Hlavní obsah
Petra a Oliver dovedli svou venkovskou zahradu za hranici všednosti. Foto: Adéla Mclintock, Právo

Zahrada jako pokladnice nápadů

Rakušanka Petra a její manžel Oliver dovedli svou venkovskou zahradu uvelebenou v údolí potoka Weidenbach za hranici všednosti. Vděčí za to neutuchajícímu elánu a hravým nápadům, o které se s námi rádi podělí.

Petra a Oliver dovedli svou venkovskou zahradu za hranici všednosti. Foto: Adéla Mclintock, Právo
Zahrada jako pokladnice nápadů

I po dvanácti letech je pro manžele cílem cesta. Jak sami říkají, nepřejí si, aby měli všechno konečně hotové.

Zvlášť teď, kdy tráví většinu času doma, je pro ně neustálé kutění a vymýšlení, kde by co nového zasadili, postavili či vylepšili, učiněnou terapií i lékem proti nudě. Nestyďme se a klidně od nich opisujme!

Duha z cihel

Klenutý průchod vytváří působivou vertikálu, která oživuje placatý pozemek a zároveň upozorňuje na přechod z okrasné části zahrady k zeleninovým záhonům. Kombinace hřejivých tónů a jisté surovosti starých cihel z bazaru majitele nadchla tak, že je ponechali bez omítky.

Bylo tak dřív hotovo a ještě se ušetřily peníze na výrobu branky z dřevěných latí, která chrání šťavnatou úrodu před zajíci z okolí.

Plody mezi nebem a zemí

Bezúdržbové záhony se zvýšenými okraji z cihel a z ocelové slitiny corten si pěstitelka chválí ze dvou důvodů. Jednak kuchyňské zahradě dávají čistý, upravený vzhled, jednak prodlužují pěstební sezonu o několik týdnů.

Bezúdržbové záhony se zvýšenými okraji z cihel a z ocelové slitiny corten

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Pod horní vrstvou kompostové zeminy se totiž skrývá nahrubo nadrcený materiál včetně větví, kartonu, listí, hnoje a trávy, který při rozkladném procesu uvolňuje teplo podporující růst kořenů.

Servírují se květy

Vtipnou figuru hospodyňky v životní velikosti nechali manželé vyříznout na zakázku ze zkorodované oceli podle nákresu inspirovaného dobovou fotografií.

Figuru hospodyňky nechali manželé vyříznout na zakázku ze zkorodované oceli.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Krom toho, že dílko korunuje záhon se šantou, pivoňkami a rozchodníkovci, slouží v zimě jako krmítko pro ptáčky a veverky. Na jaře a v létě se na podnose místo semínek servírují violky i jiné sezonní kytičky vysazené do květináče.

Dnes tady, zítra jinde

K oblíbeným místům rodiny patří lavice pod rozkošatělou jabloní či altán s výhledem na éterické tamaryšky a tavolníky, ve kterém se stoluje i za deštivého počasí.

Rodina s oblibou využívá lehký zahradní nábytek, který lze libovolně přemisťovat z místa na místo.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Nejčastěji se tu však využívá cenově výhodný lehký skládací nábytek, který lze přenést snadno a rychle tam, kde je zrovna nejpěkněji. Na dlouhé sezení to není, ale k prodiskutování nápadů nad bylinkovým čajem a bublaninou to bohatě stačí.

Záhon ve vaně

Jelikož zahradní domek s vestavěným WC stojí na betonové plošině, nebylo možné založit vedle něj běžné záhony, které by ho lépe začlenily do okolí. O perfektní záskok se postarala vysloužilá vana naplněná propustným substrátem.

Jako záhon tu dobře funguje i vysloužilá vana naplněná propustným substrátem.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Radostně v ní bují stínomilné bohyšky a pomněnkovce s velkými srdčitými listy a kvítky kopírujícími šmolkově modrou barvu nátěru, jenž chrání dřevěnou stavbu před nepřízní počasí.

Živý obraz

Vyštěrkovanou plochu probudil k životu ornament precizně vystříhaný z tisu. Proč Oliver nesáhl po zimostrázu? Protože ho tu stejně jako v naší zemi decimují housenky zavíječe zimostrázového.

Vyštěrkovanou plochu probudil k životu ornament precizně vystříhaný z tisu.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Tis nabízí stejné kvality. Také je mrazuvzdorný, celoročně zelený a tvárný. Nůžek se nebojí. Jen s nimi člověk musí být neustále ve střehu, jinak živý obraz ztratí ryzí formu. Na jeden metr bylo použito osm sazenic.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků