„Pro vytápění teras (ale třeba i lodžií) bych preferoval topení s ventilátorem, který rychle zahřeje vzduch. Může to být klasický horkovzdušný ventilátor, ale i přímotopný panel – konvektor – vybavený malým ventilátorem. Výhodou takového řešení je vyšší energetická účinnost i atraktivnější vzhled oproti běžnému ventilátoru,“ radí Petr Štursa, produktový manažer nákupní galerie Kasa.cz.

„Topné panely lze kromě klasické bílé barvy získat i v módním černém designu. Některé modely mají navíc praktický časový spínač, jenž dokáže začít s vyhříváním terasy už před příchodem majitelů domů,” doplňuje Pavel Janů ze sítě prodejen Euronics.

Teplovzdušný konvektor AEG-HC WKL 3003 U lze umístit jen na chráněné terasy, nebo například na zasklené lodžie. Má termostat pro plynulé nastavení teploty mezi 6 až 30°C a ochranu proti mrazu. Jeho cena činí 2790 Kč.

Teplovzdušný konvektor AEG-HC WKL 3003 U lze umístit jen na chráněné terasy, nebo například na zasklené lodžie. Má termostat pro plynulé nastavení teploty mezi 6 až 30 °C a ochranu proti mrazu. Jeho cena činí 2790 Kč.

FOTO: Euronics

Je-li na terase vlhko, nebo na ní majitelé často zalévají květiny, je vhodné volit konvektor s certifikací odolnosti proti vlhku a stříkající vodě.

Sálavá topidla ohřejí přímo člověka, ne vzduch

Jinou možností je pořídit si na terasu tzv. elektrické sálavé topidlo. Jeho výhodou je skutečnost, že neohřívá vzduch, ale přímo předměty a lidi. Tím se šetří energie, a zároveň je účinek mnohem rychlejší.

Výkonný topný zářič z uhlíkových vláken s dlouhou životnost má robustní rám pro dobrou stabilitu, ale nízkou hmotnost pro lepší manipulaci. Je odolný pro proti povětrnostním vlivům, bezhlučný. Vyzařovací úhel 360°, úsporný. Dostupný za cenu 1999 Kč.

Terasové topidlo SHH 1090 BK má výkonný topný zářič z uhlíkových vláken s dlouhou životností a robustní rám pro dobrou stabilitu, ale nízkou hmotnost pro lepší manipulaci. Je odolné proti povětrnostním vlivům, bezhlučné. Vyzařovací úhel 360°, úsporný. Dostupný za cenu 1999 Kč.

FOTO: Sencor (2x)

Další předností je fakt, že při provozu tyto přístroje nevíří prach, a intenzitu tepla, které vydávají, lze snadno regulovat pomocí zabudovaného termostatu.

Infrazářič Heatscope MHS-SM1600WT.100 v bílé barvě produkuje příjemné sálavé teplo. Výrobce jej dodává se dvěma držáky pro montáž na ze´d nebo na strop. Rozměry: 600 x 184 x 82 mm. Cena: 13 953 Kč.

Infrazářič Heatscope MHS-SM1600WT.100 v bílé barvě produkuje příjemné sálavé teplo. Výrobce jej dodává se dvěma držáky pro montáž na zeď nebo na strop. Rozměry: 600 x 184 x 82 mm. Cena: 13 953 Kč

Sálavá topidla lze směrovat a jejich montáž není nijak složitá. O výběru konkrétního modelu je ovšem nejlepší se nejprve poradit s odborným prodejcem. Ten doporučí vhodné topidlo nejenom s ohledem na velikost prostoru terasy, který by klient rád vytápěl, ale především povětrnostní podmínky na ní.

Plynová zahradní topidla

Na terase lze využít také topidla na plyn. Praktická je u nich možnost umístit PB láhev („bombu”) přímo do základny, takže se tím zlepší stabilita topidla.

Elegantní plynové topidlo z nerezové oceli s hořákem Eco-Plus a malými pojezdovými kolečky pro snadnou manipulaci. Výrobce k němu dsodává zdarma PB hadici s regulátorem. Cena 4500 korun.

Elegantní plynové topidlo z nerezové oceli s hořákem Eco-Plus a malými pojezdovými kolečky pro snadnou manipulaci. Výrobce k němu dodává zdarma PB hadici s regulátorem. Cena 4500 korun

FOTO: Activa

Výhodou jsou pak kolečka umožňující snadnou manipulaci. Na rozdíl od topidel na elektřinu jsou plynová volně stojící, a tak je lze snadno přesunout přesně tam, kde je jich nejvíce zapotřebí.

Plyn se v topidle zapaluje piezzo zapalovačem, speciální hořák uvolňuje teplo, které se odráží do celého okolí.

Sedět v teple a na teplém...

Nábytek na terasu, kterou chceme využívat celoročně, by měl být z přírodních materiálů, jako je třeba bambus nebo ratan.

Efektní kovový nábytek může v zimě studit, protože kov se zahřívá mnohem pomaleji než okolní vzduch.

Elektrická vyhřívací deka SUB 181 je vhodná i na terasu jako spodní deka na lehátko či židli. Má rozměr 150x80 cm. Barva béžová nebo modrá. Cena: 499 Kč.

Elektrická vyhřívací deka SUB 181 je vhodná i na terasu jako spodní deka na lehátko či židli. Má rozměr 150x80 cm. Barva béžová nebo modrá. Cena 499 Kč

Také existuje ještě další elegantní řešení, jak si zajistit příjemné teplé posezení, a to pomocí elektrické deky.

Grilování na terase je v zimě příjemnější než v horkých dnech

Mnoho Čechů má grilování na terase nebo na balkóně spojené výhradně s létem. Díky použití kontaktních elektrických grilů ale můžeme grilovat celoročně.

Ideálním společníkem na zahradu či terasu je například gril Campingaz 2 Series RBS LXS, použitelný jak na letní, tak ale i zimní grilování za 13 500 korun.

Ideálním společníkem na zahradu či terasu je například gril Campingaz 2 Series RBS LXS, použitelný jak na letní, tak ale i zimní grilování za 13 500 korun.

FOTO: Campingaz (2x)

„Zatímco v létě nám grilované maso přehřívá organismus, v zimě skvěle zahřeje a dodá energii. Lidé v Asii se tím úspěšně řídí dodnes, ale Evropané na to už většinou ke své škodě zapomněli,“ upozorňuje odbornice na lidské tělo Hana Fedora Smejtková.

K zimnímu grilování masa a zeleniny na terase doporučuje i zahřívací nápoje, jako je teplý zázvorový čaj nebo svařené červené víno. Pak může být zimní idyla dokonalá.

Rychlovarná konvice s funkcí nastavení teploty KE 8010 po dosažení bodu varu nechá vodu chladnout na nastavenou teplotu a při ní ji bude udržovat 20 minut. Doporučená cena 2990 Kč.

Rychlovarná konvice s funkcí nastavení teploty KE 8010 po dosažení bodu varu nechá vodu chladnout na nastavenou teplotu a při ní ji bude udržovat 20 minut. Doporučená cena 2990 Kč

FOTO: Catler

Její slova pak doplňuje Lukáš Horovitz ze společnosti Campingaz: „Pokud necháváte gril venku celoročně, tak s dostatečnou ochranou. Určitě si pořiďte obal. Je dobré ho používat i z důvodu prevence a k ochraně před okolními vlivy, jakými jsou déšť, sníh, prach, vítr apod. Určitě tím prodloužíte životnost vašeho grilu.”

Obaly na gril se vyplatí nejenom v zimě, ale i v ostatních ročních obdobích.

Obaly na gril se vyplatí nejenom v zimě, ale i v ostatních ročních obdobích.