V téměř 310 metrů vysoké budově The Shard (Střep) jsou kanceláře, restaurace, hotel, byty a pro turisty nejatraktivnější několikapatrová vyhlídka. I přes svoji užitkovost je ale věž některým konzervativním Londýňanům trnem v oku. Jejím kritikem je dokonce i princ Charles, který její vzhled přirovnal ke stolní slánce.

Jídlo v místní luxusní restauraci nebo nocování v pětihvězdičkovém hotelu tady rozhodně není lacinou záležitostí. Koupě jednoho z bytů, které pokrývají 53. až 65. patro, pak vychází v přepočtu až na 1,6 miliardy korun.

V den otevření nejvyšší londýnské vyhlídky nepřálo počasí. Všudypřítomná mlha schovala velkou část města.

V den otevření nejvyšší londýnské vyhlídky nepřálo počasí. Všudypřítomná mlha schovala velkou část města.

FOTO: Profimedia.cz

Z místní vyhlídky, která byla v pátek zpřístupněna prvním návštěvníkům z řad veřejnosti, je z 68. až 72. patra vidět z ptačí perspektivy na kilometry daleko. Tedy alespoň v případě, že se nepostaví do cesty počasí. To se stalo právě v den otevření vyhlídky. Kvůli mlze bylo vidět sotva na London Bridge, který se nachází kousek od věže.

Právě podle něj se původně měla jmenovat. Název London Bridge Tower se ale postupně změnil v The Shard of Glass (Skleněný střep), ten se později zkrátil pouze na současný The Shard. Ten je výstižný a zároveň jednoduchý.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Londýnský mrakodrap The Shard

Výhled z nově otevřených prostor věže vyjde čtyřčlennou rodinu za zvýhodněné vstupné na 90 liber, tedy v přepočtu na 2690 korun. To je více než dvojnásobek stejné vstupenky na pařížskou Eiffelovku. Jednoho dospělého člověka vyjde vstupné v přepočtu na 750 korun, za dítě zaplatí 570 korun.

Šikmé stěny štíhlé věže The Shard pokrývá 11 tisíc skleněných tabulí na ploše 56 tisíc čtverečních metrů. Vnitřek vyplňuje 72 obytných poschodí plus 15 tvořících skleněnou nástavbu. Výška věže je přesně na hranici možností, kvůli bezpečnosti letecké dopravy v Londýně totiž nesmí stát budova vyšší než 310 metrů.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Tak se stavěl The Shard

Po krátkém prvenství v žebříčku nejvyšších evropských staveb předběhl The Shard ruský mrakodrap Mercury City v Moskvě. Ten měří 338 metrů a slouží primárně ke kancelářským a obytným účelům.