Hlavní obsah
Šišky cypřišku Lawsonova obsahují klíčivá semena. Jeho odrůdy se množí vegetativně řízkováním. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Rozmanité cypřišky vyženou ze zahrady nudu

Podobně jako zeravy se i cypřišky často pojí s výrazem hřbitovní stromy. K ozelenění hrobů se opravdu dobře hodí, ale jinak tyhle krásně barevné jehličnany díky svým rozmanitým tvarům zatočí s nudou v zahradě raz dva.

Šišky cypřišku Lawsonova obsahují klíčivá semena. Jeho odrůdy se množí vegetativně řízkováním. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Rozmanité cypřišky vyženou ze zahrady nudu

Stálezelené cypřišky (Chamaecyparis) si oblíbíte i pro jejich všestrannost. Poklidným a téměř neměnným výrazem dokonale umocňují meditativní náladu japonských zahrad a vřesovišť. Ani v alpínu nezklamou.

Toužíte-li po zahradě ve středomořském stylu, hravě v ní zastanou roli pravých cypřišů. Můžete je rovněž libovolně tvarovat nebo z nich tvořit zelené hradby, které se postarají o příjemné soukromí dvanáct měsíců v roce. Stačí jen zvolit správný druh na správné místo.

Cypřišek nutkajský (Chamaecyparis nootkatensis)

Chcete-li se radovat z tohoto čarokrásného stromu s korunou tyčící se vysoko nad střechy domů, vysaďte ho do zahrady dřív než cokoli jiného, protože v mládí přirůstá velmi pomalu. Kultivar Variegata s úzce kuželovitou korunou dosahuje výšky až 20 m a jeho šupinovité listy zdobí bělavé kropení.

Cypřišek nutkajský (Ch. nootkatensis) Variegata zaujme bělavě kropenatými šupinatými listy.

Foto: Adéla Taitlová

K nerozeznání je od něj o pár metrů nižší smuteční forma Pendula, na kterou jako by někdo pověsil dlouhé zelené záclony. Této elegantní odrůdy se nemusíte vzdávat ani na malém pozemku. Vypadá totiž půvabně i se zvednutou korunou a odhalenou kůrou připomínající sekvoji.

Slunomilná nutka je velmi atraktivní solitéra. Prospívá i na chudší půdě, ovšem jen za předpokladu, že má dostatek vlhkosti.

Cypřišek tupolistý (Chamaecyparis obtusa)

V Japonsku, odkud pochází a kde dorůstá až do 40 m, je považován za posvátnou dřevinu. Evropským zahradníkům učaroval svým osobitým rázem, třebaže mnohdy působí malinko neupraveně a větvičkami šermuje do všech stran. To platí zejména pro oblíbený zlatožlutý kultivar Crippsii vysoký do 5 m a široký okolo 3 až 4 m či temnozelený Filicoides s kapradinově tvarovanými listy.

Cypřišek tupolistý (Ch. obtusa) Nana Aurea dělá na přihlížející dojem už z dálky.

Foto: Adéla Taitlová

Zvláštními, jakoby do vějířků stočenými větvičkami k sobě poutá pozornost dvoumetrová zlatolistá odrůda Nana Aurea a smaragdově zelená Nana Gracilis. Žádné vřesoviště by bez nich nebylo perfektní. Použít je můžete i ve smíšených výsadbách, na pozadí alpína či v předzahrádce.

Oblíbená odrůda Nana Gracilis cypřišku tupolistého (Ch. obtusa) má skutečně osobitý ráz.

Foto: Adéla Taitlová

Životu na menší skalce nebo v nádobě se snadno přizpůsobí trpasličí, kulovitě rostoucí Juniperoides. Všem nejlépe vyhovuje vlhčí, spíše chladnější stanoviště s dobře propustnou živnou půdou.

Cypřišek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera)

Až uvidíte všechny krásné odrůdy, které z něj vzešly, a které se od sebe mnohdy velmi výrazně liší, nezůstanete jen u jedné a dost možná ani u dvou. Kdo by odolal čtyřmetrové graciézní odrůdě Filifera Aurea nebo její zmenšenině Aurea Nana, jejichž nitkovité větve připomínají dlouhé zlaté vlasy?

Cypřišek hrachonosný (Ch. pisifera) Filifera Aurea si rozhodně zaslouží výjimečné postavení v zahradě.

Foto: Adéla Taitlová

Vlasatá Filifera Nana je jen čistě zelená a neměří víc jak metr, přesto ani ona nebyla stvořena k tomu, aby v komponované výsadbě hrála druhé housle.

Stejně nepřehlédnutelný je okolo 3 m vysoký Boulevard se široce kuželovitou fazónou a stříbřitě modrou barvou jehlic.

Stříbřitě modrými jehlicemi se chlubí cypřišek hrachonosný (Ch. pisifera) Boulevard.

Foto: Adéla Taitlová

Všechny cypřišky tohoto druhu přirůstají pomalounku, což je zejména u skalkových kultivarů Plumosa Compressa s mechovitě nařasenými výhonky či převislého Sungold žádané. Spokojí se s polostínem a s každou zahradní půdou, která nevysychá, zároveň však dobře propouští vodu.

Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana)

V Americe se z něj staví lodě a vyrábí nábytek. U nás ho známe především jako okrasnou rostlinu, která se díky výborné regeneraci po řezu bezvadně hodí do neprodyšných, až k zemi ovětvených živých plotů.

Zajímavě působí pohledové clony vytvořené z barevně odlišných kultivarů nebo v kombinaci se zeravy (Thuja). Na jeden metr budete potřebovat tři až čtyři rostliny. Najde uplatnění také ve skupinách s ostatními dřevinami, kam přispívá nápadnou vertikální růstovou formou a výraznými barvami.

Živý plot, ve kterém se cypřišek Lawsonův (Ch. lawsoniana) Columnaris střídá se zeravy, není ani trochu nudný.

Foto: Adéla Taitlová

K nejkrásnějším vysokým, štíhlým kultivarům patří ocelově modrý Alumii či Columnaris a zlatolistý Stardust, Golden Wonder či Ivonne. Kuriózním kapradinovým efektem vzpřímených větví okouzluje sytě zelená odrůda Wisselii.

Vesele žluté jsou mladé výhony cypřišku Lawsonova (Ch. lawsoniana) Ivonne.

Foto: Adéla Taitlová

Vzrušení mezi kameny v alpínu přináší žlutá kuželovitá Minima Aurea s modravou kulovitou Minima Glauca. Platí, že nejlépe se vybarvují rostliny, na které alespoň část dne svítí sluníčko. Základní druh lze množit ze semene, odrůdy je nutné řízkovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků