Hlavní obsah

Letošní zima dala trávníkům pěkně zabrat. To, co bylo ještě před pár měsíci chloubou zahrady, je teď spíš pro ostudu. Mnohde se na střídačku objevují fleky shnilé trávy s rašícím mechem nebo kusy udusané holé hlíny. Prostě hrůza!

Poničený trávník zachráníte vertikutátorem

Kdo chce takto poničený trávník zachránit, musí začít jednat. „Právě teď v březnu je nejvyšší čas zajistit, aby byl v nadcházející sezoně trávník znovu krásný a zdravý. Je totiž ideální doba na vertikutaci,“ říká odborník na úpravy zahrad František Koloc . „V první řadě bych chtěl všechny vyvézt z omylu, že tento ozdravný proces je určen jen poškozeným travním porostům. Doporučil bych ho i pro pažity zdravé, kterým dodá ještě větší hustotu, svěžest a zdraví.“

Vertikutátor se podobá travní sekačce, ale na rozdíl od ní má místo žacího nože řady svislých nožů, které se zařezávají do trávníku, a tak ho zbavují nepropustné travní plsti a mechu.
FOTO: Mountfield

Travní plsť nám pažit dusí

Stejně jako člověk potřebuje váš trávník dobře dýchat. V tom mu brání travní plsť tvořená odumřelými rostlinami, zbytky posekané trávy, plevelem a mechem. Tato několikacentimetrová vrstva dokáže vytvořit nepropustnou hradbu, která zabraňuje pronikání vody a živin do půdy, takže může trávu doslova udusit. Navíc vytváří vhodné podmínky pro vznik plísňových a houbových onemocnění. Nezbývá tedy nic jiného, než ji právě při vertikutaci z trávníku důkladně mechanicky odstranit.

Vertikutaci můžeme provádět s nejrůznějšími pomocníky, kterým se říká vertikutátory, provzdušňovače nebo aerátory. Obecně platí, že na malé plochy zhruba do 50m2 postačí mechanické vertikutační hrábě, pro plochy větší se již vyplatí pořídit stroje s elektrickým nebo spalovacím motorem. Modely s elektrickým motorem jsou velmi tiché a hodí se na menší a střední zahrady, kde je blízký přívod proudu. Benzínové najdou využití na větších a členitějších zahradách až do 2000 m2. Jsou vybavený výkonnými motory a pracovat s nimi můžete všude tam, kde je to potřeba.

Vertikutátor se podobá travní sekačce, ale na rozdíl od ní má místo žacího nože řady svislých nožů, které se zařezávají do trávníku, a tak ho zbavují nepropustné travní plsti a mechu.
FOTO: Mountfield

Trávník řádně „prodrbejte“

Stroje s motorem mohou navenek připomínat sekačku, ale pod kapotou nemají rotující nůž, nýbrž hřídel se soustavou svisle uložených nožů, které se zařezávají do trávníku. Tím je provzdušní, vymetou mech a rozruší neprostupnou vrstvu vzniklou z odumřelých částí rostlin či zbytků posečené trávy. Veškerý odpad, který vertikutátor nasbírá do připojeného koše, lze zužitkovat v kompostu. Tímto způsobem kromě očisty trávník zároveň i zmlazujeme. Jak nože přesekávají travní výběžky, podporují tvorbu nových výhonků.

Nezpomeňte přihnojit

„Před první vertikutací bych chtěl všechny varovat,“ upozorňuje pan Koloc. „Pohled na ošetřený trávník totiž není příliš vábný a leckoho může vylekat. Zachovejte ovšem klid, protože do čtrnáctí dnů se znovu zazelená a vy uvidíte ten rozdíl.“ Aby byl výsledek skutečně perfektní a váš trávník byl ještě svěžejší, zelenější, zdravější a hustější než kdykoliv předtím, je podle pana Koloce dobré na holá místa přidat odpovídající travní osivo a použít i speciální travní hnojivo.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků