Hlavní obsah
Foto: Mountfield,

Jak zdolat zelené hradby? Plotovými nůžkami

Živý plot znamená práci navíc. Na rozdíl od planěk či pletiva ho musíte alespoň dvakrát a spíš třikrát v roce zastřihnout, jestliže chcete, aby dobře vypadal.

Foto: Mountfield,
Jak zdolat zelené hradby? Plotovými nůžkami

Tento článek nebyl vytvořen redakcí. Autorem článku je společnost Mountfield. 

Ta práce se však vyplatí: zelená hradba patří k nejmalebnějším ohraničením zahrady vůbec – a je úplně jedno, jestli ji tvoří túje, dřišťál, cypřiš nebo zimostráz. Údržbu živého plotu pak mohou usnadnit kvalitní plotové nůžky. Možná vás s nimi dokonce začne práce na zahradě bavit…

Do zásuvky, nebo na benzín?

Zapomeňte ovšem na ruční nůžky po dědovi! Ne že by nestříhaly, ale jde to s nimi pomalu a člověk má za chvíli ruce pěkně zrasované. Rozhodně lepším řešením jsou dvouruční plotové nůžky s motorem, ať už elektrickým, nebo benzínovým. Každé mají své přednosti, jež budou lépe vyhovovat vašim konkrétním potřebám.

„Elektrické plotovky jsou lehké a tiché. Snadno s nimi budete moci tvarovat a zastřihávat jednotlivé keře i ploty v dosahu zásuvky. Například při úpravě plotu z buxusu si s nimi v pohodě vystačíte. Vyplatí se ovšem volit stroj s elektrickou doběhovou brzdou motoru, bezpečnostním obouručním zapínáním a transparentním ochranným štítem,“ srovnává produktový manažer Mountfieldu Pavel Staník.

Vyvážené elektrické plotové nůžky FHS 1545 patří k nejlehčím na trhu. Díky ergonomickému madlu se i pohodlně drží a práce s nimi bude těšit i ženy.

Foto: Ikra,

„Na starší túje se silnějšími větvemi, případně na větší plochy se pak vyplatí zvolit benzínové plotovky. Mají zpravidla vyšší výkon, můžete nastavit frekvenci střihů a nejste limitováni přívodním kabelem. V ruce ovšem něco váží,“ dodává.

Kvalitní benzínové nůžky jsou vybaveny účinným antivibračním systémem. Některé modely jako například Oleo-Mac nebo Ikra pak mají praktickou otočnou zadní rukojeť, umožňující pohodlně stříhat plochy horizontální i vertikální. U těchto modelů je lišta při základním držení skloněná vertikálně, takže se při práci tolik neunavíte.

Elektrické plotové nůžky zaujmou praktickou otočnou rukojetí. Delší střižná lišta o délce 51 cm je předurčuje k údržbě větších ploch.

Foto: Levita,

(Nejen) na délce záleží…

Ať už zvolíte plotové nůžky elektrické, nebo benzínové, nejdůležitějším parametrem je délka střižné lišty. Ta se obvykle pohybuje od 40 do 60 centimetrů. Kratší lišta se hodí na úzké a nízké ploty. Dobře se s ní tvarují také různé zářezy či oblouky. Nejoblíbenější modely mají délku lišty okolo 45 centimetrů. Naopak delší lištu doporučují odborníci na úpravu souvislejších rovných ploch.

„Délce lišty by měl odpovídat i výkon motoru. Počítejte zhruba 100 wattů příkonu na deset centimetrů lišty. Plotostřih s lištou 45 cm by tak měl mít příkon kolem 450 wattů,” radí Pavel Staník.

Plotové nůžky  se díky výkonnému benzinovému motoru a nastavitelné frekvenci střihů výborně hodí k pravidelné úpravě větších živých plotů.

Foto: Ikra,

Kvalita střižné lišty ovlivňuje nejen práci stroje, ale také čistotu a přesnost řezu. Proto byste měli při výběru volit nůžky s lištou z ušlechtilé oceli a pečlivé slícovanými střižnými zuby řezanými laserem a broušenými diamantem. Dalším parametrem, který musíte vzít v úvahu, je rozteč zubů. Dostačující zubová mezera u běžných plotových nůžek je 16 až 18 mm. Ukazatelem kvality je i délka záruční lhůty – u skutečně dobrých plotovek dosahuje až sedm let.

Další možnosti: AKU a teleskopické

V poslední době se na trhu objevily i akumulátorové nůžky, které v ideálních podmínkách vydrží díky Li-Ion baterii pracovat na jedno nabití až 60 minut. Spojují v sobě lehkost elektrických a nezávislost benzínových nůžek.

Akumulátorové plotové nůžky potěší futuristickým designem, tichým chodem s dlouhou provozní dobou.

Foto: Mountfield,

Majitelům nemovitostí obklopených vysokým plotem se pak vyplatí koupit teleskopické nůžky na větve. Vyrábějí se v elektrické nebo akumulátorové verzi a ocení je zejména ti, kteří mají rádi pevnou půdu pod nohama. Ze země s nimi spolehlivě dosáhnete až do výšky 4 m. A neměli byste zapomínat ani na bezpečnost práce a při práci se všemi modely plotových nůžek používat rukavice a brýle, abyste se chránili před odletujícími kousky větviček.

Teleskopické plotové nůžky mají ergonomicky tvarovanou rukojeť a kvalitní střižnou lištu, s níž dosáhnou do výšky až 4 metry.

Foto: Mountfield,

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků