Citrusy vyžadují speciální pěstební podmínky, které jim pro zdárný vývoj rádi vytvoříme. Kromě kvalitního substrátu a vhodné teploty potřebují dostatek světla a pravidelnou, rovnoměrnou zálivku. Jak ale rostlinám co nejvíce vyhovět a zároveň si trochu ulehčit od pěstitelských nároků – o tom přemýšlí nejeden majitel citrusu.

Samozavlažování pro citrusy

Rozhodně se vyplatí pořídit samozavlažovací květináče. Díky speciálnímu systému nemůže dojít k přelití, což je pro plody citrusů nebezpečné. Citroník tak má neustále vlhký kořenový bal, ale nestojí ve vodě, k duhu mu jde i občasné proschnutí.

Samozavlažovací květináč dovolí rostlině načerpat zásoby podle své potřeby. Je navíc praktický a dobře vybavený již z obchodu: obsahuje hladinoměr, knot dlouhý 34 cm, vložku, drenáž Liapor 130 g.

Vybereme květináč, který je pěkný na pohled. Citrusům sluší vyšší hranatý květináč Mimosa (20x20 cm), jehož barvu lze sladit s odstínem plodu (světle zelená, oranžová, žlutá).

Mandarinky milují zimní zahrady

Pěstitelský úspěch určitě zažijeme v zimní zahradě. Dostatek světla citrusy potřebují, ale pozor na teplotu. Standardní sklo je v zimě chladné, nelze v jeho blízkosti ani sedět a pozorovat zasněženou zahradu. V zimě by se mohl citrus spálit.

Proto neváháme zainvestovat do kvalitního izolačního skla (dvojskla, trojskla). Možností je i vybrat dvojsklo se speciální fólií, která je mezi nimi (tvoří vlastně třívrstvý systém, ale s hmotností dvojskla).

Výborná je třeba fólie Heat Mirror, která je propustná pro viditelné světlo a zároveň odráží jak vzdálené infračervené (teplo přenášející) záření, tak i škodlivé ultrafialové záření (propustnost UV je menší jak 1 %). Přednost fólie je jasná: odráží tepelné záření zpět ke zdroji. V létě směrem ven, když chceme, aby nepronikalo do místnosti, a v zimě dovnitř, kdy si přejeme, aby teplo zůstalo. Citrusy tak dostanou světlo, které podpoří fotosyntézu, a naopak nemají záření, jež jim způsobuje teplotní stres.

Co citrusy potřebují

1. Výživu a zalévání

Vhodný substrát pro citrusy se skládá z rašeliny, kompostu a hrubšího písku nebo agroperlitu (příměs do substrátu určená k jeho provzdušnění). Nejlepší jsou hnojiva organického původu bez přídavku umělých složek. Vhodné je přihnojovat pravidelně v intervalu dvou tří týdnů. Přihnojování omezit v době vegetačního klidu. Pro citrusy je vhodná stálá zálivka a občasné proschnutí. Téměř všechny citrusy mají rády pravidelné rosení.

2. Světlo

Citrusy mají původ v jiných zeměpisných šířkách, tak jim dáme podmínky, které potřebují. Teplota, vlhkost a světlo – to vše má být v rovnováze. V zimě je málo světla, proto ubíráme i na teplotě a závlaze. Citrusy bychom měli v zimě umístit na co nejsvětlejší a zároveň nejchladnější místo. Je-li to možné, přisvětlujeme chladným světlem umístěným ne dál než 30 cm od rostliny.

3. Teplotu

Citrusy vyžadují obzvláště v růstové periodě dostatek tepla, ideální teplota v období vegetace je 22–28 °C. V zimním období mají rády teplotu kolem 10 °C, v létě by teplota neměla přesáhnout 40 až 45 °C. Teploty nad 30 °C jim příliš nevadí, ale citrusy nerostou. Řada citrusů však vyžaduje zejména po zdárném zrání plodů udržovat určitý rozdíl mezi denními a nočními teplotami.

4. Substrát pro citrusy

Citrusy vyžadují propustný a na živiny bohatý substrát se slabě kyselou půdní reakcí pH 5–6,5. V našich podmínkách je ideální složení substrátu: rašelina, kompost, písek či perlit v poměru 1:1:0,5. Citrusy lze přesazovat v průběhu celého roku, nejlepší je červen. Po přesazení rostlinu zalijeme a zhruba po 4 týdnech začneme přihnojovat. Malé rostliny přesazujeme 1–2x ročně, starším rostlinám vyměníme vrchní vrstvu zeminy za novou.

5. Umístění

V letních měsících mohou být rostliny mimo byt, např. na zahradě či balkoně. Důležité je dávat pozor na vítr, citrusy by se neměly dostat do průvanu. Výborně se jim daří v subtropických sklenících, zimních zahradách.