Hlavní obsah
Křovinořezy se vyznačují univerzalitou využití. Foto: Mountfield

V Česku vyhlášen 8. stupeň travní kalamity

Počasí je letos více než rozmarné. Nejdříve se k nám teplu moc nechtělo a pak přišly neustávající deště. K dovršení všeho stouply teploty na tropické hodnoty. Jedním z důsledků je neobyčejně rychle rostoucí tráva. Stačí se jen o pár dní se sekáním opozdit a rotační sekačka už může mít kvůli příliš vysoké trávě problémy. Co s tím?

Křovinořezy se vyznačují univerzalitou využití. Foto: Mountfield
V Česku vyhlášen 8. stupeň travní kalamity

Řešením by mohly být křovinořezy a bubnové sekačky. Pomohou i na těch pozemcích, které se nesečou pravidelně – např. louky, sady apod.

Křovinořezy, na které dnes můžeme narazit, využívají širokou škálu moderních prvků, které mají zajistit dokonalý komfort při práci a vysokou efektivitu. Vstřikovač paliva (primer), poloautomatický sytič nebo dekompresní ventil pomáhají k velice snadnému startování bez nutnosti vynakládat zvláštní úsilí. Antivibrační systém v podobě soustavy pružin nebo silentbloků potlačí nepříjemné vibrace na minimum. Pokud podobný prvek ve výbavě křovinořezu chybí, je obsluha nucena dělat časté přestávky kvůli únavě.

Křovinořezy se zavěšují na ramenní či zádové popruhy. Díky tomu můžeme pohodlně pracovat i v těžko přístupných místech (svahy, rokle apod.). Výkonnější modely jsou schopny i plošného sekání. Vzhledem k tomu, že váha stroje se v popruzích „rozloží“, vydržíme bez přemáhání sekat i delší dobu.

I takovéto dřeviny křovinořezy zvládnou.

Foto:

K základnímu příslušenství patří strunová hlava, která se používá k sekání běžného trávníku. Standardem by dnes měla být poloautomatická strunová hlava se systémem Tap & Go, který dokáže po lehkém přitlačení na zem sám vysunout strunu.

Tato blesková operace se odehrává za chodu stroje; struna je vzápětí automaticky zkrácena na příslušnou délku, a to břitem integrovaným v krytu křovinořezu. Setkat se už také můžeme s hlavou Load & Go, která umožňuje mimořádně snadné navíjení vyžínací struny bez nutnosti rozebírání strunové hlavy.

Jedna z největších výhod křovinořezů spočívá v jejich univerzalitě. Pokud je třeba zlikvidovat přerostlou tuhou trávu, mlází nebo křoviny, vymění se strunová hlava za tří, čtyř či osmizubý kotouč nebo za tříramenný nůž. S nálety i se slabšími dřevinami si poradí 22 nebo 80zubý kotouč.

Přerostlá tráva na rozlehlých loukách? Bez problémů

Bubnové sekačky využijeme všude, kde se seče jen několikrát do roka a kde není třeba úzkostlivě dbát na pěstěný vzhled a dokonalý střih. S ohledem na co nejmenší námahu při práci jsou k doporučení modely s pojezdem.

Nejkvalitnější stroje jsou vybaveny silnými pohonnými jednotkami americké nebo japonské provenience (Briggs & Stratton respektive Honda) a variátorem pro plynulou změnu rychlosti. Bubnové sekačky zlikvidují i velmi tuhé a houževnaté stvoly. Posečenou trávu (vysokou až 150 cm) potom zarovnají do řádků, v nichž snadno proschne a lze ji dále využít.

Bubnové sekačky posečou až 1,5 m vysokou trávu a složí ji do řádků.

Foto: Mountfield

Velkou výhodou je možnost připojení přídavné sedačky, díky níž lze pohodlně posekat skutečně velké plochy bez vynaložení zvláštního fyzického úsilí.

Jak vybrat vhodný stroj

Rozhodovat bychom se měli především podle účelu, k němuž křovinořez či „bubnovku“ využijeme, podle rozlohy a terénu plochy, na které budeme pracovat. Nebo lépe řečeno: jiný stroj si pořídí člověk, který potřebuje čas od času vyčistit okolí plotu nebo skalky, jiný si pořídí sadař a jiný vybere profesionální firma na čištění veřejných prostor.

Dalším hlediskem je potom samozřejmě kvalita materiálů a zpracování, technická řešení nebo bezpečnost a komfort při práci.

Svačina v trávě…“

Foto:

K doporučení je návštěva specializované prodejny, kde nám na základě rozhovoru příslušný odborník doporučí odpovídající model. Důležité je, aby tato prodejna dokázala nabídnout co nejdelší řadu strojů, které si můžeme na místě vyzkoušet.

Určitým vodítkem by mohly být také garanční záruky a servisní možnosti. Jde o podceňované téma, ale v současnosti bohužel není ani jedna ze služeb samozřejmostí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků