Vystavované oděvy se zlatavě lesknou a třpytí, aniž by byly nějak barvené či upravované. Jde o čistě přírodní materiál. Oblečení bylo představeno v londýnském muzeu Victoria & Albert minulý týden.

Vlákno od pavouka Nephila madagascariensis vyzkoušel již koncem 19. století duchovní otec Paul Camboué, francouzský jezuitský kněz, který vlákno namotával na cívky. Podařilo se mu vyrobit i několik oděvů. Jeho práci mu ale komplikoval fakt, že pavouci netvořili dostatečně pevné vlákno. Využitím pavoučích vláken se tehdy snažil najít konkurenci drahému čínskému hedvábí.

Všechny pavouky pustili zpátky do přírody

Namotávání pavoučích nití na cívky je velmi pracné - každý pavouk je sevřen na jednom místě, kde vyrábí nit. Designéři zdůraznili, že všechny pavouky po získání potřebného "materiálu" vypustili bez jakéhokoliv zranění. Na oplátku jim zůstaly malé jizvy po kousancích, které jim pavouci uštědřili.

"Projekt zahrnoval 80 lidí, kteří každé ráno vycházeli sbírat pavoučí vlákna do laboratoře, které jsme říkali příhodně Pavučina. Uvnitř bylo několik vynálezů, které pavoukům neubližovaly, ale umožňovaly nám získávat přímo od "výrobce" druh hedvábného vlákna. Vlákna jsme posléze kombinovali, čímž vznikly tyto exponáty," vysvětlil postup textilní výtvarník Simon Peers.

Výstava v Londýně potrvá do 5. června letošního roku.