Pokud se chcete na vlastní pěst vypravit do ciziny, přičemž máte zálusk navštívit destinace, kam běžně nechodí davy turistů, zkuste nový internetový projekt spottedbylocals.com. Loni jej založili cestovatelé Sanne a Bart Pollovi z Amsterdamu a získali ocenění Lonely Planet za nejlepší cestovatelský blog.

Portál je rozdělen do sekcí podle jednotlivých evropských měst a nabízí texty od místních studentů, kteří vybírají místa vhodná k návštěvě na základě vlastních zkušeností. Obsahuje i články o parcích či galeriích, které stojí za to navštívit.

Výhody a nevýhody stopování

Jestliže nemáte vlastní vůz, je třeba začít uvažovat o dopravě. Stop se vyplatí, pokud striktně nelpíte na trase ani harmonogramu cesty.

Z Česka se stopuje nejčastěji do Itálie, Nizozemska a Francie, kde jsou poměrně vstřícní řidiči. Naopak Rumunsko či Ukrajina příliš bezpečné stopařské země nejsou.

V Evropě je nejsnazší držet se hlavních evropských tahů a stopovat u výjezdu z parkoviště, benzinové pumpy nebo před vjezdem na dálnici.

V Evropě je při stopování snazší držet se hlavních tahů.

FOTO: Petr Horník, Právo

Na delší vzdálenosti mějte ceduli s názvem místa, kam míříte. Obvyklá čekací doba je do hodiny. Vždy si zapamatujte poznávací značku auta.

Ujede-li vám řidič se zavazadly, stačí jen kontaktovat policii. Když cestuje chlapec s dívkou, ať nastupuje do auta jako první a vystupuje z něj jako poslední.

V Rusku i Indii chtějí přispět

V rozlehlém Rusku zajišťují podle cestovatelů nejspolehlivější spojení po zemi vlaky a kupodivu jsou celkem dochvilné. Při stopování řidiči chtějí většinou přispět.

V Číně je to s vlakovou dopravou podobné, ale stopaře tamní řidiči často neberou. Indie a přilehlé země jsou známé ochotou tamních lidí poskytnout poutníkovi pomoc, ale je dobré na cestu přispět.

Vlaková a autobusová doprava je velmi nepohodlná, protože vozy jsou často přeplněné k prasknutí. Austrálií křižuje nespočet autobusů společnosti Greyhound Pioneer. Výhodně vyjdou kilometrové pasy, kdy si zakoupíte třeba 1 000 kilometrů a pak si jezdíte po vlastní trase podle jízdních rozpisů.

Častěji se vyplatí hostely

Co se týká letenek, jízdenek i ubytování, snadno si je objednáte přes internet. U nízkonákladových dopravců existuje obvykle jen jedna ekonomická třída, předem nelze rezervovat místo a občerstvení si hradíte zvlášť.

Většina letů směřuje též na méně významná letiště v dané destinaci, jež mají nižší letištní poplatky. Nejlevnější variantou ubytování, které se však v řadě případů nedá rezervovat předem, jsou hostely.

Ceny se pohybují od 15 eur za noc. Je ale třeba počítat s horší úrovní: společné ložnice a sociální zařízení, nutnost vlastního spacího pytle.

Hustá síť německých hostelů

Například v Německu funguje 700 hostelů, přednost mají držitelé karet IYHA (Mezinárodní asociace mládežnických ubytoven). Podrobný seznam naleznete na stránkách Německé asociace mládežnických ubytoven djh.de. Vyhlášeným hostelem v Berlíně je pak Backpackers backpackers.de.

V Itálii se můžete ubytovat ve více než padesáti hostelech různé kvality a vybavenosti. Nacházejí se ve velkých městech.

Informace najdete na stránkách Asociace italských hostelů travel.it/hostels. Hostely v cizině vyhledáte pak na hostels.com či hostels.net. V Česku najdete levné ubytování na adrese ubytovani.cz. Vyhledávač nabízí chatky či kempy.

Dřív, než odcestujete
Sjednejte si kompletní cestovní pojištění.
Pojistěte si platební kartu proti zneužití.
Vyhledejte a zapište si adresu a telefonní číslo ambasády, číslo záchranné služby, policie, asistenční služby pojišťovny a telefon na banku pro blokaci karty.
Zkontrolujte, zda máte všechny osobní doklady, řidičský průkaz, doklady k autu, průkaz pojišťovny. Nedávejte si je všechny na jedno místo.
Domluvte se s někým v Česku, kdo by vám v případě nouze mohl pomoci, například zaslat hotovost.