Hlavní obsah
Foto: Shutterstock,

Hvozdíky či zahradní karafiáty (Dianthus) jsou velmi širokou skupinou rostlin, do níž patří jak vysoké typy k řezu, tak vytrvalé skalničky, velmi oblíbené dvouletky, často se pěstují i jako balkonovky. Vlastní je jim typický tvar pětičetných květů a silná kořenitá vůně.

Foto: Shutterstock,
Hvozdíky voní všude, kde rostou

Na skalky

Nízké hvozdíky se hodí nejen na skalky, ale i na terasy, kamenité plochy, obruby či pro ozelenění střech. Nejčastěji se setkáte s druhy hvozdíku kropenatého (Dianthus deltoides ), hvozdíku péřitého (D. Plumarius ) a se stálezeleným pěkně vonícím hvozdíkem sivým (D. gratianopolitanus ), který zdobí místo i mimo dobu květu. Třebaže tyto nízké rostliny vydrží ve váze velmi dlouho, kvůli nízké výšce se k řezu příliš nehodí. Nechte je raději v zahradě, kterou ozdobí záplavou květů.

Foto: Shutterstock,

Na záhony

V zahradách se velmi často pěstují hvozdíky bradaté, které rostou v našich podmínkách jako dvouletky. V posledních letech jsou k vidění stále častěji, a to díky svému výraznému vzhledu, nenáročnému pěstování a stále oblíbenějšímu venkovskému stylu. V nižších polohách se květiny na zahradě udrží přeséváním i několik sezón, ale čas od času je třeba vypěstovat nebo zakoupit nové sazenice. Často se jako letničky k řezu pěstují i druhy hvozdíku čínského či hvozdíku karafiátu.

Foto: Shutterstock,

 www.floranazahrade.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků