Častou chybou při běžném zalévání je přesycení zeleně a okolní plochy vodou. Z pohledu rostlin tak po pravidelných záplavách následují období vodního půstu. Květinám, stromům, keřům i zelenině přitom vyhovuje pravidelný přísun vláhy podle toho, kolik a za jak dlouho ji samy vyžadují.

Flexibilní trysky umožňují optimální zalévání rostlin v nově založených záhonech a zeleniny pěstované v řádcích.

Flexibilní trysky umožňují optimální zalévání rostlin v nově založených záhonech a zelenině pěstované v řádcích.

Malá závlaha

Individuální přístup k jednotlivým rostlinám je odměněn vyššími výnosy, zejména u rajčat, paprik, okurek nebo jahod. Půda díky drobným dávkám nepodléhá erozi, neodplavují se z ní užitečné živiny. Mikrozávlahy (rosiče, mikropostřikovače, kapkovače atd.) pracují při nižším tlaku (1 až 3 bary) a průtoku než obvyklé postřikovače. Směřují přímo ke kořenům, takže se dodaná vlhkost zbytečně neodpařuje.

Potrubí je přitom potaženo ochrannou vrstvou proti prorůstání kořenů z rostlin. Samozřejmě na travní i jiné rozsáhlé ploše (louka) takový typ závlahy neuplatníme.

Zavlažovací plastová trubka je určena i pro podzemní rozvod. Nadzemní potrubí nejčastěji ukládáme pod mulč, podzemní až 15 cm pod úroveň terénu.

Zavlažovací plastová trubka je určena i pro podzemní rozvod. Nadzemní potrubí nejčastěji ukládáme pod mulč, podzemní až 15 cm pod úroveň terénu.

FOTO: Hornbach

Rozvody hadic (potrubí) mohou mít různé typy aplikátorů – kapkovačů, trysek, mikropostřikovačů, mikroporézních či kapacích trubek s dalšími komponenty, např. reduktory tlaku, filtry nečistot, odbočkami, hadicovými spojkami, rozdělovači. Stavebnici lze sestavit na míru pozemku, záhonům a konkrétním rostlinám.

Na hadici Kärcher Rain Systému lze optimálně připevnit manžety pro kapénkovou závlahu a postřik. Hadici rozdvojíme podle potřeby pomocí I-dílů a díky T-dílům. Na konec hadice můžeme připevnit např. hadici pro kapkovou závlahu.

Na hadici Kärcher Rain Systému lze optimálně připevnit manžety pro kapénkovou závlahu a postřik. Hadici rozdvojíme podle potřeby pomocí I-dílů a díky T-dílům. Na konec hadice můžeme připevnit např. hadici pro kapkovou závlahu.

FOTO: Kärcher (4x)

Kapková závlaha

Patří k nejvyužívanější mikrozávlaze. Je vhodná pro záhony ve skleníku, stromky, keře a rostliny zasazené v řadách, např. na záhonech, kolem plotu. Využít můžeme hadice (potrubí), které mají většinou zhruba každých 30 až 60 cm své délky otvor, u něhož je zasazena příslušná rostlina. Existují nadzemní i podzemní typy potrubí.

Speciálním druhem jsou tzv. porézní hadice. Mají na povrchu drobné póry, z nichž se vlhkost potí ven a povrch je tak orosen v celé délce.

Rozšiřitelnou sadu Kärcher Rain Box sestavíme bez nářadí.

Rozšiřitelnou sadu Kärcher Rain Box sestavíme bez nářadí.

Systém napájíme z vodovodního kohoutku na fasádě, který zajistí stálý tlak vody z vodovodního řadu. Při zavlažování ze studny, sudu s dešťovkou pomůže jednoduché zahradní čerpadlo s nižším výkonem. Výhodou sudu je, že do vody můžeme přidat kapalné hnojivo.

Zavlažovací automat SensoTimer ST6 ecologic rostliny zavlažuje s ohledem na jejich potřebu vody v celkem pěti nastavitelných úrovních vlhkosti.

Zavlažovací automat SensoTimer ST6 ecologic rostliny zavlažuje s ohledem na jejich potřebu vody v celkem pěti nastavitelných úrovních vlhkosti.

Do potrubí musí proudit čistá voda, mechanické nečistoty a usazeniny mohou ucpat otvory a trysky, čímž zkracují životnost celé stavebnice. Proto je čas od času pročistíme jehlou a samozřejmě používáme filtry.

Cílené zavlažování květináčů a truhlíků na terase může probíhat formou tenkých hadiček, kdy do každého květináče vede speciální přívod vláhy.

Stavebnicové systémy pro terasy a květináče zahrnují mimo jiné i čerpadlo s filtrem na nečistoty, které pumpuje vodu do hadiček vedoucích do květináčů.

Stavebnicové systémy pro terasy a květináče zahrnují mimo jiné i čerpadlo s filtrem na nečistoty, které pumpuje vodu do hadiček vedoucích do květináčů.

Automatizace a čas

Pravidelnost dávkování závlahy zajišťují plně automatické řídicí jednotky, kabelové i nekabelové. V závislosti na modelu může zavlažovací počítač (hodiny) uložit několik různých programů, instrukce pro na sebe navazující dny nebo pouze jeden denní čas zavlažování.

Většina zavlažovacích počítačů má solární buňku, ze které odebírá proud pro vlastní provoz. Dobrou službu prokáže také půdní čidlo automaticky vyhodnocující vlhkost půdy, které podle ní spouští zavlažování.

Zavlažovací počítač FlexControl např. pomůže při provozu postřikovačů, zavlažovacích systémů. Je připojen k vodovodnímu kohoutku a spolehlivě řídí zavlažování podle naprogramovaného času a doby trvání.

Zavlažovací počítač FlexControl např. pomůže při provozu postřikovačů, zavlažovacích systémů. Je připojen k vodovodnímu kohoutku a spolehlivě řídí zavlažování podle naprogramovaného času a doby trvání.

Na zimu nemusíme kapkovou závlahu ukládat, ačkoli ji lze snadno rozebrat a poskládat do krabice. Zůstane-li na zahradě, vyčistíme všechny přívody a profoukneme je tak, aby v nich nezbyla voda, která může zamrznout a poničit je. Hodiny a čidla uložíme do interiéru. Zjara provedeme opět proplach potrubí, abychom z něho dostali ven veškeré biologické usazeniny, které uvnitř přes zimu vyschly.

Automatická závlaha řízená počítačem s různými variantami mikrozavlažování prospěje solitérním rostlinám stejně jako záhonům či živému plotu.

Automatická závlaha řízená počítačem s různými variantami mikrozavlažování prospěje solitérním rostlinám stejně jako záhonům či živému plotu.