Hlavní obsah

Voda ze studny

Voda z veřejného vodovodu je stále dražší. Mnoho lidí proto čerpá vodu ze studny. Pro použití v domácnosti je zpravidla nutné ji ještě upravit.

Voda ze studny

Jestliže chceme vodu ze studny používat jako pitnou, musí splňovat požadavky na kvalitu pitné vody stanovené vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004. Rozbory ale ukazují, že podzemní voda ve valné většině případů nevyhovuje. Nejčastějšími problémy jsou vysoký obsah železa a manganu, zvýšený obsah dusičnanů, mikrobiologická kontaminace a nevyhovující tvrdost vody. Skutečný stav je možné poznat pouze z rozboru, který necháme udělat v příslušné laboratoři.

Malé domácí přístroje

Podle výsledků, z nichž lze vyčíst, jaké hodnoty jsou zvýšené, je nutné vodu upravit. Existují malé domácí přístroje s filtry, které zručný kutil dokáže sám osadit na přívod vody v domě a které vodu spolehlivě upraví. Někdy je potřeba zakoupit a instalovat i více druhů přístrojů – podle toho, co naši vodu „trápí“. Tyto malé úpravny nevyžadují žádnou obsluhu, jen je nutné jednou za čas u nich vyměnit filtr či náplň, případně zkontrolovat tvrdost vody testovacími proužky. Pořizovací i provozní náklady jsou nízké, například přístroj na změkčení vody v celém domě stojí kolem 2 až 3 tisíc korun (viz Chatař chalupář č. 6 a 7/2010).

Automatická úpravna vody

Další možností je pořídit si automatickou úpravnu vody. Zařízení se sestavuje z jednotlivých technologických celků každému zákazníkovi „na míru“ podle kvality i množství upravované vody. Tímto způsobem lze najednou vyřešit více problémů: odstranit mechanické nečistoty, vodu dezinfikovat, změkčit ji, odstranit z ní nadměrné hodnoty železa, manganu i dusičnanů, odstranit chlor, zápach i zlepšit chuť. Upravená voda je pak čirá a splňuje hodnoty stanovené legislativou. Za takové komplexní zařízení zaplatíme o několik tisíc korun víc než za malé přístroje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků