Aby byl živý plot opravdovou chloubou zahrady, měl by být nejen dobře rostlý a zdravý. Stejně důležitý je i dokonalý tvar a střih. S tím vám nejlépe pomohou plotové nůžky.

Nůžky můžeme rozdělit podle druhu pohonu, výkonu a délky střižné lišty. Ta může být od 160 až do 600 mm. Když mají nůžky na živý plot krátké lišty, jsou vhodné na dokonalé a přesné tvarování keřů. Nůžky na větve živého plotu s dlouhou lištou si poradí s úpravou rozsáhlejších ploch porostu.

Pro zahradní nůžky je nejpodstatnější střižná lišta, která svou kvalitou přímo ovlivňuje dobrou práci stroje a má i rozhodující vliv na možné poškození listů a keřů. Ať už jsou to nůžky na větve, nůžky na trávu nebo snad nůžky na živý plot řez musí být rovný a čistý, aby rostlinu co nejméně zatěžoval. Proto mají nejkvalitnější zahradní nůžky stižné lišty vyráběny z jakostní oceli a obráběné laserem.

Jak si vybrat zahradnické nůžky

Když si vybíráte zahradní nůžky, vždy se zaměřte, aby měly propracovanou ergonomii. Pozor dejte i na to, zda mají nůžky správnou vyváženost. Pamatujte na to, že kvalitní plotové nůžky nebo nůžky na trávu musí přesně padnout ruky.

Jaký motor pro plotové nůžky

Na trhu jsou plotové nůžky s elektrickými, a benzinovými motory nebo také plotové nůžky napájené akumulátorem. Provedení s elektrickým motorem je nejrozšířenější. Elektrické nůžky na živý plot jsou lehké do ruky, dobře se ovládají, mají bezpečnou obsluhu a střihat s nimi budete přesně. Uplatnění najdou tam, kde je dobrý přístup ke zdroji elektrického proudu.

Mezi ženami jsou stále oblíbenější akumulátorové zahradní nůžky . Jsou lehké se snadnou obsluhou a pracovat s nimi můžete kdekoliv na zahradě, aniž by vás omezoval například přívodní kabel. Takové zahradní nůžky mohou být vybaveny systémem výměnných nožů, kdy se krátká lišta hodí na dostřihání okrajů trávníků a delší na přistřihávání výhonků živých plotů a keřů.

Nůžky s benzinovým motorem se hodí pro efektivní úpravu větších ploch a dlouhodobější pracovní nasazení. Moderní benzínové plotové nůžky jsou navíc vybaveny i antivibračními systémy, díky kterým vás ani dlouhodobější práce zbytečně neunaví a nezatíží.