Hlavní obsah
Helichrysum doprovází různé kultivary muškátů. Foto: Jiří Antal, Právo

Čím zpestříme letničky v truhlících

Aby byly balkóny, terasy a okna veselejší, můžeme doplnit jednodruhové výsadby truhlíků, mís, koryt a dalších nádob výsadbami smíšenými. Hlavní roli sehrají vždy pestře a výrazně kvetoucí letničky a balkónovky, které může skvěle doprovodit společnost rostlin se zajímavými listy. Kvetou zpravidla zcela nevýrazně, zato však mají listy třeba svítivě žluté, stříbřité nebo barevně panašované. Nechte se inspirovat!

Helichrysum doprovází různé kultivary muškátů. Foto: Jiří Antal, Právo
Čím zpestříme letničky v truhlících

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)

Tvoří poměrně dlouhé převislé lodyhy s okrouhlými lístky, které jsou výrazně žluté nebo žlutozelené. Doprovázet je mohou i žluté hvězdičkovité květy, které však mezi žlutými listy poněkud zanikají.

Vrbina penízková

Foto: Jiří Antal, Právo

Rostlinka je velmi odolná, nenáročná a snadno nám venku někde v koutku záhonu přezimuje do příštího roku, kdy ji můžeme opět použít mezi ostatní letničky. Snadno se množí tzv. osními řízky.

Vrbina penízková a panašovaný popenec ve společnosti petunií.

Foto: Jiří Antal, Právo

Popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea)

Tuto rostlinu známe jako oblíbenou jarní nebo velikonoční bylinku. Má typický tvar listů a drobné modré kvítky. Kultivar Variegata má zelenobílé panašované listy a výborně se hodí na doplnění smíšených truhlíků. Podobně jako vrbina snadno přezimuje venku a další rok ji můžeme opět přidat do truhlíků.

Popenec břečťanolistý

Foto: Jiří Antal, Právo

Moud (Plectranthus)

Tuto rostlinku pěstovaly už naše prababičky, ale truhlíky může přizdobit i nám. V bytech se jako pokojová rostlina již téměř nepěstuje, ale její využití se přesouvá do venkovních nádob. Moud je nenáročný a snadno se množí. Jeho zelenobílé listy jsou vhodným doplňkem k většině letniček. Přezimuje v bezmrazé místnosti, venku by nám zmrzl.

Moud

Foto: Jiří Antal, Právo

Stříbrný déšť (Dichondra argentea)

Tato rostlina snad ani české jméno nemá, pěstitelé ji označují jako „stříbrný déšť“ nebo také „stříbrný vodopád“. Pochází z Austrálie a patří mezi svlačcovité rostliny. Tu venku přes zimu nechat nemůžeme. Ven ji vysadíme až s ostatními balkónovkami. Její květy jsou drobné, žlutozelené. Výrazné jsou stříbřité, plstnaté listy na dlouhých tenkých lodyhách. Může dorůstat délky kolem dvou metrů.

Stříbrný déšť

Foto: Jiří Antal, Právo

Lze ji pěstovat i samostatně v zavěšených nádobách. Na podzim, chceme-li dichondru přezimovat, lodyhy nakrátko seřízneme a umístíme spolu s muškáty v bezmrazé místnosti. Substrát nenecháme zcela vyschnout.

Smil řapíkatý (Helichrysum petiolare)

Když se řekne smil (Helichrysum), představíme si většinou pestře barevné slaměnky. To je však smil listenatý (Helichrysum bracteatum). Jako komparz do truhlíku se hodí spíše smil řapíkatý (Helichrysum petiolare), který má menší, podle kultivaru zbarvené listy.

Helichrysum petilolare ,Rondello‘

Foto: Jiří Antal, Právo

Helichrysum petilolare ,Gold‘

Foto: Jiří Antal, Právo

Kultivary kombinujeme, aby výsadba pěkně barevně ladila. Vybírat můžeme z tónů stříbřitých a zlatavých, v některých případech jsou listy ještě panašované. Žlutolisté kultivary nejlépe snášejí slunce. Kultivary se stříbřitými listy pěstujeme spíše v polostínu. Nemají zvláštní pěstební nároky. Krátkodobé přísušky snášejí relativně dobře. Pozor však na sluneční úpal!

Helichrysum petilolare ,Silver‘

Foto: Jiří Antal, Právo

Další doprovodné rostliny:

IRESINE (Iresine herbstii) - pěkné červené listy

 

STARČEK PŘÍMOŘSKÝ (Senecio bicolor) - stříbřité listy zajímavého tvaru

 

POVÍJNICE (Ipomoea) - druhy okrasné listem nabízejí více barevných možností

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků