Pergola má stylově odpovídat architektuře domu a zároveň navazovat na venkovní prostředí. Měla by také sloužit k dekoraci nebo k usměrnění růstu popínavých rostlin. Nejčastěji ji používáme k příjemnému posezení s rodinou a přáteli, kde se první dva účely vůbec nevylučují.

Obdélníková pergola Linda 13 s rákosovou stínovkou, květinovými truhlíky a trelážemi, doplněná o lavice s opěradlem (od 11 307 Kč). VLADEKO

Obdélníková pergola Linda 13 s rákosovou stínovkou, květinovými truhlíky a trelážemi, doplněná o lavice s opěradlem (od 11 307 Kč).

FOTO: archiv firmy Vladeko

Plně prosklená pergola formou zimní zahrady, velmi plochá střecha, složitý nerovnoměrný tvar půdorysu. Dvojsklo s protislunečním efektem snižuje prostup tepelného záření. Obklady jsou dřevěné. Cena pro jednodušší tvary 4500 Kč/m2 prosklené plochy.

Plně prosklená pergola formou zimní zahrady, velmi plochá střecha, složitý nerovnoměrný tvar půdorysu. Dvojsklo s protislunečním efektem snižuje prostup tepelného záření. Obklady jsou dřevěné. Cena pro jednodušší tvary 4500 Kč/m2 prosklené plochy.

FOTO: archiv firmy Solar-design-studio.cz

Rohová pergola Linda 12 (od 6218 Kč) s vestavěnými květinovými truhlíky pro popínavé rostliny, vstupním obloukem a vestavěnou lavicí s opěradlem. VLADEKO

Rohová pergola Linda 12 (od 6218 Kč) s vestavěnými květinovými truhlíky pro popínavé rostliny, vstupním obloukem a vestavěnou lavicí s opěradlem.

FOTO: archiv firmy Vladeko

Je také zahradní stavbou, která se dá jednoduše přizpůsobit potřebám ať už jde o velikost, styl, tvar i již zmíněný účel, takže si lze konečnou podobu vybrat z mnoha verzí. A volit lze i mezi zastřešenou nebo nezastřešenou variantou stavby. Nic nezkazíme jednoduchou konstrukcí, na níž vyniknou popínavé rostliny.

Vybíráme přírodní materiály

V zahradě uplatňujeme nejčastěji přírodní materiály – dřevo, kov, cihly nebo kámen, které se dobře doplňují s rostlinami.

Nejvíce se používá dřevo (hlavně dub, akát, modřín, smrk nebo černá borovice), které se zahradou přirozeně splývá, ale je málo odolné vůči povětrnostním vlivům. Správně ošetřené kvalitní dřevo vydrží dlouhá léta, i když stavbu průběžně kontrolujeme, opravujeme i natíráme. Na pergolu k novostavbě použijeme subtilní hranoly. Chceme-li ovšem dosáhnout venkovského vzhledu, dáme přednost kulatině. Dřevo obvykle moříme, aby získalo přirozenou barvu, nebo ho natřeme bíle. Jiné odstíny se téměř nepoužívají.

Kov podléhá korozi

Také kov je vhodným materiálem na stavbu pergoly, i když železo a ocel podléhají korozi. Kovový materiál vybíráme jako kompletní ocelovou konstrukci, nebo jako výplňový materiál na mřížky mezi sloupky. Používáme raději materiály povrchově upravené – pozinkované trubky nebo pokadmiovaný spojovací materiál, také polotovary s konečným komaxitovaným povrchem.

Pergola nabízí nekonečné možnosti sestav. Klasická pergola o rozměrech 250x220 cm se sklonem krokví včetně kotvení a montáže za 11 690 Kč. WWW.PERGOLY-PRISTRESKY.CZ

Pergola nabízí nekonečné možnosti sestav. Klasická pergola o rozměrech 250x220 cm se sklonem krokví včetně kotvení a montáže za 11 690 Kč.

FOTO: archiv firmy Pergoly-pristresky.cz

Jednoduchou a přitom originální pergolu podle návrhu ateliéru JINÍ architekti realizovala za 80 000 Kč firma Špejchar dřevěné a kamenné konstrukce do zahrad.

Jednoduchou a přitom originální pergolu podle návrhu ateliéru JINÍ architekti realizovala za 80 000 Kč firma Špejchar dřevěné a kamenné konstrukce do zahrad.

FOTO: archiv firmy Špejchar

Konstrukci pergoly přistavěné k domu o rozměrech 5x7 m za 36 000 Kč tvoří smrkové hranoly 10x10 cm. Obdélníkový tvar nabízí dost místa pro posezení s přáteli. WWW.DILNAJIRICE.CZ

Konstrukci pergoly přistavěné k domu o rozměrech 5x7 m za 36 000 Kč tvoří smrkové hranoly 10x10 cm. Obdélníkový tvar nabízí dost místa pro posezení s přáteli.

FOTO: archiv firmy Dilnajirice.cz

Není-li kovový materiál povrchově upraven, nejdřív odstraníme rez, pak ho ošetříme odrezovačem, nakonec aplikujeme základní barvu a vrchní nátěr. Výhodné jsou přípravky, které spojují několik postupů nátěrů v jeden. Kovové konstrukce se dobře vyjímají v městských zahradách.

Cihly slouží ke stavbě sloupků

Z cihel se stavějí především nosné sloupky pergoly, ze dřeva se pak zhotovuje pergolový strop. Pevné konstrukce sloupků docílíme jedině tehdy, použijeme-li pohledové ostře pálené mrazuvzdorné cihly s nízkou nasákavostí. Cihelné stěny lze zvýraznit aplikací zajímavé plastické vazby.

Bílá pergola z plastu o rozměrech 6,5x4,5 m má dlouhou životnost, odolá povětrnostním vlivům, je mrazuvzdorná a barevně stálá. 40 000 Kč. JAP-JACINA

Bílá pergola z plastu o rozměrech 6,5x4,5 m má dlouhou životnost, odolá povětrnostním vlivům, je mrazuvzdorná a barevně stálá. 40 000 Kč.

FOTO: archiv firmy Jap-Jacina

Pergola s bazénem na jižní straně jsou součástí odpočinkové zahrady. Pergola s rozměry 6x3 m je ze smrkového masivu, základní konstrukce je z trámů 15x15 cm, krokve z 8x14 cm. Cena 61 000 Kč. WWW.ALTANYPERGOLY.CZ

Pergola s bazénem na jižní straně jsou součástí odpočinkové zahrady. Pergola s rozměry 6x3 m je ze smrkového masivu, základní konstrukce je z trámů 15x15 cm, krokve z 8x14 cm. Cena 61 000 Kč.

FOTO: archiv firmy Altanypergoly.cz

Pergola o rozměrech 4,5x3,5 m má nosnou konstrukci a obě vazby zhotovené ze smrkových hoblovaných hranolů, které jsou naimpregnované proti škůdcům a plísním. Podlaha je z rýhovaného prkna z borovice. Celá stavba vyjde na 45 000 Kč. SVĚT ZAHRAD

Pergola o rozměrech 4,5x3,5 m má nosnou konstrukci a obě vazby zhotovené ze smrkových hoblovaných hranolů, které jsou naimpregnované proti škůdcům a plísním. Podlaha je z rýhovaného prkna z borovice. Celá stavba vyjde na 45 000 Kč.

FOTO: archiv firmy Svět zahrad

Stavíme-li pergolu na chalupě a máme v úmyslu zachovat selský vzhled, použijeme starší cihly a vápenocementovou maltu. Také staré cihly bezpodmínečně konzervujeme.

Kámen na nosné konstrukce

Dalším oblíbeným stavebním prvkem je kámen. Při stavbě pergol jím nahradíme svislé nosné konstrukce, na něž uložíme vodorovné dřevěné konstrukce stropních roštů. Druh kamene musí vždy odpovídat kameni na podezdívce a oplocení domu. V opačném případě narušíme estetický dojem.

Elegantní, praktická a jednoduchá pergola o rozměrech 6x4m ze smrkového masivu je opatřena polykarbonátem na střeše, který propouští do domu světlo. Cena 72 000 Kč. WWW.ALTANYPERGOLY.CZ

Elegantní, praktická a jednoduchá pergola o rozměrech 6x4m ze smrkového masivu je opatřena polykarbonátem na střeše, který propouští do domu světlo. Cena 72 000 Kč.

FOTO: archiv firmy Altanypergoly.cz

Zahradní pergola o rozměrech 250x320 cm se sklonem krokví a palubkovým záklopem včetně kotvení a montáže bez nátěru vyjde na 17 820 Kč. WWW.PERGOLY-PRISTRESKY.CZ

Zahradní pergola o rozměrech 250x320 cm se sklonem krokví a palubkovým záklopem včetně kotvení a montáže bez nátěru vyjde na 17 820 Kč.

FOTO: archiv firmy Pergoly-pristresky.cz

Variace na pergolu Linda 13 (od 11 307 Kč) s neprůhlednými pevnými dělicími stěnami v bocích pergoly a zastřešením polykarbonátovými deskami umožňuje využívat terasu i za nepříznivého počasí. VLADEKO

Variace na pergolu Linda 13 (od 11 307 Kč) s neprůhlednými pevnými dělicími stěnami v bocích pergoly a zastřešením polykarbonátovými deskami umožňuje využívat terasu i za nepříznivého počasí.

FOTO: archiv firmy Vladeko

Na stavbu pergoly můžeme použít litinu, plast a na výplně rákos, bambus i ratan. Vybíráme je s citem a vkusem.

Pergola k odpočinku a relaxaci

Pergola patří k místům, která lákají k odpočinku a relaxaci. Její stavba není složitá, ale pokud si na ni netroufáme, svěříme ji odborníkům. Firmy zabývající se zahradními programy nabízejí široké možnosti sestav s jednoduchou i složitější konstrukcí, ale i pergoly originální, odpovídající našemu vkusu, stylu zahrady, a také účelu, který má splňovat.

  • Konstrukce pergoly mohou opticky oddělit užitkovou od okrasné zahrady.
  • Složitější pergoly v podobě zátiší patří k nejnavštěvovanějším místům celé rodiny od jara do podzimu. Společně s mřížemi do pergoly nebo dělicími stěnami může sestava vytvořit plot k sousedům. Třeba hustá treláž zajistí dostatek soukromí, řídké mříže zase vyhovují popínavým rostlinám a dávají celé sestavě potřebnou lehkost.

Aby posezení pod pergolou nenarušil déšť, je výhodné ji opatřit lehkou střešní krytinou z makrolonu, ondexu či rákosu, nebo zvolit palubkový záklop pokrytý šindelem. Vzhled pergoly s ohledem na variabilitu jednotlivých stavebních prvků je nepřeberný.

  • K nejoblíbenějším typům patří rohové pergoly, které vhodně vyplní kout zahrady a také pergoly obdélníkového tvaru, které lze doplnit o různé mříže a mřížky. Obě sestavy nabízejí dost místa pro větší společnost, snadno se dá do nich umístit i masivní zahradní nábytek.
  • Výrobu pergoly, vzhledem k variabilnosti jednotlivých stavebních prvků, lze přizpůsobit rozměrům pozemku. I když je samotná konstrukce pergoly a její stavba jednoduchá, je vhodnější svěřit tuto práci odborníkům.

Oživení popínavými rostlinami

Vzhled každé pergoly, i té méně zdařilé, pozvednou popínavé rostliny. Vybíráme je s ohledem na zatížení konstrukce a také s co nejmenší náročností na pěstování. Při volbě rostlin bereme v úvahu polohu pergoly vůči světovým stranám, dobu kvetení a barevnosti, půdní podmínky, krycí schopnosti (opadavé nebo stálezelené) a další vlastnosti. Pro někoho bude důležitý vzhled rostliny – dekorativnost olistění.

V létě a na podzim může pergola oplývat nádhernými červenými, žlutými či oranžovými odstíny, v zimě naopak opadavé druhy dřevin odhalí konstrukci a vše, co v létě skrývají listy. Kvetoucí a voňavé rostliny zase přilákají hmyz. Ale když se popínavé rostliny v průběhu let rozrostou, ochrání nás v létě před slunečními paprsky. Oblíbenými používanými rostlinami u pergol jsou plamének, zimolez nebo psí víno, které vytvářejí příjemný polostín a intimitu.

Pergoly podle způsobu užití
pergoly pro posezení – vytvářejí pocit klidu a soukromí ve vybrané části zahrady
střešní pergoly – nahrazují přírodní prostředí na plochých částech střech
vchodové pergoly – zvýrazňují vstup do domu
brány – vyznačují branku v oplocení, nebo slouží jako vstup do další části zahrady
loubí – vedou do zajímavých částí zahrady
rohové pergoly – zajišťují klid majitelům zahrady
dělicí pergoly – oddělují užitkovou od okrasné části zahrady
přístavby k domu – slouží k posezení nebo pro zaparkování auta
podpůrné stavby pro rostliny – vytvářejí samostatné plochy pro uchycení popínavek.
Pergolu lze nahradit
besídkou – vzdušnou stavbou bez pevných stěn a podlahy
altánem – volně stojícím uzavíratelným zahradním domkem s okny a podlahou
přístřeškem – krytým prostorem vhodným pro parkování vozu
fasádní mříží či treláží – pro zvýraznění nedokonalosti stěn domu nebo plotu
solitérní konstrukcí – umožňující popínavým rostlinám hrát v zahradě dominantní roli
dělicí stěnou – stabilním nebo mobilním paravánem pro vytvoření uzavřeného zátiší.