Hlavní obsah
Půvabnou jasně bílou odrůdu ‘Sněhurka’ vytvořil český šlechtitel Václav Bláha. Foto: L. Hauser

Na první pohled se mohou zdát obyčejné, ale moderní a bohatěji kvetoucí kultivary kopretin svou zářivou barvou pozvednou každé zahradní zákoutí.

Půvabnou jasně bílou odrůdu ‘Sněhurka’ vytvořil český šlechtitel Václav Bláha. Foto: L. Hauser
Kopretiny na zahradě

Kopretiny mohou vytvořit hezké zahradní kompozice s trvalkami a letničkami. Botanické druhy se také uplatní v lučních partiích zahrad. Hodí se pro pěstování s mnohými rostlinami. Jsou to například šalvěje, stračky, třapatky, krásnoočka, kohoutky, různé druhy trav, šuškardy, zápleváky, plamenky a řada dalších.

Jak je pěstujeme

Kopretiny jsou náročnější rostliny vyžadující větší péči než mnohé jiné trvalky. Vybíráme pro ně slunečná stanoviště a sázíme je do půd, které jsou dobře zásobené živinami. Můžeme je také vylehčit pískem nebo záhon upravit drenáží. Tuto úpravu ocení zejména horské kopretiny. Pro bohaté kvetení je vhodné hnojení a podle počasí také zálivka. Seříznutí květních stonků brzy po odkvětu podnítí rostliny k opětovnému kvetení. Vyšší kultivary potřebují oporu, aby nepoléhaly. Choroby a škůdci zpravidla nebývají větším problémem.

Poloplná kopretina s velkými žlutými terči dorůstá do výšky 80 cm a snese mráz -35 °C.

Foto: L. Hauser

Množení

Kopretiny jsou krátkověké rostliny. Asi po třech letech je vhodné rozdělovat trsy rostlin a kopretiny přesadit. Nabízí se možnost kopretiny přemnožit i jiným způsobem. Dělení je nejvhodnější provádět na jaře ještě před vyrašením rostlin. Méně vhodný termín je ještě po odkvětu. Další možností je řízkování, nejlépe řízky ze spodních odnoží. Řízkujeme v červnu nebo červenci a mladé rostlinky umístíme do skleníku nebo pařeniště, aby zesílily. Botanické druhy a některé kultivary se množí semeny. Vyséváme od března do května, ideální teplota pro klíčení je 15 – 18 °C. Vybereme jen ty nejlepší a počítáme s tím, že poprvé vykvetou až příští rok.

Semeny množíme například tyto kultivary: ‘Alaska’, ‘Amelia’, ‘Crazy Daisy’, ‘Exhibition’, ‘Polaris’, ‘Silberprinzesschen’, Snowdrift’ a ‘Starburst’.

Odrůda ‘Eisstern’ má poměrně nenápadné žluté terče. Dorůstá do výšky 80 cm a vynikne zejména za soumraku.

Foto: L. Hauser

Kde se vzaly dnešní kopretiny

Domovem asi padesáti botanických druhů kopretin je mírné pásmo Evropy a Asie a také
zasahují až do severní Afriky. Rostou na loukách, pastvinách, stráních i ve světlých lesích od nížin až do hor. Na našem území se vyskytují pouze tři druhy. Z nich má především význam kopretina bílá (Leucanthemum vulgare). Je to typický zástupce kopretin s jednoduchými květy.

Na vzniku zahradních forem kopretin se podílelo různou měrou několik botanických druhů. Je to zejména naše kopretina bílá, z jihozápadní Evropy pocházející kopretina velkokvětá (L. maximum) a portugalská L. lacustre. Podobu kopretin obohatila ještě jedna zajímavá rostlina pocházející z Japonska. Vykvétá bílými až šesticentimetrovými úbory a nese označení Nipponanthemum nipponicum.

Prvním významným šlechtitelem byl americký zahradník Luther Burbank. První kultivary vyšlechtil na konci devatenáctého a na začátku dvacátého století. Vytvořil také hybridní druh Leucanthemum x superbum, který je základem pro většinu dnešních zahradních kopretin. Kopretinami se ve dvacátých a třicátých letech minulého století hodně zabýval i Angličan Horace Read. Jemu vděčíme za větší rozšíření plnokvětých kultivarů. Vyšlechtil například odrůdy ‘Esther Read’, ‘Horace Read’, ‘Jennifer Read’, ‘Pauline Read’.

Zajímavostí odrůdy ‘Lacrosse’ je její extrémní odolnost vůči mrazu – snese až -35 °C.

Foto: L. Hauser

Zajímavé kultivary kopretin

Liší se výškou rostliny, utvářením listů a hlavně značně rozdílnými květy. Jsou jednoduché, nejvíce připomínají původní kopretiny, poloplné a plnokvěté. Květy se liší velikostí, odstínem bílé nebo žluté barvy a podobou jazykovitých květů. Mohou být široké, úzké a všelijak pokroucené.

Bílé kopretiny

● ‘Aglaia’ – poloplné až plné úbory, úzké a zprohýbané jazykovité květy, výška je 50 – 60 cm, vydrží i -35 °C
● ‘Alaska’ – jednoduché květy, dlouho vydrží ve váze, výška je 60 – 90 cm, kvete VI – VIII
● ‘Beethoven’ – jednoduché květy, žluté terče, výška je 80 cm, kvete VII – VIII
● ‘Crazy Daisy’ – poloplné květy, bílé nakadeřené jazykovité květy, výrazné žluté terče, výška je 60 – 70 cm, kvete VI – VIII
● ‘Eisstern’ – plnokvěté bochníkovité květy, květní plátky různě dlouhé, málo viditelné žluté terče, výška je 80 cm, kvete VII – VIII
● ‘Christine Hagemann’ – poloplné velké květy, krásné jazykovité květy, výrazné žluté terče, výška 80 – 100 cm, kvete VII – VIII
● ‘Lacrosse’ – velké jednoduché květy, květní plátky jsou zčásti srostlé, velké středové terče, výška 20 – 30 cm, kvete V – VIII, vydrží i -35 °C
● ‘Old Court’ – úzké a zprohýbané jazykovité květy, žlutý terč, výška 60 – 80 cm, kvete V I – VIII, vydrží i -28 °C
● ‘Phyllis Smith’ – úzké a dlouhé květní plátky, jsou pokroucené a střapaté, velké žluté středy, výška 50 – 80 cm
● ‘Silver Moon’ – bílý jednoduchý květ, bohatě kvete, výška 30 – 40 cm, kvete VI – VIII
● ‘Sněhurka’ – pohádkově vypadající plnokvětý kultivar, načechrané krátké a úzké květní plátky, žlutozelené terče, výška 60 – 70 cm, kvete VI – VIII
● ‘Suny Side Up’ – poloplná kopretina, velké žluté terče, výška je 50 – 80 cm, kvete VI – VIII, snese i -35 °C

Kopretina ‘Goldrausch’ má jakoby načepýřené květní plátky, dorůstá do výšky 40 – 60 cm a kvete celé léto.

Foto: L. Hauser

Žluté kopretiny

● ‘Broadway Lights’ – světle žluté jednoduché květy s oranžovými terči, dlouho kvetou, výška 50 – 90 cm, kvete VI – IX, plně mrazuvzdorná kopretina
● ‘Goldrausch’ – světle krémově žluté poloplné květy, načepýřené květní plátky, výška je 40 – 60 cm, kvete VI – VIII
● ‘Sunshine’ (též ‘Sonnenschein’) – světle žluté jednoduché květy, výška je 70 – 90 cm

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků