Hlavní obsah
Foto: Shutterstock,

Jezírko: Jaké je to pravé

Jezírka a vodní plochy jsou oblíbenou součástí zahrady. Nejenže dobře vypadají, ale přinášejí také nemalý užitek. Zvlhčují vzduch v horkých dnech a brání vysychání trávníku či usychání rostlin, některá slouží jako zásobníky vody na zalévání, přitahují k sobě užitečné živočichy. Postavit si na zahradě malou nádrž nemusí být nic složitého.

Foto: Shutterstock,
Jezírko: Jaké je to pravé

Vodní nádrže můžete koupit hotové a pouze je osadit do terénu. Velmi oblíbená jsou fóliová jezírka, rozhodnout se můžete i pro betonová či jílová. Každé z nich má své výhody i nevýhody, zde je přehled.

Plastová jezírka

Hotová jezírka nabízejí nejjednodušší cestu, jak si v zahradě vytvořit vodní plochu. Vlastně si kupujete jakousi plastovou vanu, kterou stačí osadit do terénu, zajistit k ní přívod vody a napojit ji na cirkulaci. Většinou se vyrábějí z polyetylenu, případně dalších materiálů, které odolávají UV záření a také rozdílným teplotám během roku. Důležitá je jejich životnost, na zahradě by měly vydržet minimálně deset až dvacet let.

Ačkoli je jejich instalace jednoduchá, nezapomeňte, že kolem musíte provést úpravu, tedy zasít sem trávu, vysadit rostliny nebo aspoň okolí vysypat štěrkem. Bohužel vzhledem k řešení bočních stěn nejsou tyto typy vhodné k osázení břehů bahenními rostlinami. Vyrábějí se v mnoha tvarech od klasických kruhů a oválů až po nepravidelné atypy a jsou také v různých velikostech. Jejich hloubka může být i jeden metr. Ale musíte počítat s tím, že pokud máte nějaké specifické přání na velikost či vzhled, nikdo vám nevyhoví, musíte si vybrat z toho, co trh nabízí.

Plastové nádrže můžete zapustit do terénu nebo je pouze postavit na terasu a ozdobit umělými nebo živými rostlinami.

Foto: Shutterstock,

Fóliová jezírka

Tento typ jezírek patří v současnosti k nejpoužívanějším. Kombinují v sobě poměrně snadnou stavbu a zároveň nemají prakticky žádná omezení co do tvaru a velikosti. Hydroizolační fólie, které tvoří jejich základ, se totiž vyrábějí v šířce šest i osm a v délce až dvacet metrů. Podle velikosti bazénku si pak vyberte tu správnou tloušťku. Zatímco u menších nádrží stačí půlmilimetrová, u větších by měla být zhruba dvojnásobná. Fólii můžete použít na jakýkoli podklad, samozřejmě zbavený ostrých předmětů, které by ji protrhly. Ale i drobné praskliny už lze zacelit svařováním nebo vhodným lepidlem. Fólie je variabilní a lze z ní vytvořit nejen rybníčky a jezírka, ale například i potoky.

Stavbu fóliového jezírka zvládnete svépomocí, jen je třeba dbát na tyto zásady:

➜ jámu vyhlubte zhruba o pět až deset centimetrů hlubší, než má být jezírko, jde o rezervu na vrstvu písku, která se sype mezi podklad a fólii

➜ zjistěte si také podrobnosti o takzvaném spádovém úhlu, ten by u zahradních jezírek neměl přesahovat poměr jedna ku třem, což znamená, že ve vzdálenosti tři metry od břehu smí být hloubka maximálně jeden metr

➜ dno jámy raději vysypte pěti až deseti centimetry písku, vytvoříte si tak hladký podklad pro kladení fólie

➜ pokud při výkopových pracích zjistíte, že je v půdě hodně kořenů, raději ještě na písek dejte odolnou geotextilii, která dokáže zabránit kořenům, aby časem protrhly fólii jezírka a prorůstaly dovnitř

➜ při pokládce skládané fólie postupujte od středu směrem ke břehům, u menších nádrží lze volit rolovanou, která je ale navinuta dvojitě, proto dbejte, aby byl sklad uprostřed

Fólie dávají možnost vytvořit si jezírko libovolného tvaru a velikosti.

Foto: Shutterstock,

Jílové jezírko

Jíl patří k nejstarším stavebním materiálům a jde o čistě přírodní produkt, je tedy vhodný i do ekologických a ryze přírodních zahrad. Správně by se vodní nádrže měly dělat z třiceticentimetrové vrstvy tohoto materiálu. Pak můžete podklad správně tvarovat a utěsnit. Na něj se klade geotextilie a ta se zasypává patnácticentimetrovou vrstvou speciálního substrátu. Bohužel kvalitního jílu ubývá, proto se mnozí přiklánějí k alternativě – cihlám z jílu. Jsou dostupnější, a ačkoli mají tloušťku jen deset centimetrů, jejich vlastnosti jsou srovnatelné s třikrát silnější vrstvou jílu. Je třeba také vědět, že aby bylo možné toto jezírko postavit a správně fungovalo, měla by mít hladina plochu minimálně čtyřicet metrů čtverečních.

Betonové jezírko

Jezírka z betonu jsou vhodná prakticky na jakékoli podloží, k jejich přednostem patří i vysoká odolnost, nemusíte se tedy bát, že vám je zničí například psi svými drápy, když se půjdou do nádrže napít nebo ochladit. Přesto si je pořizuje málokdo. Pokud si ho jednou na zahradě postavíte, odstranit ho bude velmi náročné a skoro nemožné. Betonové konstrukce se musejí pravidelně opatřovat nátěrem proti vodě. Při jejich výběru dbejte na to, aby se vámi zvolená barva nemusela tak často obnovovat a také aby neškodila rostlinám a rybám v nádrži.

Problémy s betonovým jezírkem mohou nastat i v zimě, pokud teploty klesnou hodně pod bod mrazu a voda začne zamrzat. Stěny nemusejí vydržet její tlak a popraskají. Zpravidla to způsobuje ošizená ocelová armatura při stavbě. Vyhnout se tomu lze dodržením doporučených stavebních postupů.

www.floranazahrade.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků