodnes její věhlas přiživují, aby vydělali veliké peníze na turistech. Pořádná konspirace, co říkáte?

Olgoj chorchoj z pouště Gobi – zabíjí jedem?

Vypadá prý jako obrovská žížala, ale rozhodně není tak neškodný. Spíše naopak – podle místních je setkání s bájným tvorem olgojem chorchojem smrtící. Tento živočich prý dokáže zabít i na vzdálenost šesti metrů – prý buď plive prudký jed, nebo využívá elektrického výboje. Není divu, že se domorodci bojí jméno tohoto bájného červa jen vyslovit.

Takto nějak vypadá Orgoj chorchoj podle popisků těch, co ho údajně viděli.

Takto nějak vypadá Orgoj chorchoj podle popisků těch, co ho údajně viděli.

FOTO: Quentar

Vědci jsou nicméně ohledně existence tohoto tvora skeptičtí. V nekonečných píscích pouště Gobi, kde prý žije, po něm pátralo několik velikých expedic (včetně české) a žádná z nich nenašla jedinou stopu. Buď je Gobi příliš velká na to, aby se dala probádat a olgoj chorchoj objevit, nebo jde jen o mocný zastrašovací nástroj šamanů. Co si myslíte vy?

Inzertní sdělení: Pátrejte s cestovní kanceláří ESO travel po tajemných tvorech!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Velký okruh Mexikem

Vydejte se nejen po stopách bájné čupakabry, ale i za tajemstvím mayských staveb a krvavých tradic. Podíváte se do tajemných mayských měst v džungli, mrknete se i do krásných letovisek na pobřeží Karibiku!

Po stopách Yettiho – Nepál a Tibet

Z čínského Pekingu přes TibetNepál do Indie. Naprosto unikátní cesta přírodou, která bere dech! Navštívíte pekingské památky, Lhasu s palácem Potála i Dillí a Agru se slavným Tádž Mahalem.

Zimbabwe – Zambie – Botswana

Tři státy, osm dní, desítky zajímavých míst, stovky fotek a nekonečno vzpomínek. Vydejte se na expedici do srdce Afriky. Blízkost divokých zvířat, síla Viktoriiných vodopádů, národní parky…

Čtěte dále:

Přečtěte si také o romantickém Santorini, o italském Smaragdovém pobřeží nebo o drsném životě na Čukotce. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán