Kdo by v tom dnešním uspěchaném a hektickém světě nechtěl být na chvilku sám? Vydat se na cestu napříč Saharou znamená odejít do království samoty, písku, horka a nedozírného prostoru. Teprve tam dokážete na čas rozvázat všechny vazby s civilizací a užít si klidu.

Pro české cestovatele je v současné době nejjednodušší prohlédnout si Saharu v jižní části Tuniska. Zdejší prostor tvoří tři hlavní typy pouště – kamenitá hamada, oblázková serír a hlavně písečný erg. Ten je také nejmalebnější a nejfotogeničtější. Právě na něm najdete působivé duny, které lze obdivovat hlavně v okolí městeček Zaafrane, Kebili a Ksar Ghilane.

Že bydlet přímo v pustině by mohlo být nebezpečné? Máte-li k dispozici dost vody a přiměřené zásoby jídla, nemáte se na Sahaře čeho bát.

Bydlet přímo v pustině by mohlo být nebezpečné? Máte-li k dispozici dost vody a přiměřené zásoby jídla, nemáte se na Sahaře čeho bát.

FOTO: Jiří Houdek, Právo

Sahara už po léta přitahuje i znamenité filmaře. Točily zde své filmy takové režisérské osobnosti jako Bernardo Bertolucci nebo David Lean. Slavný americký režisér a producent George Lucas natáčel v tuniské části Sahary hned dva filmy – v roce 1976 úplně první, startovní snímek ze série Hvězdné války.

Sahara už po léta přitahuje i znamenité filmaře. Točily zde své filmy takové režisérské osobnosti jako Bernardo Bertolucci nebo David Lean.

Sahara už po léta přitahuje i znamenité filmaře. Točily zde své filmy takové režisérské osobnosti jako Bernardo Bertolucci nebo David Lean.

FOTO: Jiří Houdek, Právo

O více než dvacet let později se sem vrátil znovu, aby na exotických pouštních lokalitách pracoval na filmu Star Wars: Epizoda I. – Skrytá hrozba. Pro tento svůj celkem nedávný snímek z proslulé série využil mimo jiné možnost natáčet ve velkolepém bludišti uliček v Ksar Haddadě, kde vzniklo mnoho záběrů a scén z obydlí otroků.

Život v poušti

Že nevíte, co je to ksar? Původně jde o opevněnou berberskou vesnici, jejíž velmi důležitou součástí jsou nejen obydlí, ale i sýpky a sklady, do nichž se ukládalo obilí a olivy. V jižním Tunisku, hlavně kolem města Tataouine, najdete více než dvě desítky různě dochovaných ksarů. Jsou to vlastně působivé historické památky, z nichž nejmalebnější jsou dvě – právě ten Lucasův Ksar Haddada a ještě Ksar Ouled Soltane.

Zatímco Ksar Haddada svými spletitými a úzkými uličkami připomíná evropské středověké město, Ksar Ouled Soltane je jiný. Dominují mu dva obrovské dvory. Do každého z těchto dvorů jsou v několika patrech nad sebou vchody do více než tří set nevelkých místností, kterým zde říkají gorfy. Je v nich, díky silným kamenným stěnám, příjemný chládek, a to i v době, kdy na okolní poušti bývá přes poledne i 45 stupňů Celsia.

V nevelkých místnostech je díky silným kamenným stěnám, příjemný chládek, a to i v době, kdy na okolní poušti bývá přes poledne i 45 stupňů Celsia.

V nevelkých místnostech je díky silným kamenným stěnám příjemný chládek, a to i v době, kdy na okolní poušti bývá přes poledne i 45 stupňů Celsia.

FOTO: Jiří Houdek, Právo

Tato impozantní stavba dodnes slouží svému původnímu účelu. V mezidobí mezi pravidelným putováním se svými stády po pouštních pastvinách žijí v tomto ksaru příslušníci kmene Ouled Šehída. Ksar Ouled Soltane vznikal postupně – starší dvůr pochází z 15. století, ten druhý, novější, byl dokončen v roce 1881. Navštívit tento ksar je poměrně snadné – nachází se totiž sotva dvacet kilometrů od města Tataouine, v němž se můžete celkem pohodlně ubytovat, a to s komfortem na nejlepší evropské úrovni.

Mezi dunami

Výhodnými výchozími body pro výpravy do pouště jsou města jako Tozeur, Douze a již zmiňovaný Tataouine. Všechna tato tři města mají hodně ubytovacích kapacit. Chcete-li si ale vychutnat tento romanticky divoký kraj doopravdy, se vším všudy, vydejte se na Saharu z kempu Mehari, který leží přímo mezi dunami, nějakých šest sedm kilometrů daleko od městečka Zaafrane.

Berberské dívky se od mládí pod vedením starších žen učí vyšívat.

Berberské dívky se od mládí pod vedením starších žen učí vyšívat.

FOTO: Jiří Houdek, Právo

Zde totiž můžete přenocovat v typických pouštních beduínských stanech, zde vás ohromí doslova hmatatelná blízkost nedozírné pouště i vzácné nahlédnutí do způsobu života berberských kmenů. Před usnutím uslyšíte za plátěnou stěnou stanu poryvy pouštního vánku, který v noci milosrdně ochlazuje rozpálený písek. Můžete tady nerušeně pozorovat i západ slunce nad dunami – což je opravdu mimořádný zážitek pro každou jen trochu romantickou duši.

Romantika

Že bydlet přímo v pustině by mohlo být nebezpečné? Máte-li k dispozici dost vody a přiměřené zásoby jídla, nemáte se na Sahaře čeho bát. Divokých zvířat se tu mnoho nevyskytuje, osamělé malé skupinky velbloudů, které cestou nejspíš uvidíte z auta, obvykle někomu patří. Těch skutečně divokých tu moc není. Někde se vám na vrcholku duny na pár mžiků ukáže gazela, občas zahlédnete ještěrku nebo hbitě utíkajícího škorpiona.

Tuareg na trhu v městě Douz.

Tuareg na trhu v městě Douz

FOTO: Jiří Houdek, Právo

Pobyt v poušti si vychutnejte. Zůstaňte pár hodin na okraji Sahary sami. Najednou pocítíte, jako by tam čas plynul pomaleji, písek se ve vánku pomalu přemisťuje… a pak v dálce uvidíte karavanu. Možná je to přelud, možná jsou velbloudi i lidé skuteční. Kdo ví? Je málo míst na zemi, kde dokážete zapomenout na starosti i na čas. Vlastně – Sahara je možná dnes už jen jediným takovým prostorem…

I uprostřed pouště občas narazíte na studnu. Bývá obklopena chatami domorodých kmenů, někdy je kolem ní postaven kemp.

I uprostřed pouště občas narazíte na studnu. Bývá obklopena chatami domorodých kmenů, někdy je kolem ní postaven kemp.

FOTO: Jiří Houdek, Právo