Hlavní obsah

Křovinořez je pomocník do nepohody. Musíte si však správně vybrat

Těžko byste našli univerzálnější pomocníky pro údržbu zahrady, než jsou křovinořezy. Ty si skvělou pověst vysloužily plným právem – zvládnou totiž vše, co potřebujete udělat kolem domu. Tedy nejen posekat vysokou trávu, ale díky vyměnitelným nástrojům třeba i zlikvidovat křoví, mlází nebo náletové dřeviny.

Křovinořez je pomocník do nepohody. Musíte si však správně vybrat

Jak si však vybrat správný stroj? Jasnou volbou jsou modely s benzinovým motorem, které se kromě výkonu a praktičnosti mohou pochlubit i spoustou „vychytávek“. Samozřejmostí už by měl být například primer pro snadné startování či antivibrační systém, jenž se stará o to, aby vaše práce byla co nejméně namáhavá.

Co se týče výkonu, na ty nejdrobnější práce (jako je sečení trávy v hůře dostupných místech) vám postačí křovinořez s objemem motoru kolem 25 cm 3. Pokud však hodláte pracovat často a na větších plochách, kde chcete bez komplikací likvidovat i hodně zanedbaný porost, zvolte stroj s objemem 35 až 50 cm 3.

Pozornost byste měli věnovat také typu rukojeti. S obyčejným držadlem se vaše práce brzy stane úmornou dřinou, naopak s rukojetí ve tvaru řídítek je výrazně příjemnější. Stroj navíc lépe ovládáte, proto se „řídítka“ používají u všech křovinořezů vhodných i na dlouhodobější práci. Ideální je, pokud je rukojeť také výškově nastavitelná.

Při nákupu křovinořezu nezapomeňte ani na příslušenství. Do standardní výbavy by kromě nosného popruhu měly patřit i trojramenný nůž a strunová hlava, dokoupit si však můžete celou řadu různých adaptérů (například prořezávač nebo kultivátor) a žacích nástrojů.

Skvělým pomocníkem v náročných podmínkách je osmizubý kotouč, na likvidaci křovin a slabých kmenů je pak určen kotouč dvaadvacetizubý či dokonce osmdesátizubý. Pořídit byste si měli také ochranné pomůcky – rukavice, sluchátka a brýle.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků