Hlavní obsah
Krásný zelený trávník dnes vytvoříte velmi jednoduše. Foto: Mountfield

Dokonalý vzhled trávníku? Trend nejen poslední doby

Touha po krásném trávníku není záležitostí posledních let. Už v 17. století šlechtici trvali na husté, sytě zelené travnaté ploše. Proč? Dokonalý trávník měl na každém panství mimořádný význam a byl považován za důležitý estetický prvek.

Krásný zelený trávník dnes vytvoříte velmi jednoduše. Foto: Mountfield
Dokonalý vzhled trávníku? Trend nejen poslední doby

Ani dnes tomu není jinak. Čím dál častěji se setkáváme s tím, že krásná tráva je chloubou mnoha českých zahrad. Že by se začalo zelenat na lepší časy?

Elektrický vertikutátor Wolf- Garten UV 32 EV.

Foto: Wolf-Garten

Dnes už většina majitelů zahrad přesně ví, jak dosáhnout perfektního pažitu. Existují dva základní kroky, které zahrádkář na podzim dodržuje, aby dosáhl zeleného trávníku a na jaře tak vyrazil dech všem sousedům.

Vertikutace, bez té to nejde

Během léta se v trávníku kumulují odumřelé části rostlin a zbytky posekané trávy, které vytváří ideální podmínky pro růst nežádoucího plevele a mechu. V trávníku se tak začíná tvořit několikacentimetrová nepropustná vrstva, takzvaná travní plsť. Ta trávu dusí, zabraňuje pronikání vláhy a živin k jejím kořenům a otevírá prostor pro výskyt plísní.

Tou správnou dobou, kdy dopřejeme trávníku ozdravnou kúru a zbavíme jej všech zmíněných nečistot, je právě začátek podzimu. Travní plsti a všech nepřátel trávníku se zbavíme vertikutací, kterou provádíme vertikutátorem. Tento stroj vypadá jako sekačka na trávu a podobně se s ním i pracuje. Rozdíl je však v postavení nožů.

Obnova trávníku je se sypacím vozíkem WE 430 velmi jednoduchá.

Foto: MTD

Namísto horizontálně rotujícího nože jsou na hřídeli vertikutátoru ve vertikální poloze umístěny tenčí vertikutační nože. Ty se při práci zařezávají do trávníku a vyhrabují z něj plsť, mech, zbytky posečené trávy a další nečistoty. Zároveň trávník omlazují, protože přesekávají travní výběžky a podporují tím tvorbu nových.

Obnova je základem úspěchu

Po vertikutaci trávník nevypadá nejlépe. To je ale správně! Vertikutováním jsme totiž z trávníku odstranili to, co do něj nepatří. Proto je potřeba začít s obnovou. Místa, kde není trávník kvůli vertikutaci krásně hustý, dosejeme. Pro rovnoměrnou aplikaci travního osiva vezmeme na pomoc sypací vozík. Jestliže zrovna neprší, musíme trávník zavlažovat, aby se nová semínka dobře ujala a prosperovala.

Nesmíme zapomínat ani na hnojivo. Trávník ošetřený hnojivem je totiž chráněn proti plísni a dalším chorobám. Správní zahrádkáři tedy dobře ví, proč právě na podzim aplikují hnojivo s vysokým obsahem draslíku. Právě draslík zvyšuje odolnost trávníku nejen před chorobami, ale i před mechanickým poškozením, plísněmi a vymrznutí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků