Zájem o zahrádkaření ovšem roste i v netradičních zemích, kde se zahrádky staly významným symbolem společenského postavení. Novým společným rysem pro zahrady na celém světě je vzrůstající individualismus, kterému pozvolna ustupuje klasická sousedská rivalita. A tak zahrady vyjadřují jedinečný a osobitý styl svých majitelů.

Zahrada jako společenské místo

Stále častěji zahrady využíváme k rozšíření obytného prostoru. Ze zahrad se stávají skutečná společenská místa, kde trávíme náš čas a bavíme se s rodinou nebo s přáteli. Důkazem toho je stále populárnější grilování, využívání zahradního nábytku nebo růst výdajů na vytápění teras.

Stále častěji zahrady využíváme k rozšíření obytného prostoru. Ze zahrad se stávají skutečná společenská místa, kde trávíme náš čas a bavíme se s rodinou nebo s přáteli.

Zahrada jako společenské místo

FOTO: Michaela Říhová, Právo

 

Stylová zahrada

Také styl hraje v našich životech dost důležitou roli. V možnostech, jak vyjádřit svoji osobnost, se do popředí stále více dostává úprava zahrad. Díky tomuto přístupu se z běžných zahrad stávají opravdová umělecká díla.

Stylová zahrada

Stylová zahrada

FOTO: Václav Jirsa, Právo

Relaxační zahrada

Díky zrychlujícímu se životnímu stylu roste naše potřeba vyhnout se stresu. Místem úniku je zahrada. Letošek by měl tento trend potvrdit. Zahrady budou ve větší míře sloužit jako místo, kde si lze odpočinout, relaxovat a najít ztracený klid.

Díky zrychlujícímu se životnímu stylu roste naše potřeba vyhnout se stresu. Místem úniku je zahrada. Letošek by měl tento trend potvrdit. Zahrady budou ve větší míře sloužit jako místo, kde si lze odpočinout, relaxovat a najít ztracený klid.

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

Skleník

Pro mnohé zahrádkáře je skleník něčím více než místem, kde rostou rostliny. Ve skleníku se z obyčejných zahradníků stávají opravdoví pěstitelé. Skleník je znamení prestiže.

Pro mnohé zahrádkáře je skleník něčím více než místem, kde rostou rostliny. Ve skleníku se z obyčejných zahradníků stávají opravdoví pěstitelé. Skleník je znamení prestiže.

FOTO: Václav Jirsa, Právo

Důležitost skleníku vzrůstá geometrickou řadou podle toho, čím víc na sever se pohybujeme.

Divoká zahrada

Vedle stylových zahrad se zajímáme i o takzvané divoké zahrady. Místo na první pohled elegantních a dobře organizovaných zahrad vznikají prostory, kde dáváme přírodě volný průběh.

Vedle stylových zahrad se zajímáme i o takzvané divoké zahrady. Místo na první pohled elegantních a dobře organizovaných zahrad vznikají prostory, kde dáváme přírodě volný průběh.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Organická zahrada

V důsledku odmítavého postoje k používání pesticidů při komerčním pěstování ovoce a zeleniny je na vzestupu domácí ekologické zahradničení, nabízející zdravou alternativu. Spolu s kuchyňskými zahradami bude tento trend pokračovat i v příštích letech.

V důsledku odmítavého postoje k používání pesticidů při komerčním pěstování ovoce a zeleniny je na vzestupu domácí ekologické zahradničení, nabízející zdravou alternativu. Spolu s kuchyňskými zahradami bude tento trend pokračovat i v příštích letech.

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

 Kuchyňská zahrada

Největším celosvětovým trendem je pěstování vlastních bylinek a zeleniny. Pěstitelé díky tomu vědí, odkud jejich kuchyňské suroviny pocházejí a co při pěstování použili. Kuchyňská zahrada částečně šetří peníze a čas strávený nákupem v supermarketu.

Největším celosvětovým trendem je pěstování vlastních bylinek a zeleniny. Pěstitelé díky tomu vědí, odkud jejich kuchyňské suroviny pocházejí a co při pěstování použili. Kuchyňská zahrada částečně šetří peníze a čas strávený nákupem v supermarketu.
FOTO: Lukáš Táborský, Právo