Lidstvo má už od přírody přirozený strach z hadů, štírů i pavouků. Malé děti i někteří dospělí se zpravidla bojí vlézt do temného moře, asi tuší, co se všechno může v hlubinách objevit. Na jedovatá zvířata narazíte nejen pod vodou, ale i na souši či v pralese. Existují tisíce zvířat se žahavými chapadly, kusadly, podívejte se na ty nejjedovatější.

Čtyřhranka Fleckerova - Chironex fleckeri

Čtyřhranka Fleckerova (čtyřhranka smrtelná) - Chironex fleckeri
Narazíte na ni na pobřeží Austrálie. Má chapadla dlouhá až tři metry a dospělý jedinec má tolik kardiotoxinu, který by usmrtil až 60 lidí.

FOTO: fotobanka Profimedia

Chobotnice skvrnitá - Hapalochlaena maculosa

Chobotnice skvrnitá - Hapalochlaena maculosa
Chobotnice skvrnitá výrazným zabarvením varuje okolí, obsahuje jed, který by usmrtil 26 dospělých mužů. Její tělo dorůstá jen do 5 centimetrů a chapadla mají jen 10 centimetrů. Vyskytuje se ve vodách jižní a jihozápadní Austrálie. Chobotničky samy nejsou agresivní, jed vypouští jen v krajní nouzi.

FOTO: fotobanka Profimedia

Mládě chobotnice kroužkované - Hapalochlaena lunulata

Mládě chobotnice kroužkované - Hapalochlaena lunulata
Chobotnice kroužkovaná patří do stejného rodu jako chobotnice skvrnitá, ale je o něco menší. Žije v mělčinách severní Austrálie, v Japonsku, Papui Nové Guineji, na Šalamounových ostrovech, Filipínách a v Indonésii.

FOTO: fotobanka Profimedia

Pralesnička strašná - Phyllobates terribilis

Pralesnička strašná - Phyllobates terribilis
Pestře zabarvené žáby se v Kolumbii mohou dorůstat až do 55 milimetrů. Kůže pralesniček je napuštěna alkaloidními batrachotoxiny, jejichž množství může kolísat. Většinou mívají okolo jednoho miligramu tohoto jedu, což by stačilo na usmrcení deseti až dvaceti lidí.

FOTO: fotobanka Profimedia

Štír smrtonoš - Leiurus quinquestriatus

Štír smrtonoš - Leiurus quinquestriatus
Smrtonoš má nejúčinnější jed ze všech štírů, ale má ho jen malé zásoby. Bodnutí je velmi bolestivé. Na smrtonoše můžete narazit v suchých až pouštních oblastech Afriky (Alžírsko, Čad, Egypt, Etiopie, Libye, Mali, Niger, Somálsko, Súdán a Tunisko), Asie (Egypt, Izrael, Jordánsko, v některých částech Turecka, Kuvajt, Libanon, Omán, Katar, Saudská Arábie, Sýrie, Spojené arabské emiráty, Jemen).

FOTO: fotobanka Profimedia

Brazilský poutní pavouk - Phoneutria reidyi

Brazilský pouštní pavouk - Phoneutria reidyi
Pavouci rodu reidyi drží rekord v počtu usmrcených osob pavouky. Žijí v pralesích amazonské nížiny Brazílie, Peru, Venezuely a Guyany. Do lidských příbytků se dostávají samci v momentě, kdy putují hledat samičky k páření. Nebo některé druhy se usídlily v zásilkách banánů do USA a Evropy, ale to už v dnešní době nehrozí díky chemickému očištění a následnému chlazení.

FOTO: fotobanka Profimedia

Taipan menší či taipan útočný - Oxyuranus microlepidotus

Taipan menší či taipan útočný - Oxyuranus microlepidotus
V australském vnitrozemí se vyskytuje taipan menší, který má velmi agresivní jed. I když existuje antisérum, podléhá většina osob uštknutí.

FOTO: fotobanka Profimedia

Pakobra páskovaná - Notechis scutatus

Pakobra páskovaná - Notechis scutatus
Pakobra dorůstá délky až dvou a půl metru v australských bažinách, na pobřeží i v údolích. Její množství jedu by mohlo usmrtit tři 70kilogramové osoby. Otrava se dostaví do pěti minut, v Austrálii mají dostupné antisérum, díky kterému zachránili stovky lidí.

FOTO: fotobanka Profimedia

Odranec pravý - Synanceia verrucosa

Odranec pravý - Synanceia verrucosa
Dokonale maskovaný odranec vydrží hodiny nehybně na jednom místě. Lehce se může při vstupu do moře stát, že na něj člověk šlápne. Ročně zemře okolo dvaceti lidí, protilátka musí být totiž podána do několika hodin.

FOTO: fotobanka Profimedia

Ropušnice ďábelská -Scorpaenopsis diabolus

Ropušnice ďábelská -Scorpaenopsis diabolus
Ropušnice je příbuzná s odranci. Maskuje se v korálových útesech, jedové žlázy končí v ostnech na koncích ploutví. Objevují se ve Středomoří, na korálech v Rudém moři a také v oceánech.

FOTO: fotobanka Profimedia

Homoloce mapová - Conus geographus

Homolice mapová - Conus geographus
Homolice se dorůstají šesti až 12 centimetrů ve vodách Indie, Filipín, Zanzibaru a v některých oblastech Tichého oceánu. Nebezpečné jsou díky toxinům, které vypouští malou jehličkou.

FOTO: fotobanka Profimedia

Černá vdova - Snovačka jedovatá (Latrodectus mactans)

Černá vdova - Snovačka jedovatá (Latrodectus mactans)
Černá vdova má jeden z nejúčinnějších jedů, silnější než jed chřestýše či kobry. Přičemž platí, že samičky jsou větší a obsahují více jedu. Jejím domovem je Severní a Střední Amerika a Austrálie. Díky dopravě byly zaznamenány také v Dánsku a Švédsku.

FOTO: fotobanka Profimedia