Hlavní obsah
Máte všechny druhy nářadí, které jsou na zahrádce potřeba? Foto: Gardena

Připravte se na jaro včas. Zkontrolujte si a doplňte sadu zahradnického nářadí

Zatímco zima se u nás ještě pořádně neujala vlády, výrobci a prodejci se zahradnickými pomůckami myslí už na jaro. Pokud se i vy nemůžete dočkat, až zase znovu vyrazíte mezi záhony, čekání si můžete zkrátit probírkou své výbavy, vytříděním kusů, které již dosluhují, a nákupem nových. Připomeňme si, co by vám určitě nemělo chybět.

Máte všechny druhy nářadí, které jsou na zahrádce potřeba? Foto: Gardena
Připravte se na jaro včas. Zkontrolujte si a doplňte sadu zahradnického nářadí

Základem jsou kvalitní ochranné rukavice. Výrobci je v současnosti nabízejí v kombinaci textilií a kůže, ať již přírodní, nebo syntetické.

Tužší materiál chrání především dlaně a spodní část prstů. Hřbet ruky pokrývá pružný materiál, může to být například neopren se zvýšenou odolností proti oděru.

Pro většinu prací na zahradě se vyplatí použít rukavice. Mohou zabránit drobnějším poraněním a ochrání i pokožku.

Foto: Fieldmann

Praktickým prvkem pracovních rukavic je manžeta na suchý zip zajišťující, že se rukavice z ruky během práce nesveze.

Lopatka, hrabičky a ti druzí

Veškeré drobnější nástroje na opečovávání rostlin je dobré mít v kovové verzi, ideálně hliníkové. Takové nástroje jsou pevnější a v případě hliníku nepodléhají navíc ani korozi při práci s vlhkou hlínou. Hliník je navíc jako materiál lehký, takže se člověku jen tak neunaví ruka.

Na druhé straně, samotný hliník nestačí, rukojeť je mít lépe s měkčeným tvarovaným povrchem, který je příjemný na dotek a zároveň dostatečně ergonomický, což opět oddaluje moment únavy.

Vaše základní sada drobných nástrojů by rozhodně neměla postrádat lopatku, kterou využijete například při sázení či přesazování rostlin. K pletí využijete plečku nebo tzv. vidličku. S její pomocí plevel nejenom snadno vyjmete z půdy, ale zároveň jej i pohodlně přenesete, kam potřebujete.

Lopatka, plečka, kultivátor, švédské hrabičky. Žádná sada zahradnického nářadí by bez nich nebyla kompletní. Praktické jsou otvory v držadlech nástrojů umožňující jejich zavěšení v kůlně.

Foto: Mountfield

Praktickým pomocníkem je rovněž kultivátor s charakteristickými třemi prsty, jimiž půdu kolem rostlin pěkně provzdušníte a nakypříte.

Dalším pomocníkem pro odstraňování obzvláště odolného plevele s dlouhými kořeny může být speciální vyrývač kořínků.

Pro odhrabání listí nebo naopak přihrnování mulče blíže k rostlinám je možné využít ruční švédské hrabičky.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků