Hlavní obsah
Rozhodnete-li se udělat z terasy kvetoucí ráj, jsou muškáty neboli pelargonie ideální volbou pro slunná nebo částečně zastíněná místa. Udržujte je ve vlhké zemině, ale nesmíte je přemokřit! Foto: Pelargonium for Europe

Muškáty nabídnou barevnou hostinu

Muškáty dokážou bohatě kvést v neuvěřitelně rozmanité škále barev. A nejen to! Také krásně voní, některé vyšlechtěné kultivary třeba po citronech, muškátu, jiné zase po kávě. Nevyžadují příliš péče čili nezklamou ani zahradnické zelenáče. Jak o ně pečovat, aby byly krásné od jara do podzimu?

Rozhodnete-li se udělat z terasy kvetoucí ráj, jsou muškáty neboli pelargonie ideální volbou pro slunná nebo částečně zastíněná místa. Udržujte je ve vlhké zemině, ale nesmíte je přemokřit! Foto: Pelargonium for Europe
Muškáty nabídnou barevnou hostinu

Muškáty (Pelargonium) nepatří zdaleka jen na venkov, ale i do měst, na balkony, terasy, lodžie i prosté parapety. Díky své všestrannosti se hodí ke klasickému, romantickému, vintage i modernímu stylu a designu.

Startujte po ledových mužích

Muškáty vyložte ven ve chvíli, kdy denní teploty přesahují 10 °C a v noci už nehrozí přízemní mrazíky. Pro jistotu počkejte na dobu, kdy Pankrác, Servác a Bonifác oslavili své svátky.

Správné umístění: Slunce vítáno

Domovem pelargonií je okolí Kapského Města v jižní Africe, a tak milují teplá místa s přímým sluncem, ale spokojí se i s mírným stínem. Nevadí jim ani prudké přímé slunce v letních měsících.

Čím více slunečního svitu se jim dostane, tím více pokvetou. Velkokvěté a double muškáty nemají v oblibě příliš vlhka, proto se hodí na zastřešené balkony a terasy. Těm jednoduchým zase nevadí déšť.

Vhodné nádoby: Ty těsné vadí

Dbejte na to, ať mají rostlinky dostatek místa. Jestliže jsou příliš blízko jiných rostlin nebo se sazenice těsní v malém truhlíku, nepokvetou tak, jak by mohly.

V ideálním případě by měl být truhlík hluboký alespoň 18 cm a rostliny by měly být vzdálené alespoň 20 cm od sebe.

Zálivka: Méně a často

Potřeba zálivky vzrůstá spolu s teplotami a se začátkem květu. Muškáty zvládnou i opravdová vedra, mají-li dostatek vláhy. Zemina by neměla nikdy vyschnout, ovšem pozor na přemokření! Kořínky rostlin by tak mohly zahnívat.

Zalévejte rostliny průběžně, menším množstvím vody. Je-li opravdu parno, zalévejte je ráno i večer. Výbornou volbou jsou samozavlažovací truhlíky.

Představa, že muškáty patří jen na venkov, je zcela zavádějící. Pelargonie se zaskví i na terase moderního bytu.

Foto: Pelargonium for Europe

Ani v proutěném koši neztrácejí svůj původ a spolehlivě přitáhnou naši pozornost.

Foto: Pelargonium for Europe

Přihnojování: Žluté listy indikátorem

Muškáty vyžadují relativně velké množství výživy. Když při vysazení použijete speciální substrát, obsahující hnojivo s postupným uvolňováním, zajistíte jim pro začátek optimální množství výživy. Zvolte ale takový typ, kde hnojivo vydrží alespoň devět měsíců. To platí v případě běžných teplot kolem 20 °C.

Teplota půdy v truhlících je v létě často vyšší, tím pádem se může hnojivo vypotřebovat rychleji. Použít můžete i běžné hnojivo pro muškáty a další kvetoucí rostliny, které lze přidávat jednou týdně do zálivky. To, že rostlina nemá dostatek živin, prozradí žloutnoucí listy a nedostatek květů. Od září hnojení postupně vynechávejte. Na zimu hnojení zcela přerušte.

Péče: Vše zvadlé pryč

Pravidelným odstraňováním zažloutlých listů a odkvetlých květů podpoříte muškáty pro bohatější kvetení. Květy neodstříhávejte, ale jen uštípněte prsty, jde to snadno.

Přezimování: Suché chladno

Chcete si muškáty zachovat i napřesrok? Před prvními mrazíky rostliny zastřihněte zhruba na 15 cm a přeneste je do interiéru na světlé místo, chráněné před mrazem, ale chladné (ideálně mezi 5 až 10 °C).

Můžete odstranit listy, zamezíte tak ztrátám vlhkosti odpařováním. To má i dvě další výhody: omezíte plochu, kterou by mohli napadnout škůdci, rostliny zároveň zaberou i méně místa.

V zimě téměř nezalévejte. Mohou sice vypadat jako uhynulé, ale vše půjde tak, jak má. Na jaře se probudí k životu, obrostou a budou chtít častější zálivku.

Vytvořte si venku druhý obývací pokoj, kde si odpočinete od každodenního shonu.

Foto: Pelargonium for Europe

Pelargonie vyniknou v truhlících i nádobách, jemně podtrhnou kouzlo romantického zákoutí.

Foto: Pelargonium for Europe

Po přezimování rostliny přesaďte do nové zeminy a postupně je přivykejte na venkovní prostředí. Pokud jste rostliny zazimovali na tmavším místě, od února jim dopřávejte dostatek světla, držte je stále v chladu a od dubna je můžete přes den, nemrzne-li, nechávat venku. V této době ale chraňte rostliny před nočními mrazíky a před přímým sluncem.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků