Hlavní obsah
Dopřejte si komfort. Radlici lze pomocí dvou pák ovládat přímo z místa obsluhy. Foto: Mountfield

Úklid sněhu v pohodlí sedačky: připojte jen radlici a rozmetadlo

Jak si poradit se sněhovou nadílkou? Bílou peřinu z chodníků, cest, ale třeba i nájezdů do garáže dostaneme lopatou, hrablem, pohodlně pak se sněhovou frézou. Nejkomfortnější úklid zimní nadílky však nabízí jedině zahradní traktor. Který jiný stroj vám umožní práci v pohodlí sedačky?

Dopřejte si komfort. Radlici lze pomocí dvou pák ovládat přímo z místa obsluhy. Foto: Mountfield
Úklid sněhu v pohodlí sedačky: připojte jen radlici a rozmetadlo

Odhrnování sněhu s multifunkčním traktorem se stane zábavou. Stačí připojit vhodné příslušenství, posadit se za volant, sešlápnout pedál a o všechno ostatní se postarají dostatečně silné a spolehlivé motory.

Zatímco v průběhu roku platí zahradní traktory především za nepřekonatelné stroje při sekání trávy, při převozu dřeva, písku, mulčovací kůry, a při péči o trávník, v zimě si po připojení radlice a rozmetadla hravě poradí i s vysokými vrstvami sněhu.

Aby perfektně sloužily svému účelu, musí čelní radlice i rozmetadlo posypových materiálů splňovat vysoké nároky na funkční konstrukční řešení a na odolnost v extrémních podmínkách za působení mnoha vnějších vlivů, jakými jsou mráz nebo vlhkost.

Díky výkonným motorům si zahradní traktory poradí i s velkými vrstvami sněhu.

Foto: GGP

Nejpropracovanější čelní radlice lze pohodlně ovládat přímo z místa obsluhy, a to pomocí dvou pák. První slouží ke zvedání radlice. Druhá pak k nastavení pracovního úhlu až do 5 možných poloh. Vše tedy řídíte, aniž byste museli opustit sedačku traktoru. Co se týká samotné konstrukce radlice, je nezbytné, aby splňovala dvě důležité podmínky: jelikož by ji mohly poškodit případné nárazy na překážky, měla by být odpružená. A středová část radlice je nejvíce namáhaná, tudíž musí být zesílená.

Radlice k zahradnímu traktoru může mít šířku až 1,18 m. „Při jejím pořízení je dobré myslet na výkon vašeho traktoru a podle toho také volit šířku. S tím vám ochotně poradí proškolení prodejní technici,“ podotýká specialista na traktory Tomáš Boukal. Kromě sněhu s čelní radlicí odhrnete například i písek, piliny, mulčovací kůru a další sypké materiály.

Rozmetadlo posypových materiálů s krycí plachtou.

Foto: archiv firem

Rozmetadlo s kapacitou až 80 kg

Když jsou chodník nebo cesta prohrnuty, zbývá ještě posypat kluzká místa. Ideálním pomocníkem je rozmetadlo s vlastní nápravou. Zatímco na jaře a v létě jej plníme osivy a hnojivy, v zimě nám pomůže s rozházením posypových materiálů, jakými jsou písek a sůl. U nejlepších rozmetadel si můžete nastavit rychlost a směr rozhozu, ale také záběr rozmetání – ten může činit až 3,5 m.

Kapacita násypky se u jednotlivých modelů liší. Je dobré zvážit, jak velkou plochu chcete pravidelně ošetřovat a jak objemnou násypku tedy potřebujete. Kapacita totiž může dosahovat až 80 kg a v tom případě je nejméně pravděpodobné, že budete muset během rozmetání posypový materiál doplňovat, a tím se zdržovat.

Spolehlivým rozmetadlům by neměl vadit mráz, vlhkost, ani účinky agresivní soli. Rozmetací ústrojí by tedy mělo být vyrobeno z kvalitní oceli, která všem těmto vlivům odolává. Nedílnou součástí výbavy by pak měla být krycí plachta k ochraně nákladu před větrem a deštěm.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků