"Zimní prohlídky nabízejí naprosto jiný pohled než v létě. Atmosféra v hradu, když je venku minus pět stupňů, a vyhlídky z věže na Šumavu, i když není moc sněhu, jsou docela jiný zážitek," poznamenal kastelán Zdeněk Svoboda.

Za vlády Jiříka byla doba klidu a prosperity

Kromě běžné prohlídky se návštěvníci z doprovodného programu dozvědí o prožívání vánočního času v dobách krále Jiřího v běžné rodině. "Za jeho vlády nastala po letech válek relativní prosperita a klid a mezi lidi pronikly některé novinky, které jim umožnily trochu světské zábavy," popsal kastelán.

Po letech husitských válek a až puritánské společnosti se prý například začaly pro muže dovážet z ciziny karty a pro ženy zas šperky z kovové bižuterie. Ačkoliv Jiří z Poděbrad přímo s Kašperkem spojený není, za jeho vlády začala opět prosperovat stará obchodní Zlatá stezka z Německa, která vedla okolím hradu.

Otevřený je také Švihov a Horšovský Týn

Zimní prohlídky na Kašperku navštíví denně 200 až 400 lidí, kteří musejí k hradu založenému Karlem IV. dojít kus cesty lesem. Kromě Kašperku letos nabízejí zimní prohlídky v kraji ještě na zámku v Horšovském Týně na Domažlicku a ve vodním hradu Švihov na Klatovsku. Kašperk je pro turisty otevřený do 1. ledna, Švihov a Horšovský Týn končí 31. prosince.

Na Švihově čeká na turisty výstava o kávě. Podle Davida Růžičky z plzeňského památkového ústavu výstava představuje dějiny kávy, historii obchodování, nejrůznější druhy kávy i vše, co s tímto nápojem a jeho podáváním souvisí. "Na výstavě se rovněž návštěvníci naučí říci slovo káva v osmi světových jazycích, včetně perštiny a arabštiny," doplnil Růžička. Připomněl, že Švihov je první památka v kraji, kde se hned na Nový rok koná kulturní program, a to harfové skladby v podání Jiřího Vyšaty.

 

Zimní doprovodné pohádky na Kašperku
28.12.2008 - 1.1.2009 denně od 10 do 16.30 hodin
(poslední prohlídka začíná v 15.30 hodin)
doprovodný program začíná v 11, 13 a 15 hodin
www.kasperk.cz
Vánoční prohlídky v zámku Horšovský Týn
26.12. - 31.12.2008 denně od 10 do 15 hodin
(polední pauza 12-13 hodin)
www.horsovsky-tyn.cz
Prohlídky na zámku Švihov
25.12. - 31.12. 2008 denně od 10 do 15 hodin
www.hradsvihov.cz