Hlavní obsah
Osteospermum, libora a minipetúnie vyzařují harmonii. Na každém květu najdeme růžovou barvu. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Okrasné květy různých tvarů i barev pro každý balkón

Konečně je to tady! Muškáty, petúnie a jiné sezónní květiny už mráz nemůže ohrozit, a tak mají volnou cestu na čerstvé povětří. Nepotrvá dlouho a balkóny, terasy i okenní římsy díky nim rozkvetou do krásy ve všech barvách duhy.

Osteospermum, libora a minipetúnie vyzařují harmonii. Na každém květu najdeme růžovou barvu. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Okrasné květy různých tvarů i barev pro každý balkón

Dlouhé a bohaté kvetení je to, co balkónovky umějí nejlépe. Pokud jim věnujeme alespoň trochu laskavé péče, budou nás provázet celým létem jako věrní přátelé.

Štědrá nabídka druhů a odrůd nám dává téměř nevyčerpatelné možnosti při kombinování. Tady je pár nápadů, jak si truhlíky a květináče letos pěkně osázet.

Tón v tónu

Nádoby, v nichž se scházejí nejrůznější odstíny jedné barvy, nanejvýš s přidáním bílé či stříbřité, vždy působí klidně a uspořádaně. Nejoblíbenější jsou kombinace laděné do růžova nebo do fialova.

Najdeme v nich třeba keříčkové osteospermum (Osteospermum), trpasličí liboru (Lantana camara) a převislé minipetúnie (Calibrachoa).

Ačkoli kvetou muškáty a minipetúnie ve stejném odstínu, vynikají dobře díky rozdílnému tvaru a kontrastně zbarvenému truhlíku.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Přidat můžeme sladce růžovou ostruhatku (Diascia). Půvabný fialový obláček vznikne se sporýši (Verbena), kuriózně tvarovanou vějířovkou (Scaevola), nestařcem (Ageratum) a bujnou všelichou (Brachyscome) doplněnou o stříbrolistý starček (Senecio cineraria).

TIP: Pokud se rozhodneme vysadit vedle sebe rostliny ve stejné barvě květů, měly by si konkurovat tvarově. O to, aby patřičně vynikly, se postará i odlišně zbarvená pěstební nádoba.

Působivé kontrasty

Vzrušující napětí vyvoláme prostřednictvím kontrastně zbarvených květů. Tradičním sestavám vévodí oslnivé trio s rudými muškáty (Pelargonium), zlatožlutými dvouzubci (Bidens ferulifolia) a drobnokvětými sanvitálkami (Sanvitalia speciosa).

Vzrušující napětí vyvolávají ostré přechody mezi třešňově červenou šalvějí, mandevilou a žlutozelenou povijnicí batátovou.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Mimořádně povzbudivě působí modrofialové torénie (Torenia) s citronově žlutými aksamitníky (Tagetes tenuifolia).

Luxusní nádech získá letní byt vystlaný velkými meruňkovými květy begonie hlíznaté (Begonia x tuberhybrida), bělostnými hledíkovkami (Nemesia fruticans) a sytě fialovými otočníky (Heliotropium arborescens), které kolem sebe rozšiřují vanilkovou vůni. Ale ne všechny, proto si odrůdy před koupí nejprve očicháme.

Kombinování balkonovek se dá skvěle užít. Okenní římsa ověnčená tisíci kvítky neumí nic jiného než ohromovat.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

TIP: Na pomoc si můžeme přizvat listy. Co třeba neokoukané spojení planoucí šalvěje (Salvia splendens), třešňově červené mandevily (Mandevilla splendens- pozor při manipulaci s ní, je jedovatá!) a povijnice batátové (Ipomoea batatas) s dlouhými výhony nakysle zelenožlutých listů?

Velký obdiv sklidí oranžové gazánie (Gazania) v objetí purpurových listů tzv. africké kopřivy (Solenostemon).

Chladivé opojení

V horkém letním odpoledni je pohled na květy ve studených barvách skoro stejně osvěžující jako přítomnost vody. Prim hraje bílá a modrá. Zelené rostliny je přirozeně doplňují.

Vyznavače jednoduchého a přitom vytříbeného stylu osloví spojení minipetúnií a nadýchaných polštářů pryšce (Euphorbia) Diamond Frost, jehož obliba každým rokem strmě stoupá.

Stovky drobných bělostných kvítků pryšce Diamond Frost a minipetúnie se rozlévají přes okraj jako mořská pěna.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Styl romanticky pojatých zahrad podmalovávají velké dekorativní mísy s bleděmodrými obláčky lobelek (Lobelia erinus), bílými hledíkovkami, petúniemi a bakopou (Sutera diffusus), která volně přepadává přes okraje.

TIP: Jde to i bez květů. S rostlinami, jejichž listy zdobí bílé skvrny a stříbrné jínění, vykouzlíme neméně pohledné svěží kombinace. Hodí se smil řapíkatý (Helichrysum petiolare), popenec (Glechoma hederacea) a panašovaný břečťan (Hedera).

Jeden květ ve dvou barvách

Některým rostlinám šlechtitelé nadělili dvě barvy na jediném květu. Ty svoji krásu dokážou v nádobě obhájit samostatně. Ale nic nepokazíme, když k nim vybereme partnery v neutrální zelené nebo v jedné z barev, která se objevuje na květu. Proslulými strakáči jsou velkokvěté petúnie a fuchsie (Fuchsia).

Dvě barvy v jednom květu. Velkokvětá proužkatá petúnie v růžovém truhlíku přičaruje veselou náladu.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Fuchsie svými podlouhlými květy často připomíná roztančené baletky s barevně odlišnou sukýnkou. Velké nálevkovité květy petúnií zdobí jinak zbarvené lemování, středová očka nebo dokonce výrazné proužky.

TIP: Pokud se o místo dělí víc pestrobarevných variet, pořídíme jim raději nádobu v neutrálním šedém nebo terakotovém odstínu. Naopak samotnou strakatou varietu perfektně doplní květináč v barvě blízké té, co dominuje na květu.

Pestrá směs

Celá nauka o barvách jde stranou. Nekonvenční smýšlení a experimenty jsou povoleny a vůbec nesejde na tom, že květinové kreace působí, jako by vypadly z mixeru.

Pěstitelské tipy

Polední úpal a hluboký stín nesvědčí téměř žádné balkonovce. Mnohé z nich trpí na návětrné straně. Po dešti se zase těžko vzpamatovávají velkokvěté petúnie.

 

Voda jim slepuje květy, které pak zahnívají. Rostlinám dopřejeme čas. Jsou-li stále řídké a málo kvetou, o třetinu je zkrátíme. Brzy se rozvětví a nasadí nová poupata.

 

Důležitý přísun živin zajistíme speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny. Pozor, při nadměrném hnojení rostliny churavějí a přestávají kvést! Při problému se žloutnutím mladých lístků, kterým trpívají minipetúnie, všelicha či torénie, aplikujeme výživu se zvýšeným obsahem železa.

 

Četnější zálivka v horkých dnech je samozřejmostí. Voda z květináčů musí volně odtékat. Uvadlé květy pravidelně odstraňujeme. Existují však i tzv. samočisticí typy, např. sanvitálky, minipetúnie či bakopy, jejichž květy po uvadnutí samy opadají nebo je překryjí nové. 

 

Jeden příklad za všechny: Z okenních truhlíků se valí vodopády z růžových a červených netýkavek (Impatiens), lososových, oranžových a žlutých begónií, žlutých sanvitálek, bílých petúnií a fialových vějířovek. Taková rozpustilá společnost září do dálky jako drahokamy a vyvolává úsměv při každém pohledu. A o to tu jde především.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků