Jakousi opičí dráhou pro dospělé je trasa vedoucí možná k nejznámějšímu ze zvláštních geologických útvarů Národního parku Zion v Utahu (blízko města Springdale). Zdejší jeskyně, do níž příroda vyhloubila tunel vypadající, jako by jím měl každou chvíli projet vlak metra, leží uprostřed panenské přírody.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Povolení k cestě do blízkosti zionské jeskyně Subway získá jen 80 turistů denně, dříve byl jejich počet ještě o 30 nižší. Každé skupince je doporučováno vzít s sebou zkušeného trampa, který si v přírodě umí poradit i v krizových situacích. V Národním parku Zion se totiž nechodí po dlážděných cestičkách.

Park Zion je plný skal i zvláštních nevídaných geologických útvarů.

Park Zion je plný skal i zvláštních nevídaných geologických útvarů.

FOTO: Profimedia.cz

K jeskyni Subway se plave ve studené vodě, slaňuje po stěnách skal a prochází úzkými skalními štěrbinami. Odměnou za pokoření komplikovaných přírodních nástrah je pak pohled na jeskyni obklopenou vodopády, jezírky i kamennými deskami pokrytými mechem. V blízkosti této prazvláštně tvarované jeskyně vás možná napadne, že příroda má tak trochu smysl pro humor.

Přesně zaoblený tvar jeskyně v Národním parku Zion je fascinující.

Přesně zaoblený tvar jeskyně v Národním parku Zion je fascinující.

FOTO: Profimedia.cz

TIP: Jestli se do divokých končin Národního parku Zion vydáte, nezapomeňte si kromě zkušeného průvodce také vodotěsné vaky na vše, co nechcete mít promočené, a samozřejmě lékárničku pro všechny případy. O povolení k návštěvě jeskyně připomínající tunel metra je dobré zažádat několik týdnů či měsíců před cestou.