Kromě několika Shakespearových muzeí můžete navštívit divadlo, kde vystupují nejlepší herci Anglie. Pro náročnější cestovatele jsou v okolí nejen romantické hrady, ale i Královské lázně Leamington.

Čtenáři cestovatelského portálu TripAdvisor letos zvolili Stratford nejkrásnějším městem na světě. V první desítce byl vůbec jediným britským městem. Kombinace historie a bohatého kulturního života udává městu nezaměnitelný ráz.

Ve Stratfordu mě mile překvapila architektura a atmosféra města. Přísně dodržují jednolitý architektonický styl, který vás posune zpátky do dob, kdy se na ulicích nejezdilo autem, ale na koni. Přestože dnes v ulicích auta jezdí, starosvětský džentlmenský duch zůstal. Řidiči před fotícím návštěvníkem zastaví, aby neměl jejich vůz v záběru.

Po stopách sira Williama

První místo, kam míří všichni obdivovatelé Shakespeara, je jeho rodný dům. V dnešní době nabízí interaktivní expozici o umělcově životě.

První část muzea se zaměřuje na dobu, ve které žil, zobrazuje úryvky filmů natočených podle jeho děl a vypráví o jeho rodině. Druhá část muzea ukazuje samotný dům. Ložnici, obývací pokoj a místnost, kde Shakespearova koželužská rodina zpracovávala kůže.

Každá místnost je vybavená dobovými předměty každodenního života. Mezi nejzajímavější patří postel rodičů, která má i výsuvnou část, kde spaly děti. Navíc ve všech pokojích najdete průvodce v dobovém kostýmu, který vám bude ochotně vyprávět o dané místnosti.

Herci v zahradě rodného domu Shakespeara

Herci v zahradě rodného domu Shakespeara

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Největším zážitkem je zahrada, kde pěstují bylinky, růže, máky a herci zde předvádějí slavné komické úryvky ze Shakespearových her. Můžete se tak stát svědkem, jak Romeo stojí pod oknem a volá svoji Julii. A v okně se místo ní usmívají a mávají turisté, pravděpodobně z Indie.

Pro zvědavce je připraven také příběh o Stratfordu samém. První turistické záchvěvy se udály roku 1769, kdy si David Garrick všiml rodného domu Williama Shakespeara a uspořádal v něm na umělcovu počest festival.

V roce 1800 navštívilo Stratford 700 lidí, v roce 1850 už jejich počet stoupl na 2500. A nadále rostl, v roce 1900 to bylo 30 000, roku 1950 přesáhl přes 150 tisíc návštěvníků. Poslední údaj je z roku 2000, kdy Stratford navštívilo půl miliónu turistů.

Nashův dům

Posledním místem, kde Shakespeare žil a kde také skonal, je Nashův dům. Menší muzeum ilustruje dobu, ve které se Shakespeare pohyboval. Ukazuje jak se lidé stravovali, oblékali a další podrobnosti ze všedního života.

Druhá část výstavy se zaměřuje na tradiční nábytek. Prohlídka pak končí v zahradě. Nemusíte patřit mezi divadelní kritiky, abyste poznali, že Královská shakespearovská společnost nejsou žádní ochotníci. Tento divadelní soubor je v Británii považován ze jeden z nejlepších, kde se schází jen vybraní herci.

V současné době vystupují ve stratfordském divadle The Courtyard Theater, jehož kruhový interiér vám připomene slavné divadlo Globe. Ať už půjdete na Romea a Julii nebo na Julia Cesara, určitě si všimnete propracovaných kostýmů, živého orchestru a promítání na pozadí, které dokresluje celou scénu. Navíc vás samotní herci svojí přirozeností vtáhnou do děje.

Divadelní představení se konají v Courtyard Theater skoro každý večer. Představení jsou v angličtině, navíc i s anglickými titulky.

Pokud byste chtěli dovnitř jen nahlédnout, můžete si rezervovat prohlídku. Konají se většinou od 14.30 hodin v pondělí, úterý, středu nebo pátek.

Na návštěvě u královny Alžběty

Hrad Kenilworth nedaleko Stratfordu zažil dobu své největší slávy za Alžběty I. (1533–1603), která sídlo dále rozšířila a často na něm pobývala se svým milencem Robertem Dudleym. Hrad býval obklopen vodní nádrží, v níž byl malý ostrov, kam se Alžběta s Dudleym uchylovala před zvědavým služebnictvem.

Byť je část hradu Kenilworth pobořena, stavba působí velkolepě a majestátně

Byť je část hradu Kenilworth pobořena, stavba působí velkolepě a majestátně

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Část Kenilworthu je pobořená, ale stále tu uvidíte velkolepost původní stavby. Vysoká gotická okna nabízejí výhled do daleké krajiny a šíře sloupů naznačuje mohutnost stavby.

Alžbětinskou dobu připomíná zahrada s fontánou, bažanty a altánky. Současná podoba skutečně kopíruje stav zahrady za dob Alžběty I.

Hradní expozice se zaměřuje především na život Alžběty, na její vztah k Robertu Dudleymu a na historickou podobu sídla za její vlády. Mezi zajímavé exponáty patří mj. gobelín a vitrážové okno, které si sami můžete zkusit poskládat.

Hrad Warwick

Dalším pozoruhodným místem je hrad Warwick. Za každou zdí, za každým rohem na vás někdo čeká. Hned u vchodu si můžete s lučištníkem zkusit střelbu na cíl, za branou můžete navštívit hradní kobku, ze které vycházejí úzkostné nářky.

Pokud se vydáte přímo do hradních místností, setkáte se s mnoha zajímavými postavami. Kromě loutnisty si budete moct popovídat i s bábou kořenářkou či se podívat do očí Jindřichu VIII., který je vyroben z vosku. Okolo něj postávají a posedávají jeho manželky, těžko si představit stejnou situaci v běžném životě.

Neobvyklý pohled na část hradu Warwick a jeho okolí.

Neobvyklý pohled na část hradu Warwick a jeho okolí.

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

V některých místnostech najdete jen voskové figuríny, ale opravdu vypadají jako skuteční lidé. Procházíte-li konírnou, ucítíte vůni sena a pach koní, v krčmě uslyšíte hádku zbrojnošů a u bylinkářky nechybí vůně bylinek.

Nahlédnout můžete také do mlýna, který navazuje na hrad. Uvnitř najdete stále fungující dynamo z roku 1900. Vytváří dostatek energie pro hrad, jeho jediná nevýhoda spočívá v tom, že je potřeba každé čtyři hodiny dolévat olej.

Pokud vám síly stačí a počasí přeje, neváhejte a vystoupejte si 530 schodů na věž hradu. Procházku po hradbách doprovází neskutečný výhled do okolí.

Královské lázně

Za zmínku stojí i Královské lázně Leamington. Okouzlují svojí bílou gregoriánskou a viktoriánskou architekturou a krásnými parky. Snad větší slávu ale mají díky nákupním třídám než pro své léčebné procedury.