Hlavní obsah
Foto: Shutterstock,

Objevte jemnou krásu dymnivek

Ozdobou zahrady mohou být jen takové rostliny, kterým se zde dlouhodobě daří. Neuděláte tedy nikdy chybu, zvolíte-li domácí druhy. Nemusí jít zdaleka jen o ty vysloveně přírodní, často se některé z nich záměrně šlechtí, aby vznikly odrůdy, jež se dobře přizpůsobí místním podmínkám a zároveň zaujmou výraznými květy nově vzniklých odrůd.

Foto: Shutterstock,
Objevte jemnou krásu dymnivek

 V PŘÍRODĚ

Pod listnatými stromy ve světlých vlhčích hájích právě v tomto čase objevíte fialové, výjimečně i bílé květy dymnivky duté (Corydalis cava). Tato trvalka patří do čeledi zemědýmovitých a je také blízkou příbuznou mákovitých rostlin. Lysá lodyha, která vyrůstá z podzemní duté hlízy, je vysoká kolem třiceti centimetrů. Na ní většinou bývají dva světlezelené listy s dlouhými řapíky. Kvítky vyrůstají z úžlabí listenů a tvoří květenství ve tvaru hroznu. Dymnivky najdete v nížinách i v podhůří v době, kdy stromy ještě nejsou olistěné.

 V ZAHRADĚ

V zahradách se můžete setkat se dvěma druhy dymnivek. Rozšířenější bývá nízká dymnivka žlutá (Corydalis lutea, také Pseudofumaria lutea), která sice pochází ze Středomoří a Alp, ale v tuzemských podmínkách se velmi úspěšně aklimatizovala. Rostlinky s jemnými lístky dorůstají asi dvaceti pěti centimetrů. Nejčastěji je najdete ve stinných částech zahrad, přímé slunce nesnášejí. Líbí se jim ve spárách skalek, zídek a starých kamenných schodišť. Jsou ideální květinou pro odvrácené strany skalek. K výhodám patří dlouhá doba kvetení. Tento druh se množí semeny, která roznášejí do okolí mravenci, a na místě se bez problémů drží dlouhá léta. Druhým druhem je robustnější, asi třicet centimetrů vysoká dymnivka pevná (Corydalis solida).

www.floranazahrade.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků