Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Shutterstock

Rozkvetlé květináče

Jakmile minou poslední mrazy, vrhněte se na květináče, truhlíky nebo jiné venkovní nádoby a osázejte je. Poradíme vám, jak nejlépe postupovat.

Ilustrační foto Foto: Shutterstock
Rozkvetlé květináče

Vysazovat můžete zakoupené nebo předpěstované letničky, dvouletky nebo balkonové rostliny.

1) Pokud jste si vybrali hliněný nebo terakotový květináč, namočte ho před výsadbou do vody. Pálená hlína je totiž porézní materiál a suchá by po osázení květináče nasála veškerou vlhkost použité zeminy.

2) Na dno květináče (musí mít odtokový otvor) použijte jako drenáž hliněné střepy, které zajistí dobrý odtok vody. Pokud osazujete několik velkých nádob a nemáte půdy nazbyt, můžete na drenáž až do třetiny květináče nasypat kousky polystyrenu.

3) Zeminu určenou k výsadbě smíchejte s kompostem a s dlouhodobě působícím hnojivem a naplňte jí květináč asi pět centimetrů pod okraj.

Ilustrační foto

Foto: Shutterstock

4) Předpěstované rostliny v sadbovačích nejdříve zalijte. Každý sadbovač potom ze stran trochu zmáčkněte a vysazenou rostlinu i s půdním balem vyndejte.

5) Rozmyslete si, jak budou rostliny v květináči rozmístěny. Pokud vysazujete několik různých druhů, vysaďte větší dozadu a menší nebo převislé do popředí. Vzdálenost mezi rostlinami podřiďte konkrétním rostlinám.

6) Nakonec vytvořte v půdě jamky, vložte do nich kořenové baly rostliny a zahrňte je okolní půdou. Zeminu kolem vysazených rostlin mírně přimáčkněte a celou nádobu po výsadbě zalijte.

Další péče

Osázenou nádobu postavte podle rostlin na slunce nebo do stínu a přiměřeně zalévejte. Odkvetlé květy pravidelně odstřihávejte, rostliny tak déle pokvetou. K udržení vlhkosti můžete použít štěrkový nebo dekorativní mulč.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků