Hlavní obsah

Na podzimní zahradě nás očekává spousta práce. Ruku na srdce, asi jednou z nejméně oblíbených je neustálé hrabání listí a jeho likvidace. Naštěstí už existují pomocníci, jimž v trávníku, na chodnících a vůbec všude kolem domu neunikne ani lísteček.

Listí hrabat? Ne, vyluxovat

Jsou jimi vysavače listí, které rychle a bez námahy odstraní suché, ale i mokré a sešlapané listí. Moderní vysavače totiž disponují dvěma funkcemi – vysavačem a fukarem. Listí umí sfoukat silným proudem vzduchu (rychlost je až 380 km/hod.) na hromadu a současně je vysát do objemného vaku, který má obsluha zavěšený přes rameno. Kvalitní vysavače listí mají tu vlastnost, že jsou vybaveny rozmělňovačem, který umí pomocí speciálních lopatek ventilátoru snížit objem vysávaného listí i drobných větviček až o 90 procent.

Sběrný vak, vyrobený z pevného a lehkého textilu, pojme díky tomu skutečně velké množství listí - od 30 až do 50 litrů. Jeho obsah potom snadno vysypeme do kompostu. Nadrobno rozdrcený listový odpad dobře tlí a urychluje tak proces kompostování. Je dobré podtrhnout, že bychom si měli vybírat jen takový vysavač, který má lopatky ventilátoru vyrobené z kvalitního a odolného materiálu.

Nové typy vysavačů mají i regulaci výkonu. Ta je buď plynulá, nebo stupňová - se dvěma či třemi polohami,“ popisuje Zdeněk Janda, odborník na zahradní techniku. Je to prý stejné jako u klasických vysavačů, které má člověk doma na luxování podlahy a koberců.

Pořídit si můžeme vysavač listí s elektrickým nebo benzinovým motorem. Elektrické mají sice tišší chod, ale člověk je při práci na zahradě limitován délkou přívodního kabelu. S benzinovým motorem nejsme naopak nijak omezeni, a proto s ním můžeme pracovat kdekoliv. Hodí se tedy zvlášť na rozlehlejší pozemky.

Výhody zahradního vysavače
- ušetří práci s úklidem listí
- bez námahy vytvoříte hromadu z listí
- vysajete prach, zbytky trávy, sena i nečistoty z chodníků
- rozmělněný odpad je skvělý do kompostu
- v zimě odfoukáte čerstvě napadaný sníh

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků