Zpracování dřevního odpadu navíc šetří nejen přírodu, ale i peníze. Takový drtič pojme a rozdrtí větve až o průměru 4,5 cm. Mechanismus stroje strouhá a drtí vložený odpad na jemnou dřevní drť, která nezůstane jen tak ležet ladem. Kromě umístění do kompostu se dá totiž zužitkovat i jako kvalitní mulč, pro který nemusíte jezdit do zahradnictví. Ušetříte tak nejednu korunu.

Drtiče a štěpkovače jsou dostupné všem zahrádkářům. Drť využijete jako mulč, štěpky jako palivo do kamen.

FOTO: Archiv

Pokud spíše než drť využijete větší kousky dřevní hmoty – asi 2,5 centimetru velké drobné odřezky a kousky větví – které se hodí nejen jako mulčovací materiál, ale po proschnutí i jako palivo do kamen, pak je pro vás ideální štěpkovač. Stroje s  ozubeným kolem, vlastně jakousi frézkou, která automaticky vtahuje větve do vnitřního mechanismu stroje a vytváří z nich praktické štěpky.

Komfort při práci je základ

Součástí kvalitních drtičů a štěpkovačů jsou záchytné koše, díky kterým máte pod kontrolou množství nadrceného odpadu, který můžete odnést, kamkoli potřebujete. Velká kola, díky kterým je manipulace se strojem po zahradě zcela nenáročná, práci zpříjemní. Drtič či štěpkovač totiž přemístíte z místa na místo bez složitého přenášení, ke kterému je zapotřebí fyzické síly.

Kvalitní drtiče a štěpkovače se rovněž neobejdou bez bezpečnostní pojistky, která zabraňuje samovolnému znovuspuštění při náhlém výpadku proudu, při kterém se stroj automaticky vypne, a pojistky pro zabránění zapnutí stroje, když není pod výstupem právě umístěn záchytný koš. Motor kvalitních modelů drtičů a štěpkovačů je vybaven jističem a při přetížení se samočinně vypíná. Po zhruba pětiminutovém ochlazení, je možné jej opět zapnout.

Pěchovačem snadno posunete větve do drticího ústrojí.

FOTO: Archiv firem

Velmi oblíbenou součástí drtičů je tzv. pěchovač, který slouží k posouvání a pohodlnému zatlačování větví do drtícího ústrojí.

Vhodné brýle i pracovní rukavice

Pokud si chcete zahradní drtič nebo štěpkovač pořídit, mějte na paměti, na co si při nákupu zaměřit. „Stroje musí mít dobrou stabilitu, za všech okolností musí stát pevně na zemi. Nesmí se kývat. Kvalitní stroj se neobejde bez pojistky proti znovuspuštění při výpadku proudu a pojistky proti uvedení stroje do provozu, když není pod výstupem umístěn sběrný koš, “ říká Aleš Mostecký, specialista na drtiče a štěpkovače.

Kousky větví kolem sebe mohou občas šlehnout, proto je dobré pracovat s ochrannými brýlemi a pracovními rukavicemi pro zabránění poranění dlaní.