Hlavní obsah

Tipy a rady pro cestování na vlastní pěst

Právo, Marek Přibil

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Plánujete-li o letních prázdninách projet tuzemsko či zahraničí, ale zatím netušíte, kam se vydat, inspiraci můžete najít na užitečných webových stránkách. Stránky virtualtravel.cz nabízejí virtuální prohlídky všech regionů ČR za pomoci nejmodernějších zobrazovacích technologií. Mnohdy se dostanete i na místa veřejnosti nepřístupná.

Foto: Profimedia.cz

Vždy si zapamatujte poznávací značku auta. Ujede - li vám řidič se zavazadly, stačí kontaktovat policii.

Článek

Pokud se chcete na vlastní pěst vypravit do ciziny, přičemž máte zálusk navštívit destinace, kam běžně nechodí davy turistů, zkuste nový internetový projekt spottedbylocals.com. Loni jej založili cestovatelé Sanne a Bart Pollovi z Amsterdamu a získali ocenění Lonely Planet za nejlepší cestovatelský blog.

Portál je rozdělen do sekcí podle jednotlivých evropských měst a nabízí texty od místních studentů, kteří vybírají místa vhodná k návštěvě na základě vlastních zkušeností. Obsahuje i články o parcích či galeriích, které stojí za to navštívit.

Výhody a nevýhody stopování

Jestliže nemáte vlastní vůz, je třeba začít uvažovat o dopravě. Stop se vyplatí, pokud striktně nelpíte na trase ani harmonogramu cesty.

Z Česka se stopuje nejčastěji do Itálie, Nizozemska a Francie, kde jsou poměrně vstřícní řidiči. Naopak Rumunsko či Ukrajina příliš bezpečné stopařské země nejsou.

V Evropě je nejsnazší držet se hlavních evropských tahů a stopovat u výjezdu z parkoviště, benzinové pumpy nebo před vjezdem na dálnici.

Foto: Petr Horník, Právo

Na delší vzdálenosti mějte ceduli s názvem místa, kam míříte. Obvyklá čekací doba je do hodiny. Vždy si zapamatujte poznávací značku auta.

Ujede-li vám řidič se zavazadly, stačí jen kontaktovat policii. Když cestuje chlapec s dívkou, ať nastupuje do auta jako první a vystupuje z něj jako poslední.

V Rusku i Indii chtějí přispět

V rozlehlém Rusku zajišťují podle cestovatelů nejspolehlivější spojení po zemi vlaky a kupodivu jsou celkem dochvilné. Při stopování řidiči chtějí většinou přispět.

V Číně je to s vlakovou dopravou podobné, ale stopaře tamní řidiči často neberou. Indie a přilehlé země jsou známé ochotou tamních lidí poskytnout poutníkovi pomoc, ale je dobré na cestu přispět.

Vlaková a autobusová doprava je velmi nepohodlná, protože vozy jsou často přeplněné k prasknutí. Austrálií křižuje nespočet autobusů společnosti Greyhound Pioneer. Výhodně vyjdou kilometrové pasy, kdy si zakoupíte třeba 1 000 kilometrů a pak si jezdíte po vlastní trase podle jízdních rozpisů.

Častěji se vyplatí hostely

Co se týká letenek, jízdenek i ubytování, snadno si je objednáte přes internet. U nízkonákladových dopravců existuje obvykle jen jedna ekonomická třída, předem nelze rezervovat místo a občerstvení si hradíte zvlášť.

Většina letů směřuje též na méně významná letiště v dané destinaci, jež mají nižší letištní poplatky. Nejlevnější variantou ubytování, které se však v řadě případů nedá rezervovat předem, jsou hostely.

Ceny se pohybují od 15 eur za noc. Je ale třeba počítat s horší úrovní: společné ložnice a sociální zařízení, nutnost vlastního spacího pytle.

Hustá síť německých hostelů

Například v Německu funguje 700 hostelů, přednost mají držitelé karet IYHA (Mezinárodní asociace mládežnických ubytoven). Podrobný seznam naleznete na stránkách Německé asociace mládežnických ubytoven djh.de. Vyhlášeným hostelem v Berlíně je pak Backpackers backpackers.de.

V Itálii se můžete ubytovat ve více než padesáti hostelech různé kvality a vybavenosti. Nacházejí se ve velkých městech.

Informace najdete na stránkách Asociace italských hostelů travel.it/hostels. Hostely v cizině vyhledáte pak na hostels.com či hostels.net. V Česku najdete levné ubytování na adrese ubytovani.cz. Vyhledávač nabízí chatky či kempy.

Dřív, než odcestujete
Sjednejte si kompletní cestovní pojištění.
Pojistěte si platební kartu proti zneužití.
Vyhledejte a zapište si adresu a telefonní číslo ambasády, číslo záchranné služby, policie, asistenční služby pojišťovny a telefon na banku pro blokaci karty.
Zkontrolujte, zda máte všechny osobní doklady, řidičský průkaz, doklady k autu, průkaz pojišťovny. Nedávejte si je všechny na jedno místo.
Domluvte se s někým v Česku, kdo by vám v případě nouze mohl pomoci, například zaslat hotovost.

Rady na cestu

Vyhněte se zbytečným komplikacím

Před každým výjezdem na vlastní pěst se vyplatí uzavřít cestovní pojištění a zapsat si kontakty na instituce, které pomohou v nouzi.

Zcela nezbytné je sjednání pojištění úhrady léčebných výloh pro pobyt v zahraničí. Současně se informujte, se kterými státy má Česká republika sjednáno poskytování bezplatné zdravotní péče. To vám sdělí ministerstvo zdravotnictví.

Dobrovolné registrace

Ministerstvo zahraničí letos také zavádí dobrovolné registrace před odjezdem na stránkách. Pokud by se během pobytu v cizí zemi zhoršila bezpečnostní situace nebo nastala přírodní katastrofa, dostane registrovaný od české diplomacie zprávu na mobil a do e-mailové schránky.

Před odjezdem informujte blízkou osobu, která žije v Česku, o plánu vaší cesty. Dohodněte si s ní termíny, ve kterých budete o sobě podávat zprávy, a možnost okamžitého kontaktu v případě nouze.

Informace o této osobě můžete zapsat i do svého cestovního pasu. V případě cesty do země s vyšší mírou rizik (odlehlé země, individuální turistika apod.) se doporučuje rovněž informovat o vašem programu příslušný český zastupitelský úřad. Není-li to nutné, necestujte v noci a zásadně dodržujte místní předpisy a zvyklosti.

Respektujte též předpisy upravující dovoz či vývoz některých předmětů (například kamenů, mincí, zbraní, starožitností, léčiv a předmětů vyšší hodnoty obecně).

Za porušení místních předpisů můžete dostat pokutu, výjimečně i trest odnětí svobody. Při nákupech vyžadujte a uschovávejte pokladní stvrzenky pro případ kontroly.

V případě nouze pomůže velvyslanectví. Poskytne informace, radu, zprostředkuje kontakt s příbuznými nebo zjistí nejlevnější a nejrychlejší způsob návratu do Česka, ve výjimečných případech zapůjčí i peníze.

Ztráta peněz

Přijde-li turista v cizině o kartu, měl by ji co nejdříve zablokovat na telefonní lince banky. Při ztrátě osobních dokladů je třeba kontaktovat opět příslušný zastupitelský úřad a dostavit se tam osobně k dalšímu řízení.

Po ověření totožnosti občana vystaví úřad náhradní cestovní doklad, který je určen k návratu domů.

Nejrychlejší způsob pomoci je zaslání peněz příbuznými či přáteli prostřednictvím specializovaných organizací, například Western Union nebo Chequepoint. Seznam poboček lze najít na webech prevodypenez.cz.

Příbuzný v Česku složí na pobočce peníze, obdrží číslo transakce a předá je tomu, komu peníze posílá. Výše částky je neomezená. Dotyčnému přijdou finance na pobočku v zahraničí během několika minut.

Stačí, když se prokáže dokladem totožnosti, udá číslo transakce a může si je vyzvednout. Poplatky hradí ten, kdo peníze posílá.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám