Hlavní obsah
Posekanou trávu zachycuje sběrný koš. Určitě ho používejte, protože konce nožů se pohybují rychlostí až 300 km/h a mohou být pro vás nebezpečné. Foto: Hecht (2x)

Kdy má trávník hustý porost

Pravidelně sekat, zavlažovat, ničit plevel, hnojit. Zahrádkáři mají s trávníkem řeholi, která skončí až na podzim. Odměnou za péči je ale zelený koberec, zastřižený jako od kadeřníka.

Posekanou trávu zachycuje sběrný koš. Určitě ho používejte, protože konce nožů se pohybují rychlostí až 300 km/h a mohou být pro vás nebezpečné. Foto: Hecht (2x)
Kdy má trávník hustý porost

Základem každé péče o trávník je vertikutace, která se provádí nejlépe na jaře a na podzim.

Dokonalou výživu nově zasetému trávníku dodá hnojivo FloraSelf. Zvyšuje odolnost mladých výrůstků, hodí se na všechny druhy trávníku.

Foto: Hornbach

Vertikutátor nařízne travní drn a odstraní tak plevele a mechy. Díky tomu se vytvoří prostor pro nová, zdravá a silná travní stébla. Zároveň se zlepší přívod vody a přísun hnojiva.

Zalévání podle přání

Ranní a večerní zalévání, tahání konví, nutnost někoho obstarat na dovolenou - realita, když na zahradě chybí automatický závlahový systém. Ten se ale umí spolehlivě postarat o trávník a všechny záhony. Jednotka se programuje podle potřeby, má i dešťové čidlo, které hravě zjistí, zda není trávník zbytečně zaléván a podmáčen.

Důležitým prvkem je i detektor větru, ten odloží kropení trávníku, pokud fouká velmi silný vítr a voda by šla mimo pozemek.

Zavlažovací systém Rainbox zajistí dostatečnou vláhu rostlinám na záhoně i v květináči. Závlahu lze regulovat a zbytečně neplýtvat vodou. Cena 1150 Kč.

Foto: Kärcher

Podzemní závlahu lze mít i v podobě tzv. kapky, která jde přímo ke kořenům rostliny. Je dobré na ni myslet už při zakládání zahrady a správně rozhodnout stanoviště jednotlivých rostlin.

Květinové záhony a rostliny v truhlíku na terase milují i nadzemní závlahu, kterou lze rozvést k jednotlivým rostlinám. Zalévání probíhá podle nastavených intervalů.

Péče o zahradní sekačku

Základní chybou je neměnit olej. Váže na sebe vlhkost, časem se snižuje jeho viskozita, dochází ke zvýšenému tření a opotřebení mechanických částí.

Také je třeba čistit filtr a prohlédnout sekačku ze spodní části po každé práci.

Na menší plochy je ideální aku sekačka. Má výhody motorové i elektrické sekačky: nezávislost na přívodu elektřiny, snadné ovládání i obsluhu, snadnou údržbu a tichý provoz bez emisí.

Foto: Hecht

Sekačka nemá ráda špatné skladování. Benzínová má být výhradně ve vodorovné pozici. Akumulátorové a elektrické lze mít i ve svislé poloze. Když bojujete s místem, zvolte stroj se skládací rukojetí.

Dobrá rada

Na stinná místa použijte speciální trávník vhodný do stínu.

Když je trávník suchý, nesekejte trávu příliš nakrátko.

Je-li trávník příliš vlhký, zvyšte jeho propustnost vybudováním drenáže, zkypřením půdy, vertikutací, nasypáním písku.

Tam, kde je sekání trávy technikou nemožné, upravte pozemek: srovnejte půdu, vysypejte nepřípustné místo kamínky, plochu vydlážděte.

Sečení bez sběrného koše je velmi nebezpečné. Nůž může cokoliv zachytit a vyhodit směrem na nás. Když nechcete mít sekačku s košem, pořiďte si stroj s možností bezpečného bočního výhozu trávy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků