Rodina paní Marie žije v malé vesničce kousek od rakouských hranic. Všichni tráví rádi čas na velké zahradě, ale dosud měly takové společné chvíle jistou chybu - pro veškeré občerstvení se muselo do domu. Jeho příprava také byla možná jen v domě, což čtenářku oddělovalo od společnosti.

Když se v rodině začalo přemýšlet, co se starou kůlnou, navrhla, že by se hodila venkovní kuchyň, a to s možností celoročního provozu. Nápad se ujal.

Posezení je před kuchyní i v kuchyni.Všude po celý rok dopadá příjemné sluníčko.

Posezení je před kuchyní i v kuchyni. Na všechna místa po celý rok dopadá příjemné sluníčko.

„Měla jsem podmínku, že zde chci vodu a odpad, a tak jsme museli vše od domu přes zahradu vykopat," upřesňuje Marie. Není proto divu, že práce na nové kuchyni zabraly takřka rok. Ne vždy byl zrovna čas a také bylo třeba přizpůsobit postup prací aktuálním finančním možnostem rodiny.

Interiér je zařízen v útulném rustikálním stylu.

Interiér je zařízen v útulném rustikálním stylu.

Kuchyň je situovaná na jihovýchod a na jih. Díky tomu je její plocha prakticky po celý rok příjemně prosluněná.

Čtenářka si prosadila přivedení vody a odpadu do nově upravených prostor.

Čtenářka si prosadila přivedení vody a odpadu do nově upravených prostor.

Zařízení interiéru odpovídá stylu, který se rodině čtenářky líbí. „Vše jsme pojali ve starém stylu. Plno věcí jsme našli na půdě. Něco jsme renovovali, například umyvadlo a kamínka, ale mnohé předměty mohly zůstat tak, jak byly,” píše čtenářka.

Obklady za kamínky a za komínem jsou nejenom praktické a zvyšují bezpečnost, ale zároveň vypadají skvěle.

Obklady za kamínky a za komínem jsou nejenom praktické a zvyšují bezpečnost, ale zároveň vypadají skvěle.

Původní kůlna měla čelní část trvale otevřenou. Majitelé ji nově zasklili, aby mohli prostor využívat po celý rok a nebyla v něm zima. Díky této úpravě je v nové venkovní kuchyni nejenom příjemně teplo i v chladných měsících, ale také dostatek světla. A navíc - z okna je nádherný výhled na Novohradské hory.

Většinu vybavení stačilo prostě snést z půdy.

Většinu vybavení stačilo prostě snést z půdy.

„První posezení jsme si mohli dopřát v únoru. Venku mrzlo, my jsme zatopili a na kamínkách se vařil bylinkový čaj,” popisuje na závěr slavnostní a zároveň romantickou atmosféru zahájení provozu své venkovní kuchyně paní Marie.