Hlavní obsah
Slunečnice ‘Terracota’ má zářivě oranžovo hnědé květy. Foto: SEMO

Slunečnice – léto na zahradě

Nenajdete letničku, která by byla vděčnější. Kromě klasických zlatých „sluncí“ vyzkoušejte také nové odrůdy – vypadají velmi zajímavě i na moderně založené zahradě.

Slunečnice ‘Terracota’ má zářivě oranžovo hnědé květy. Foto: SEMO
Slunečnice – léto na zahradě

Rovnou ven

Slunečnice předpěstování nepotřebují, je pro ně dokonce škodlivé. Když totiž budete postupovat klasickým způsobem – tedy výsev do truhlíku, přepíchat do kelímků a po „zmrzlých“ ven – dočkáte se zklamání v podobě mnoha uhynulých semenáčků. Je to z důvodu, že slunečnice doslova nesnášejí přesazování a manipulaci s kořeny. Předpěstování je možné pouze v případě, budete-li vysévat semínka po jednom do sadbovačů nebo do malých květníčků, a ven budete vysazovat sazenice s nepoškozeným kořenovým balem.

Na většině našeho území je ale předpěstování zbytečné, poměrně robustní rostlinky se tak objeví na rozdíl od jiných letniček doslova za pár dní po výsevu a dále se velmi rychle vyvíjejí, není tedy třeba se přímého výsevu bát. Vysévejte je rovnou na záhon; je ale nutné pohlídat si mezi jednotlivými rostlinkami podle odrůdy doporučený odstup. Mezi odrůdami najdete obrovské rozdíly – můžete si vysít malinkou košatou ´Pacino Mix´ vysokou kolem 40 centimetrů nebo třímetrového obra ´Obrovská´ s květy velkými doslova jako talíře.

‘Chianti’ je nejtmavší odrůda na trhu. Rostlina se větví, dorůstá do 120 cm.

Foto: SEMO

Kde se budou dařit

Slunečnice jsou poměrně tolerantní, potřebují spíš střední nebo lehčí půdu. Protože rychle rostou a potřebují hodně živin, na záhon přidejte před výsadbou pořádnou dávku kompostu (10litrový kbelík na metr plochy). Potřebují také dost vody, ale v trvale zamokřené půdě se dařit nebudou.

Nevysévejte je ani do půdy jílovité, tady by měly problém získat z ní dost vody a živin. Nesmíte zapomenout na dostatečnou oporu vysokých odrůd. Slunečnice se totiž velmi snadno vyvracejí, zvláště na místě, kde jsou časté poryvy větru. Naši předci je vysazovali rovnou k plotu nebo ke zdi – zase jedna osvědčená „babská rada“.

Odrůda ‘Aura’ má nezvyklé světle žluté poloplné efektní květy. Dorůstá do výšky 100 až 120 cm.

Foto: SEMO

Jak je chránit

Pokud slunečnicím vybereme dobré místo, budou zdravé a pokvetou až do mrazů. Na vlhkých zastíněných místech je mohou napadat plísně a padlí, citlivý je krček rostliny. Pokud jej plíseň napadne, může se v těchto místech stonek snadno zlomit. Slunečnice tedy pěstujte zásadně bez podsadby, která by toto riziko zvyšovala. Mladé rostlinky ohrožují také mšice – raději zasáhněte, než se rozmnoží do neúměrného počtu. Z chemických prostředků lze použít Decis nebo Mospilan, z ekologických přípravků třeba Neusosan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků