Nad tím, zda vyzkoušet zipline, jsme dlouho nepřemýšleli. Asi to bylo tím, že jsme nevěděli, do čeho jdeme. Nebáli jsme se, ani když nám zapínali sedák, helmu a k pasu připnuli kolejnici s kotvou. Připadali jsme si jako okšírovaní poníci.

„Takovou jízdu na laně máme u nás taky, to bude v pohodě,“ usmívala se kamarádka Jana před první etapou.

Létali jsme na laně jako ptáci.

Létali jsme na laně jako ptáci.

FOTO: www.suedtirol.info

To jsme ještě netušili, že jsme na nejdelší zipline, svérázné lanové dráze, v Evropě.
Čekalo nás 90 minut ve vzduchu. Na deset úseků rozdělená, přes tři kilometry dlouhá trať z vrcholku Piz de Plaies dolů.

Naši skupinu doprovázeli dva instruktoři, přičemž se jeden spouštěl napřed, aby nás dole jistil a sundával z kotvy. Druhý nás postupně připínal a pouštěl dolů, dorozumívali se vysílačkami. Několik rychle naučených pohybů a jedeme. Letěla jsem nad stromy, mezi skalnatými štíty hor. Některé úseky byly příjemně nízko a pomalejší, jiné jsme přelétli poměrně rychle a až sto metrů nad zemí. Nejdelší měřil přes 400 metrů.

Zipline – to jsou hory z trochu jiné perspektivy.

Zipline – to jsou hory z trochu jiné perspektivy.

FOTO: www.suedtirol.info

Na biatlonu mezi vrcholovými sportovci

Biatlon vyhledává stále více lidí, kombinuje se v něm běh na lyžích a střelba z malorážné pušky. Nenechte se zmást, zbraň je pořádně těžká, váží přes tři kilogramy. V areálu biatlonu v Antholzu/Anterselvy nás ostřílení instruktoři zasvětili. Mohli jsme si tak vyzkoušet, jak se cítí opravdoví sportovci, konají se zde totiž pravidelně závody světového poháru a řada šampionátů.

Na dokonale upravených tratích s námi trénovali i profesionálové z Ukrajiny. Rozdíl byl patrný na první pohled: byli rychlejší na běžkách a přesní při střelbě.

Dostali jsme pět ostrých nábojů a instruktor nám poradil, jak držet zbraň a správně mířit.

Dostali jsme pět ostrých nábojů a instruktor nám poradil, jak držet zbraň a správně mířit.

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Biatlonista z Ukrajiny

Biatlonista z Ukrajiny

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Těžké pušky nám sice nedali při běhu na běžkách na záda, ale střílení jsme si zato vyzkoušeli hned ze tří pozic. Nejjednodušší byla s podpěrkou, která nám odlehčovala váhu zbraně. Bez podpěrky nám už tolik mířit nešlo, a o střílení vestoje se raději nebudu rozepisovat. Po upravených běžeckých trasách to jelo jako po másle, zastavovali jsme, abychom mohli fotit a kochat se krásnými vrcholky hor.

Dostali jsme pět ostrých nábojů a instruktor nám poradil, jak držet zbraň a správně mířit.

Dostali jsme pět ostrých nábojů a instruktor nám poradil, jak držet zbraň a správně mířit.

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Cesta za sluncem

Další den jsme si dali malý závod za sluncem na sjezdovkách. Okruh Sella Ronda, dlouhý 26 kilometrů, jsme chtěli stihnout před západem slunce. Trasa spojuje několik desítek sjezdovek a vleků, jež se táhnou čtyřmi údolími: Val Gardena, Fassa, Livinallongo a Alta Badia. Chytré značení vede dvěma směry, první je značen oranžově a druhý zeleně. Nemůžete se tak ztratit.

Okruh Sella Ronda

Vyhlídky na okruhu Sella Ronda

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Okruh Sella Ronda

Chytré značení vede dvěma směry, první je značen oranžově a druhý zeleně.

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Nádherné vyhlídky jsou odměnou pro zkušenější lyžaře, méně zkušení sportovci by měli zvážit své síly. Okruh jsme zvládli s přestávkami za šest hodin. Excelentní lyžaři jej prý projedou dvakrát za den.

Černé na Kronplatzu

Kronplatz/Plan de Corones je většinou popisován jako obrovský lyžařský areál vhodný pro děti. Široké a pozvolné sjezdovky jsou pro ně ideální.

My jsme ale trochu odbočili a vydali se hledat náročnější svahy. Kronplatz je totiž jednou z mála lyžařských oblastí v Alpách, kde najdete pět černých sjezdovek. Sylvester měří 4950 metrů, Herrnegg má 5100 metrů, Piculin 2 km, následuje Erta (1610 m), a nejkratší je Pre da Peres s 866 metry.

Neohroženě jsme sjeli černou Piculin, jež má řadu pěkných padáků. Sylvester nám však svým převýšením 1296 metrů dal už zabrat. Ale ten zážitek stál za to.

FOTO: TJ, Právo