Kanadská oblast Britské Kolumbie je prošpikovaná přírodními rezervacemi a parky. Jedním z nich je Wells Gray. V konkurenci ostatních rezervací se těší o něco menšímu přílivu turistů. Právě klidná krajina je ale místním největším lákadlem.

Mimo zasněžené zimní období hýří okolí vodopádu Helmcken pestrými barvami.

Mimo zasněžené zimní období hýří okolí vodopádu Helmcken pestrými barvami.

FOTO: Profimedia.cz

Park nabízí velmi široké spektrum přírodních scenérií. Od hustých jehličnatých lesů a barevných květnatých luk, přes vodnaté plochy vhodné k rybaření, až po vyhaslé vulkány a lávová pole.

Jednoznačně ale převažují vodní atrakce. Navštívit tu výletníci mohou minerální prameny či stokilometrové pobřeží jezera Murtle, které je největší v celé Severní Americe. Do jeho vod mají zákaz jakákoli motorová plavidla. O to klidnější prostředí ale nabízí. Kromě jezera a stejnojmenné řeky Murtle láká svojí svérázností i vodopád Helmcken.

Wells Gray se nachází mezi Vancouverem a Edmontonem.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Z vodopádu Helmcken ležícího na řece Murtle padají proudy vody do hloubky 137 metrů. Díky tomu je v žebříčku největších kanadských vodopádů na 4. místě. S několikanásobně větší výškou ho předhání například vodopád James Bruce. Ten spouští vodní tok z výšky 840 metrů.

V zimních měsících se zamrzlé okolí vodopádu mění v ráj horolezců. Ti zdolávají ledové stěny i nebezpečnou blízkost obřích nevyzpytatelných rampouchů. Na fotografiích se pak stávají malými barevnými tečkami na masivním bílém podkladu.

Nenápadná postava horolezce se ztrácí na obří špičaté ledové stěně.

Nenápadná postava horolezce se ztrácí na obří špičaté ledové stěně.

FOTO: Profimedia.cz

Aktuálně se v oblasti wellsgrayského parku teploty pohybují okolo osmi stupňů Celsia pod nulou. Počasí tedy zimním dobrodruhům náramně přeje. Temné skály držící vodopád v jeho úctyhodné výšce budou pravděpodobně ještě nějakou dobu bílé a ledové.

Ledové okolí vodopádu vyhledávají v mrazech horolezci, kteří tu pružně šplhají a po kluzkých ledových stěnách.

Ledové okolí vodopádu vyhledávají v mrazech horolezci, kteří tu pružně šplhají i po kluzkých ledových stěnách.

FOTO: Profimedia.cz