Hlavní obsah
Ilustrační foto: Větší kupky sněhu z větví sklepeme, aby se nepolámaly. Foto: Profimedia.cz

Zimní péče o zahradní stromy

První sněhová nadílka je poslední pobídkou pro všechny majitele zahrad, aby dřevinám na nich poskytli nezbytnou zimní ochranu. Jen tak se budou moci z jejich krásy či úrody radovat i v dalších obdobích.

Ilustrační foto: Větší kupky sněhu z větví sklepeme, aby se nepolámaly. Foto: Profimedia.cz
Zimní péče o zahradní stromy

„Pokud jsme se o dřeviny (zvláště ty malé) pečlivě přes sezónu starali, jsou z větší části připraveny na zimu,“ říká Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma v Botanické zahradě hlavního města Prahy.

„Je ale třeba zabezpečit stromy proti okusu zvěří. A to buď oplocením kmínků, repelenty proti srnčí a zajícům, anebo obojím. Každopádně projdeme i oplocení zahrady a případné poškození opravíme. V posledních letech se přemnožila černá zvěř (zvláště Středočeský kraj), která dokáže napáchat na zahradě velké škody,“ dodává.

Abychom zabránili vzniku tzv. mrazových desek na ovocných stromech a obecně stromech s hladkou kůrou, opatříme jejich kmeny bílým nátěrem či prodyšnou bílou ochranou. Mrazové desky jsou plošným poškozením korových pletiv a jako takové představují vstupní bránu pro infekce, obzvláště dřevokaznými houbami.

V průběhu celé zimy pak nezapomínáme sklepávat těžký sníh z větví, aby se nepolámaly.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

„Křehké keře chráníme prodyšným jednoduchým zastřešením proti rozlámání těžkým sněhem,“ doplňuje Tomáš Vencálek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků