Pokud se podíváte do katalogů největších světových snb značek, zjistíte, že výběr třeba snowboardů je skutečně obrovský. Po technické stránce jsou dnešní prkna hodně kvalitní a v každém specializovaném obchodě vám poradí, jakého miláčka byste si měli koupit.

Design už je pak na vás. Z nové kolekce ale jasně plyne, že pokud chcete být "in", bude nejlepší, když si pořídíte snowboard s nejrozmanitějšími vzory, kruhy, obrázky, někdy až komiksového typu. V módě je jednoznačně velká barevnost a hravost. Jednobarevná prkna se už dávno nenosí. Pokud jste v tomto směru konzervativnější, vyberete si i z méně nápadných typů. Běžné snowboardy se pohybují od 10 do 20 tisíc korun, vázání seženete od 3 do 12 tisíc.

Jak se oháknout

Další věcí, bez které se na horách rozhodně neobejdete, je oblečení. Vybavení, které se dnes vyrábí, ochrání člověka před deštěm i větrem a zároveň je prodyšné (GORETEX), nebo dokonce odvádí navíc i vlhkost (QUIKDRY). Dělí se podle počasí, to znamená, že seženete oblečení do minusových i plusových teplot nebo do krutých vysokohorských podmínek. Současné kousky se vyrábějí s velkým počtem kapes.

Jezdit na prkně v kombinéze bylo v minulých letech téměř směšné. Kupodivu firma Burton pro letošní rok v jedné své kolekci opět tuto zašlou slávu oživuje. Je ale pravda, že se nosí především oddělené kalhoty a bunda. "Platí, že bez kapuce ani ránu! Všechny bundy ji mají, buď je nedílnou součástí bundy, anebo je externí a dá se k bundě připnout.

Některé bundy v sobě mají dokonce zabudovaný RECCO systém, který usnadní nalezení člověka pod lavinou," říká Kateřina Moravcová z firmy Quiksilver a Roxy.

Pruhy, čáry, kolečka a loga

V nových kolekcích se stále pro holky i pro kluky drží kožíšky na kapucích, army vzory, proužky a kostičky z minulého roku. Na pánském oblečení nejvíce frčí různé pruhy a čáry na jednobarevném podkladu a loga, která se dávají na různé způsoby na doplňcích, jako jsou rukavice, čepice.

Holky nadělají nejvíce parády v barevném oblečení s puntíky, čtverečky, vedle toho se objevují už i květované vzory. Nejoblíbenější holčičí barvy jsou stále světle modrá, růžová a bílá. "Ze zajímavých kousků pro pány bych od naší značky určitě zmínila kalhoty a bundu se souhvězdím na černém podkladu.

Pro holky jsou zajímavé bundy a mikiny s ujíždějícím zipem na stranu do vlnky," doporučuje Katka Moravcová. Bundy vás přijdou na 4 až 10 tisíc korun a kalhoty se pohybují v podobném rozmezí.

Oboustranné prádlo a mp3 přehrávače

Při komfortním a bezpečném ježdění je nutné mít také další vybavení. Jednou z nich je dobré termoprádlo (3-7 tisíc). Slouží k tomu, aby odsávalo pot a vám bylo stále teplo a příjemně. Vyrábějí se různé varianty, podle toho, jak chladno je venku. Některé firmy vyrábějí nyní i oboustranné prádlo - jedna strana slouží do minusových hodnot a druhá do plusových!

Kvalitní boty (4 až 10 tisíc), rukavice (kolem 2000 korun), čepice (do tisíce korun) a podkolenky (cca 800 korun) jsou samozřejmostí. Je dobré pamatovat také na vaši bezpečnost. V posledních letech se naštěstí čím dál více používá helma (2-5 tisíc korun), tzv. páteřák (cca 2000 korun) slouží jako ochranný krunýř na páteř.

Některé helmy se dělají i se zabudovaným zařízením na muziku. "Naše firma pro letošní sezónu pokračuje s vestavěnými mp3 přehrávači jak v bundách, helmách, tak i v batozích a zimních čepicích. Systém funguje na bázi telefonu i na bázi vysílačky a mp3 přehrávače v jednom", říká Jakub Čermák z Burton Snowboards.

Snowboarding není úplně nejlevnějším sportem. Pokud byste si chtěli pořídit zcela novou výbavičku a to z těch nejlevnějších kusů, připravte si nejméně 25 až 30 tisíc korun.

Značkové obchody:

www.burton.cz

www.ridesnowboards.cz

www.horsefeathers.cz

www.boardriding.cz

www.snowboardel.cz