Hlavní obsah
S horizontální štípačkou dřeva lze zvládnout zásoby dřeva na celou sezonu za jediné odpoledne. Foto: Mountfield

Zásoby dřeva kdykoli si vzpomenete

Došlo vám uprostřed topné sezony palivové dřevo? Nevadí. Máme pro vás tip, jak tento problém rychle a s minimálními náklady vyřešit. Se štípačkami dřeva docílíte jakéhokoli množství dřeva, kdykoli bude potřeba. Jde o moderní a kultivovaný způsob přípravy palivového dřeva, který je fyzicky i časově nenáročný.

S horizontální štípačkou dřeva lze zvládnout zásoby dřeva na celou sezonu za jediné odpoledne. Foto: Mountfield
Zásoby dřeva kdykoli si vzpomenete

Pokud vám v zimním období dojde dřevo, máte v podstatě dvě možnosti: buď si ho sami naštípáte, anebo zakoupíte již zpracované. Přestože dřevo patří už dlouhodobě k těm nejlacinějším zdrojům tepla, může se druhá možnost v porovnání s nákupem nezpracovaných polen prodražit. I z těchto důvodů patří štípačka do kategorie investic, které se v rámci běžné domácnosti vyplácejí už po krátkém čase.

Štípání dřeva se štípačkami je až 5x rychlejší než tradiční způsob se sekyrou, což znamená, že během několika málo hodin zvládnete tolik paliva, které vám bez problémů vystačí až do konce zimy.

Horizontální štípačka dřeva

Foto: Powersplit

Současný trh nabízí horizontální a vertikální varianty. Základním hlediskem při výběru konkrétního stroje by nemělo být pouze množství štípaného dříví, ale také otázka mobility, bezpečnosti a celkového komfortu při práci. Proto vždy vybírejte štípačky s robustní a celokovovou konstrukcí, které jsou vybaveny množstvím chytrých technických prvků.

U vertikálních štípaček, jež jsou určeny pro zpracování větších objemů dřeva, by měl být samozřejmostí pracovní stůl, který umožní štípání polen široké škály rozměrů, a obouruční bezpečnostní úchop. Jednou z nejvyhledávanějších variant je „šestitunka“, která si poradí s poleny dlouhými 20 až 104 cm. Štípačka s tlakem 10 tun se nezastaví ani před poleny s průměrem 40 cm a délkou 20 až 130 cm. U strojů s větším štípacím tlakem (8 tun a více) je na místě elektrický motor s třemi fázemi, který daleko méně zatěžuje elektrickou síť. Velkou výhodou je také variabilní konstrukce klínu, která dává na výběr, zda polena půlit, nebo rovnou čtvrtit.

Variabilní konstrukce štípacího klínu umožňuje polena půlit i čtvrtit

Foto: archiv firem

Horizontální štípačka vyhoví uživatelům, kteří si přitápějí příležitostně. Tlak pěti tun rozpůlí i více než půlmetrová polena. Výhodou těchto strojů je jejich nízká hmotnost, ideálně do 45 kg.

Vodítkem při výběru konkrétního stroje by měly být také garanční záruky a servisní možnosti. Jen u kvalitních výrobků si může prodejce takovouto zodpovědnost dovolit. Současné dny nákupům podobných strojů přejí – někteří, i ti největší prodejci, nabízejí v rámci povánočních výprodejů velmi zajímavé ceny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků