Hlavní obsah
Montáž podzemní nádrže LiLo2. Nádrž 1500 l za 19 990 Kč Foto: NICOLL (2x)

Jak si zajistit na zahradě pravidelné zavlažování

V létě se střídá sucho s masivními srážkami. Avšak většina rostlin vyžaduje rovnoměrné pravidelné zavlažování. Jak toho docílíme?

Montáž podzemní nádrže LiLo2. Nádrž 1500 l za 19 990 Kč Foto: NICOLL (2x)
Jak si zajistit na zahradě pravidelné zavlažování

Vyplatí se sběr dešťové vody. Nejen proto, že pitná voda je stále dražší a její zdroje jsou omezené.

Plastové zahradní sudy na dešťovou vodu o objemu 200 litrů s výpustným kohoutkem jsou vyrobeny z PP materiálu. Cena 499 Kč.

Foto: 4HOME

Využívání vody v nejedné domácnosti dokazuje, že až polovinu spotřeby pitné vody můžeme nahradit vodou dešťovou. Je chudá na soli a neobsahuje chlor, což vyhovuje rostlinám i půdě.

Typy a využití nádrží

Nádrže na zachycení dešťové vody můžeme v systému kombinovat se studnou i s vodovodním řadem. Zajistíme tak závlahu zahrady po celé vegetační období.

Elektromagnetický ventil napojený na hladinové spínače systému totiž při nedostatku srážek a vyschnutí nádrže otevře přítok vody ze studny. V případě nedostatku vody ve studni otevře přívod z vodovodního řadu.

Čerpadlo do sudů na dešťovou vodu je ideální pro zavlažování prostřednictvím zadešťovačů, trysek Micro Drip apod. Cena 1750 Kč.

Foto: BAUHAUS

Nadzemní nádrže na dešťovou vodu jsou nejčastěji celoplastové sudy, stojící u domu pod okapovým systémem střechy. Jejich kapacita začíná zhruba na 200 l.

K čerpání vody ze sudu využíváme speciální čerpadlo. Sofistikovanější typy záchytných sudů napojíme přímo na okapový svod s filtračním zařízením.

Žebrovaná válcová nádoba na dešťovou vodu je vyrobena technologií rotačního natavování vcelku, bez svárů. Nehrozí proto jejich stárnutí a únava. Cena 12 705 Kč/2400 l.

Foto: NOE

Kvůli zvýšení kapacity se nádrže dají propojit. Zásobníky a venkovní nádrže mají ovšem tu nevýhodu, že voda v nich je vystavena horku a výkyvům teplot, snadno se v ní tvoří řasy. Nadzemní nádrž musíme zazimovávat, tzn. vypustit nespotřebovanou vodu.

Podzemní nádrže s vlastním samočisticím filtrem mají také tvar sudu, do skalnatého terénu jsou vhodnější placaté s malou výškou. Díky stabilní teplotě v půdě se v zachycené vodě tolik nemnoží mikroorganismy.

Ukázka sady pro využití dešťové vody.

Foto: NICOLL

Zásobník ukládáme do vykopané jámy, napustíme ho z 1/3 vodou, aby si sedl a roztáhl. Jámu postupně zasypáváme a instalujeme přítokové trubky přesně v doporučeném sklonu. Zapojíme-li nádrž do systému zpětného využití dešťové vody, získáme užitkovou vodu např. na omývání auta, splachování WC, napouštění bazénu.

Rozhodneme-li se pro podzemní nádrže, svěřme výběr a instalaci odborníkům. Doporučí nejen objem nádrže, ale také nejúspornější způsob využití pro konkrétní dům a domácnost. Roli zde hrají potřeby rodiny a také mj. srážkové poměry v regionu, velikost střechy, její sklon a koeficient odtoku vody z jejího povrchu.

Praktický automatický zavlažovací systém

Automatický zavlažovací systém (AZS) lze propojit s různými zdroji vody, tedy i se zásobníky. Umožňuje programování frekvence zálivky, např. ranní, noční zalévání, různé části zahrady zavlažuje v odlišných režimech. Jeho činnost optimalizují zahradní čerpadla.

Impulsní zavlažovač z kvalitního plastu. Max. průměr plochy, kterou postřikovač může pokropit, je 24 m. Cena od 65 Kč.

Foto: MOUNTFIELD

AZS instalujeme v nově založené zahradě po dokončení terénních úprav. Rozmístění a chod plánujeme s odbornou instalační firmou, aby rostliny byly zavlažovány podle svých potřeb a zóny dostřiku se zbytečně nepřekrývaly.

K ovládací jednotce AZS bývá připojeno čidlo srážek a větru.

Víceúčelová stříkací pistole je určena zahradníkům a poskytuje 8 rozstřikovacích režimů. Cena od 129 Kč.

Foto: MOUNTFIELD

V případě vichřice a lijáku ovládací jednotka zavlažování sama zablokuje. Odpaří-li se vláha a vítr ustane, provoz se automaticky obnoví. Záložní zdroj energie v jednotce zajistí funkci AZS i při výpadku proudu.

Kovový vozík na hadice, vč. 30m hadice za 1790 Kč.

Foto: BAUHAUS

Na podzim po poslední závlaze napojíme na systém vzduchový kompresor, který vytlačí vodu ze systému ven. Zamezí se tak zamrznutí vody a popraskání rozvodů v zimě. Na jaře pak překontrolujeme části systému a vpustíme do něj vodu, zapneme a naprogramujeme ovládací jednotku.

Závlaha a terén

Dostatečnou vláhu udržujeme v kořenovém systému zeleně. Při volbě postřikovače a režimu závlahy zvážíme nároky rostlin, skladbu podloží a terén. Z vrchních míst voda rychle stéká, takže zavlažujeme často a s menší intenzitou.

Vodohospodáři doporučují pro soukromé pozemky vytvářet systémy příkopů a mokřadů nebo speciální úpravy terénu. Např. u prvku průleh-příkop dešťová voda steče do zatravněného zasakovacího průlehu.

Kruhový postřikovač poslouží k rovnoměrnému zavlažování trávníku.

Foto: HORNBACH

Odtud putuje do retenčního příkopu vytvořeného pod průlehem. Z něho pak díky regulátoru odtoku voda řízeně odtéká. Systém průlehů a příkopů propojených do sítě s regulátory odtoku umožňuje přepouštět vodu mezi jednotlivými prvky.

Čím ještě zavlažovat

Konví, hadicí s postřikovačem, nebo stříkací pistolí napojenou na hadici zavlažíme malou zahrádku rozdělenou na záhony.

Otočný postřikovač Vortex 8 Hozelock nabízí až 8 postřikovacích režimů, které se hodí na všechny typy zalévání. Stabilitu postřikovače zajišťuje saňová základna vhodná na všechny povrchy. Maximální plocha postřiku je 79 m2. Cena od 325 Kč.

Foto: MOUNTFIELD

Samozavlažovací truhlíky jsou výhodné pro květiny na venkovních parapetech. Voda se dostává do zeminy speciální tkaninou.

Čtyřplošný zavlažovač pro dávkované zavlažování okrasných zahrad. Micro-Drip-System čtyřplošný zavlažovač OS 90 zavlažuje plochu od 1 do 90 m2. Cena 640 Kč.

Foto: GARDENA

Plnění zajišťuje hadička vedená z boční strany. Indikátor množství vody ukazuje, kolik jí je v rezervoáru k dispozici.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků