Za větrných dnů ale zahradní větrníky svými barvami a pohybem odrazují ptáky, kteří mají spadeno na plody zahrádky. Navíc při pohledu na větrník z okna zjistíme, odkud vítr fouká.

Hravé větrníky

Klasické dřevěné větrníky, které se hodí na zahradu, hýří barvami a často napodobují tvary květin. Vyrábějí se ale také ve tvaru letadel, ptáčků, včel. Větrníky vyrobené z lehkého nylonu reagují i na velmi slabý vánek. Jsou ještě citlivější než větrníky z plastu a lehkých kovů.

Větrník Satorn Rainbow vypadá jako lampion. Průměr 35 cm, celková výška 115 cm. Je z odolného materiálu ripstop nylon a má sklolaminátové výztuhy. Povrchová úprava solarmax odolá UV záření.

Větrník Satorn Rainbow vypadá jako lampion. Průměr 35 cm, celková výška 115 cm. Je z odolného materiálu ripstop nylon a má sklolaminátové výztuhy. Povrchová úprava solarmax odolá UV záření.

FOTO: Svět draků

Menší ukazatele větru umísťujeme do oken, květináčů, věšíme před vstupní dveře. Těmi většími oživíme třeba plot, když je zapíchneme nebo připevníme mezi jednotlivé kůly. Některé typy, tzv. twistery, můžeme zavěsit na větve stromů, kde ve větru dokáží spustit točivý tanec.

Dětská korouhvička, k dostání v různých barvách a vzorech. Cena 129 Kč.

Dětská korouhvička, k dostání v různých barvách a vzorech. Cena 129 Kč.

FOTO: Ikea

Větrníky se dají koupit v květinářstvích nebo v obchodech se zahradními doplňky a za pár stovek tak uděláme velkou radost zejména dětem.

Větrník Twin Runner se dvěma koly, která se točí proti sobě a vytvářejí tak zajímavé barevné kombinace. Funguje i ve velmi slabém větru. Průměr 28 cm, výška 60 cm, materiály: sklolaminát a ripstop. Cena 385 Kč.

Větrník Twin Runner se dvěma koly, která se točí proti sobě a vytvářejí tak zajímavé barevné kombinace. Funguje i ve velmi slabém větru. Průměr 28 cm, výška 60 cm, materiály: sklolaminát a ripstop. Cena 385 Kč.

FOTO: www.22.cz

Jejich minusem je, že ukazují směr větru, který už prochází mezi domy a stromy, takže nemusí odpovídat jeho reálnému směru, který zjistíme třeba na vysokém kopci. A i když se větrník dokáže točit sebevíc, neukáže sílu větru, jako např. větrné rukávy v blízkosti letiště.

Korouhve na střechách

Kovová korouhev ve tvaru kohouta s ukazatelem světových stran je snad tou netradičnější ozdobou nejvyššího bodu stavby. Výjimkou nejsou ani korouhve ve tvaru koně nebo lodě. Už ve starém Řecku se staly symbolem stavby, později se připevňovaly na vrcholky radničních věží nebo domů významných lidí. Často je kováři a klempíři zhotovovali z lepších kovů, např. z bronzu. Některé korouhve se pozlacovaly.

Střešní ukazatele větru musejí odolávat špatným povětrnostním podmínkám, proto bývají vyrobeny z oceli a jejich povrch je pozinkovaný.

Větrný kocour s ukazatelem světových stran se otáčí ve větru. Packa ukazuje směr větru na směrovkách. Kocour je z ocelového plechu, jednotlivé díly jsou spojeny nerezovými šrouby. Cena 799 Kč.

Větrný kocour s ukazatelem světových stran se otáčí ve větru. Packa ukazuje směr větru na směrovkách. Kocour je z ocelového plechu, jednotlivé díly jsou spojeny nerezovými šrouby. Cena 799 Kč.

FOTO: Harmony Uh

Při větru se koník otáčí a šipka ukazuje směr větru na směrovkách. Koník a podstavec jsou z ocelového plechu. Cena 999 Kč.

Při větru se koník otáčí a šipka ukazuje směr větru na směrovkách. Koník a podstavec jsou z ocelového plechu. Cena 999 Kč.

FOTO: Harmony Uh

Jak korouhev funguje? Váha objektu korouhve je rovnoměrně rozložená do všech stran, takže se může pohybovat kolem své osy. Strana s větší plochou pak bývá odfoukávaná větrem, ukazatel směru větru je na straně s menší plochou. Toto se však týká opravdu ideální funkční korouhve, která je dostatečně vysoko, dál od staveb a stromů tak, aby se střetávala se skutečným směrem větru.

Větrník Viento z nerez oceli. Šířka 29,5 cm. Design navrhla Susannne Augenstein. Cena 345 Kč.

Větrník Viento z nerez oceli. Šířka 29,5 cm. Design navrhla Susannne Augenstein. Cena 345 Kč.

FOTO: Blomus

Twister jako vikingská loď se točí už při velmi slabém větru. Výška 100 cm, šířka 52 cm. Cena 270 Kč.

Twister jako vikingská loď se točí už při velmi slabém větru. Výška 100 cm, šířka 52 cm. Cena 270 Kč.

FOTO: Svět draků

Skrytá poselství v korouhvích

Do korouhví radničních či kostelních věží ukrývali lidé, kteří je tam instalovali, dopis, zprávu o tamních poměrech. Např. v roce 2007 ve Vyškově našli radní města při výměně korouhve radniční věže dopis klempířského mistra Františka Šperka, v němž vyjadřoval nespokojenost s poměry po únoru 1948. Originál dopisu je uložen v Muzeu Vyškovska.

Dekorace na zahradu, točivý větrník Twister, má průměr 20 cm a délku 170 cm. Cena 325 Kč.

Dekorace na zahradu, točivý větrník Twister, má průměr 20 cm a délku 170 cm. Cena 325 Kč. SVĚT DRAKŮ

FOTO: SVĚT DRAKŮ

Větrník ve tvaru včelky Magic bee je ze speciálního materiálu solarmax, zajišťujícího stálobarevnost výrobku. Výška 103 cm, šířka 45 cm, průměr 38 cm. Cena 500 Kč.

Větrník ve tvaru včelky Magic bee je ze speciálního materiálu solarmax, zajišťujícího stálobarevnost výrobku. Výška 103 cm, šířka 45 cm, průměr 38 cm. Cena 500 Kč.

FOTO: WWW.22.CZ