Hlavní obsah

Aby se trávník v létě zelenal

V zahradě není plocha, která by se v nárocích na vodu vyrovnala trávníku. Proto je pro něj zejména v tomto období dostatek vody nejdůležitější. O to víc, že v našich podmínkách spadne asi jen poloviční množství srážek, než jaké trávník potřebuje.

Aby se trávník v létě zelenal

Když zaléváte hadicí

Důležité je načasování. Kdy je třeba zalévat, poznáte snadno. Vstupte na zelenou plochu a ohlédněte se. Zůstanou-li po vás stopy ze slehlých listů, znamená to, že trávník potřebuje vodu. V listech jí totiž není dostatek na to, aby se vytvořil dostatečný tlak, který je vyrovná. Musíte se však spolehnout na svůj odhad délky zavlažování.

Zavlažujte – pokud můžete – ráno, protože tehdy se voda vsákne do půdy dřív, než stoupne teplota vzduchu. Večerní zavlažování není nejideálnější, podporuje vznik houbových chorob. Zcela nesprávné je zalévání přes den, protože jen velmi malé množství vody trávník opravdu využije a navíc hrozí popálení lístečků. Ve skutečně extrémních vedrech však trávník kropením přes den můžeme ochlazovat, aby se nepřehřívaly kořeny.

Když za vás zalévá systém

Nemusíte hlídat dobu zavlažování ani odhadovat správné dávky, dokonce v případě deště ani nic vypínat. Celý systém totiž řídí jednoduchý počítač, který je třeba na začátku sezony naprogramovat a pak už všechno nechat na něm. V případě deště se naplní nádobka dešťového senzoru, který je součástí systému, a zalévání se zastaví.

Počítač vzhledem na vydatnost srážek vyhodnotí, kdy má opět začít zalévat podle programu, a znovu na zvolený režim sám naběhne. Prostřednictvím elektromagnetických ventilů vpustí do plastových podzemních rozvodů vodu, která tlakem zdvihne postřikovače nad úroveň terénu a z nastavitelných dýz zalévá vymezené plochy.

Při ručním zalévání nezapomeňte:

  • zavlažujte méně často a větší dávkou vody, aby se půda provlhčila do hloubky

  • zavlažujte však dřív, než trávník utrpí šok ze sucha, v létě by se velmi špatně vzpamatovával

  • mladý, roční trávník zavlažujte častěji než starší, několikaletý

  • častěji zavlažujte trávník na písčité půdě

  • méně zavlažujte zastíněný trávník

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků