Hlavní obsah

Můstek a lávka

Dekorativnější můstek patří spíše k jezírku, skromnější lávka se hodí k potůčku. Důležité je, aby svou velikostí a tvaroslovím odpovídaly typu zahrady.

Můstek a lávka

K zahradnímu jezírku nebo vodoteči patří různé typy můstků, podesty a terasy vybíhající nad hladinu, ale i dřevěné lávky, které nás bezpečně dovedou na druhou stranu a nenápadně přitom zdůrazní existenci vodní hladiny na pozemku. Všechny tyto drobné stavbičky navíc působí i velmi malebně. Jsou také tím nejlepším místem, odkud lze pozorovat vodní hladinu a obdivovat zrcadlení oblohy a rej rybek pod hladinou.

Důležité je umět zvolit materiál na stavbu, vhodný pro konkrétní zahradu. Pokud máte tzv. přírodní zahradu s převažující výsadbou dřevin a drobných konifer, bude vhodné doplnit ji jednoduchým dřevěným můstkem. Naopak se zahradou spíše japonského typu, na níž bývá umístěno hodně kamenů, bude dobře ladit i kamenná lávka nebo můstek.

Při volbě velikosti i tvaru můstku je na místě skromnost a zdrženlivost. Můstek by měl korespondovat s velikostí zahrady a jejím prostorem, aby stavba nebyla vzhledem k velikosti zahrady předimenzovaná.

Japonská inspirace

Voda má v japonské zahradě funkci praktickou, estetickou i filozofickou. Je neodmyslitelnou součástí každé japonské zahrady, a to i tehdy, je-li pouze naznačena: například suchou scenérií z oblázků (tzv. suchá zahrada). Většinou však i v těch nejmenších japonských zahradách zaslechnete zvuk drobného proužku vody stékajícího bambusovými korýtky a malým vodopádem do okrasné kamenné kašničky u vchodu do zahrady.

Pokud je však zahrada větší, a je do ní zakomponováno jezírko, obvykle je přemosťuje prohnutý můstek v typické červené barvě. Dobře však vypadá i můstek bílý nebo i v odstínech hnědé. Místo něj někdy poslouží i pouhá lávka z kulatiny či klád. Na jedné zahradě s více jezírky by se nikdy neměl opakovat stejný typ můstku. Rovný kamenný můstek se používá především na přemostění potoka.

Na větších a mělčích vodních či bažinatých plochách s okrasnými vodními rostlinami působí zajímavě most nebo lávka z prken postavených kolmo k sobě či zcela klikatě (cik – cak). Klikaté můstky mimo jiné nutí k opatrnější a pomalejší chůzi, a tím i k delším pohledům na rostliny a barevnými kamínky vyložené dno. Potok či jezírko mohou také přemostit i šlapáky ze dřeva či kamene. Tento typ přechodu byl kdysi na našem venkově zcela běžný.

Konstrukce dřevěného můstku

Dřevěný můstek by měl být alespoň 60 cm široký a opatřený zábradlím, které je výhodou zejména u můstků tvarovaných do oblouku. Největší trvanlivost mají můstky a lávky z dubového dřeva, u lávek se dají velmi dobře využít vyřazené a očištěné pražce.

Základ prohnutého můstku tvoří dva dřevěné oblouky. Na obloucích jsou přišroubovaná prkna. Ta mohou být hladká, ale vhodnější je protiskluzný vroubkovaný povrch. K můstku patří sloupky, na kterých je připevněné zábradlí (na menší můstek postačí 6 sloupků o délce 1 m). Zábradlí může být vytvořeno ze dvou latí o délce 2 m.

K výrobě můstků a lávek se doporučuje použít dřeviny, které mají vyšší trvanlivost – dub, akát nebo i středně tvrdý modřín či borovice – protože na můstek působí zvýšená vlhkost, kterou se snižuje životnost dřeva. Velmi často se však na jejich konstrukci používá i smrkové dřevo, jehož trvanlivost prodlouží vhodná impregnace.

Životnost můstku závisí na jeho konstrukčním provedení. Zejména je nutné zajistit, aby se dešťová voda neshromažďovala na mostovce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků